Ve středu odehrál v utkání s olomouckou rezervou druhý poločas. „Ten se nám nepovedl. Z naší strany to nebylo ono. Ztráceli jsme hodně balonů, vůbec jsme nebyli vepředu, šance jsme taky žádné neměli. Jen jsme bránili," přiznal Matěj Helebrand.

Čím si vysvětluje tak špatný výkon opavského týmu? „Vzadu jsme dělali hodně chyb a přišlo mi, že vepředu jsme byli bez nabídky. Druhá půle se nám nevydařila," opakoval.

Se základní skupinou v Tipsport lize se Slezský FC rozloučil třemi porážkami a bez zisku jediného bodu. „Mrzí nás, že jsme ani jednou nevyhráli. Proti Brnu jsme to měli hodně dobře rozjeté, dali jsme snad deset brankových konstrukcí. Mohli jsme to zlomit. I nyní jsme na soupeře měli, ale nedařilo se," pokrčil rameny.

Co zatím říká na zimní přípravu s profíky z opavského A-mužstva? „Zatím to jde. Snažím se v áčku prosadit. Proti mužům je to hodně o bojovnosti, síle a vytrvalosti," všiml si mladý obránce.

Jaký je jeho cíl? „Samozřejmě bych se chtěl posunout do áčka, ale záleží na mých výkonech a na trenérech. Nabírám tady zkušenosti. V devatenáctce se zachraňujeme, asi tam budu taky zaskakovat. Uvidíme," pokračuje Helebrand. Jeho služeb často využívají trenéři Hoftych a Malura pro reprezentační výběr do 19 let.

Dá se očekávat, že také na jaře jej čeká vytížení v dresu národního týmu. „Několik reprezentačních startů tam je. Na začátku února nás čeká Řecko, Turecko a pak přijde kvalifikace. Každý mezinárodní zápas je těžký, snažím se hlavně sbírat zkušenosti," popisuje osmnáctiletý bek.

Letos jej čeká také zkouška dospělosti. „Připravuji se na to. Snažím se chodit do školy mezi tréninky, protože je máme dvoufázové. Doháním, co se dá. Ve škole moc nejsem, ale snažím se. Mám individuální plán, hodně mi pomáhají učitelky a spolužáci. Když se člověk snaží, dá se to skloubit," tvrdí velký opavský talent, který bude maturovat z češtiny, angličtiny, biologie a psychologie.

Má z něčeho obavy? „Největší strach mám z biologie, to bude hodně těžké," dodává s úsměvem obránce SFC Matěj Helebrand.

Jan Šimek