Martin Lukeš: Do konce sezony budu v Háji

Háj ve Slezsku /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Jeho účinkování v ostravském klubu mělo trpký konec. Trenér František Komňacký ho během zimní přestávky nezařadil do kádru áčka a vedení klubu ikoně Baníku oznámilo, že s ním nadále už nepočítá.

25.3.2014

Martin Lukeš (vlevo) a Rostislav KišaFoto: DENÍK / František Géla

I když se Martin Lukeš ve středu zálohy Háje proti Heřmanicím blýskl dobrým výkonem a asistencí přispěl k Truplově gólu, při opětovné vzpomínce na způsob ukončení předchozího angažmá na něm bylo patrné velké zklamání. „Cítím obrovské zklamání, ale nechci to nijak komentovat," přiznal vyhlášený baníkovský srdcař, jenž v tomto klubu vyjma roční působení v pražské Slavii strávil celou kariéru.

Martine, proti Heřmanicím jste podal dobrý výkon. Asistoval jste u první branky a později nastřelil i břevno. Vaše přítomnost na hřišti přitáhla zhruba tři sta až čtyři sta diváků. Jste spokojen s debutem?

Jde mi o to, aby mě fotbal bavil. Svůj účel to rozhodně splnilo. Ještě k tomu se nám povedlo zvítězit.

Jaké to je, na podzim hrát první ligu – a s odstupem přibližně tří měsíců naskočit do krajského přeboru?

Jedná se o rozdíl čtyř soutěží. Kluci jsou ale tvrdí a šikovní. Nějakou úroveň to rozhodně má.

Můžete blíže osvětlit, jak jste se do Háje vůbec dostal?

Po tom, co se mi stalo v Baníku, jsem vůbec nevěděl, jestli ještě budu hrát. Potkalo mě špatné období a já netušil, co budu dělat. Šest týdnů jsem rekreačně hrál hokej. Následně mě oslovil kamarád z řad fanoušků Háje.

Ulehčila vám rozhodování přítomnost Rostislava Kiši, kterého určitě dobře znáte z Baníku?

Rosťa v tom sehrál velkou roli. Začínali jsme spolu a věděl jsem, že tady působí. Usnadnilo mi to rozhodování. Uvidím, kam to povede. Jsem rád, že se hýbu a sportuju.

Proč zrovna Háj? Nebyla možnost odejít jinam? Z ligy se někdo rozhodně ozvat musel.

Obdržel jsem celkem tři ligové nabídky, ale musel jsem je všechny odmítnout, protože řeším soukromé věci ohledně dcery. Během dvou tří měsíců by mělo být jasno. Podle toho se pak zařídím v létě.

Budete potom uvažovat o první nebo třeba druhé lize?

Do druhé ligy určitě ne. Buď do první, anebo jiné angažmá, ale druhá liga opravdu ne.

Jste vnitřně i po několika týdnech stále zklamán tím, jak s vámi v Baníku naložili?

Šlo o obrovské zklamání, k němuž se nechci vracet. Každý jednou skončí. Bohužel to dopadlo takto.

Rozčarování musí být obrovské. Ovlivnily vás okolnosti týkající se vašeho konce v ostravském klubu do té míry, že byste se někdy v budoucnu do Baníku nebyl schopen vrátit třeba na postu trenéra nebo například funkcionáře?

Teď to nechci komentovat. Později bych se ke všemu ohledně Baníku vyjádřil, ale momentálně skutečně ne. Nezlobte se.

Háj svou záchranářskou misi začal výborně

Boj o záchranu v krajském přeboru Háj ve Slezsku zvládl dobře. Na domácím hřišti přivítal Heřmanice, které porazil 2:1. Ve středu záložní řady vedle Rostislava Kiši nastoupil Martin Lukeš, který byl během zimní přestávky vedením Baníku označen za nepotřebného a z klubu odešel. Martin Lukeš se hrnul k rozehrávání všech standardek a potvrdil roli vytříbeného technika.

Důkazem toho byla osmadvacátá minuta, kdy z rohu krásně načechral balon na hlavu Tomáše Trupla, jenž otevřel skóre. Střelec úvodní branky mohl ještě do poločasu přidat další, jenže hostující obránce balon na poslední chvíli stihl vykopnout
z brankové čáry. Háj měl možnost pojistit si vedení hned zkraje druhé půle. Žůrek ovšem nadvakrát Šráčka nepřekonal a vyhořel i Trupl, který si při lepší mušce klidně mohl zapsat hattrick.

V pětašedesáté minutě si odhadem tři sta až čtyři sta diváků, kteří se přišli podívat na start jara a také debut Martina Lukeše, zařvalo gól podruhé. Po pravé straně se parádně protáhl Rostislav Kiša, přihrál na hranici velkého vápna stojícímu Žůrkovi – a ten s přehledem umístil balon k tyči. Šráček neměl žádnou šanci.

O chvíli později dostal kousek prostoru i Lukeš, gólem ale svůj debut neoslavil, protože jeho střelecký pokus zhruba z pětadvaceti metrů se snesl jen na břevno. Žůrek se střídajícím Šubrtem si vypracovali také další tutovky, avšak závěr zápasu si Háj zdramatizoval sám, když si Konvička dal nešťastného vlastence. Domácí nakonec vedení udrželi a za záchranou v soutěži vykročili pravou nohou.

„Utkání se tak trochu točilo okolo Martina Lukeše, který ukázal svou zbraň, zahrávání standardních situaci. Nakonec z toho mohlo být drama, ale prohráli jsme," komentoval kouč Heřmanic Jaroslav Mlčoch.

„Zápas jsme měli pod kontrolou. Dali jsme první i druhý gól. Hráčům jsem říkal, aby byli trpěliví a vzadu hráli na nulu. To se bohužel nepovedlo, ale i tak jsme vyhráli. Martin Lukeš potvrdil svou kvalitu a bude velkou postavou mužstva nejen na hřišti, ale i v kabině," připojil trenér Háje ve Slezsku Miroslav Karas.

Háj ve Slezsku – Heřmanice 2:1 (1:0)
Branky: 28. Trupl, 65. Žůrek – 90. vl. Konvička

Háj ve Slezsku: Ujfaluši – Lesniak, Matěj, Štefek, Komárek – Žůrek, Lukeš (80. Konvička), Kiša, Janíček (64. Šubrt) – Trupl (90. Fiala), Žůrek. Trenér: Miroslav Karas
Heřmanice: Šráček – Rozsíval, Zoubek, Šimáček, Dutka – Strakoš (88. Holéczy) – Mančar (57. Strojek, 76. Schwarz), Varkoček (86. Frohlich), Michalák – Kozubík, D. Mlčoch. Trenér: Jaroslav Mlčoch

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.