VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matěj Štencek: Na Kypru je fotbal určitě sportem číslo jedna

/ROZHOVOR/ Fotbalová sezona na Kypru skončila zhruba před třemi týdny. Pro brankáře původem ze slezské metropole Matěje Štencka to znamenalo jediné: zajistit si letenku a vydat se na cestu do Opavy. Na své sedadlo v letadle mohl usednout s úlevou. Na záchraně svého týmu Nikosu & Sokratisu Erimis měl lví podíl.

30.4.2015 1
SDÍLEJ:

Matěj ŠtencekFoto: DENÍK / Petr Dušek

V rozhodujícím zápase takzvaně o všechno chytil penaltu a dotlačil mužstvo k veledůležité remíze 2:2, která mu zajistila účast mezi smetánkou druhé kyperské ligy i pro další ročník.

„Nebylo to vůbec jednoduché utkání. Naši fanoušci dokonce fandili soupeři. Když se nám podařilo uhrát remízu, zavládla ohromná úleva," popisoval brankář Matěj Štencek a poskytl naší redakci rozsáhlejší rozhovor nejenom o fotbalovém životě na Kypru, ale třeba také o svých vizích a plánech do budoucna.

Matěji, ve druhé lize na Kypru jste odchytal pouze druhou polovinu sezony. Čím to bylo způsobeno?

Po minulé sezoně jsme se nedohodli na smlouvě. Půl roku, vlastně celý podzim, jsem trénoval s béčkem Slezského FC. Připravoval jsem se společně s Petrem Vaškem, jenž se dával dohromady po zranění. Vzájemná spolupráce nám oběma velmi prospěla.

V zimě pak přišla nabídka z Kypru. Všechno se událo strašně rychle. V pondělí jsem obdržel nabídku smlouvy, ve středu jsem už seděl v letadle, v pátek absolvoval první trénink a během soboty jsem nastoupil do zápasu.

Jiné nabídky k vám nedoputovaly? Například z českých soutěží?

Něco přišlo, ale bylo to na úrovni MSFL, divize anebo krajského přeboru. Kyperská druhá liga je přece jenom lepším odrazovým můstkem. Navíc jsem preferoval zahraničí.

Odchytal jste nakonec v Erimis celou druhou polovinu sezony?

Hrálo se ještě deset zápasů, z nichž jsem nastoupil do osmi, a sedm utkání se mi povedlo odchytat v řadě. Pak mě posadili na lavičku, protože jsem nechtěl podepsat smlouvu na další sezony. V onom důležitém zápase si mě ale trenér vytáhl a dal šanci v základu.

V rozhodujícím utkání jsme prohrávali 0:2. I když jsme potom snížili, rozhodčí nařídil penaltu, kterou se mi naštěstí podařilo zlikvidovat. Vzápětí jsem navíc dobře rozehrál a z této akce padl vyrovnávací gól, který nás zachránil v soutěži.

Může si fotbalista vůbec přát lepší závěr celého ročníku?

Pozor, zase taková idylka to nebyla. Naši fanoušci totiž přišli oděni v černém s tím, že sestup je zpečetěn. Celou dobu hlasitě povzbuzovali. Přišlo mi to skvělé. Spoluhráči mě pak ale rychle vyvedli z omylu. Nefandili totiž nám, ale soupeři. Byly tam i nějaké nepokoje.

Proč jste vlastně odmítl podepsat smlouvu i na další rok?

Po loňské sezoně mi došlo, že zde člověk nemá nic jisté, dokud nedrží smlouvu v ruce. Tohle bylo něco podobného. V létě jsem spoléhal na to, že půjdu na Kypr, nabídky jsem ale odmítl a nakonec zůstal v Opavě. Prezident Erimis za mnou chodil od čtvrtého kola a snažil se mě přesvědčit, ať podepíšu.

Když jsem se k tomu neměl, začal místo mě chytat jiný gólman. Trenér za mnou však stál a v rozhodujícím zápase si prosadil, abych se vrátil do brány.

Kde budete v nadcházejících týdnech a měsících, když relativně čerstvě máte po sezoně?

Budu se připravovat s béčkem Opavy. Věřím, že si na mě udělá čas i Petr Vašek. Má obrovské zkušenosti a i díky tomu, že byl dlouhá léta v cizině, dokáže člověku poradit. Ze začátku jsem se vzájemné spolupráce trochu obával, ale když na vás vidí, že chcete, tak vám pomůže. I jeho zásluhou jsem byl okamžitě připraven naskočit do zápasu, když jsem se domluvil s Erimis.

Už víte, co s vámi bude v příštím ročníku? Zůstanete ve stejném klubu? Kdy se vůbec na Kypru opět rozjedou fotbalové soutěže?

Zatím není nic jistého. Zvažuji, že bych setrval v současném působišti. Záležet bude na smlouvě, ovšem je pravděpodobné, že bych pokračoval. Na druhou stranu náš trenér má jít výš, dokonce do první kyperské ligy, a může mě vytáhnout s sebou.

Do července, kdy tam začíná příprava, musím mít jasno. Sezona startuje v září a až na krátkou pauzu během Vánoc se jede až do prvního týdne v dubnu. Uvidíme, jestli náhodou nepřijde nějaká zajímavější nabídka.

Jak byste zhodnotil úroveň druhé nejvyšší soutěže na Kypru?

Myslím si, že první tři, možná čtyři, týmy by mohly hrát druhou řeckou ligu. Fotbalově to je podobné. Celý Kypr mám procestovaný a mám dobré povědomí o místních týmech. Nyní jsme se navíc skamarádili s kluky z Apollonu Limassol. Střídáme se s nimi v tréninkovém centru.

Náš celek je mimochodem velice zkušený. Hraje za nás třeba stoper Periklis Moustakas, který byl v minulosti hned dvakrát vyhlášen nejlepším stoperem první ligy. Dále musím zmínit také našeho útočníka Moustaphu Banguru, jenž se pro změnu stal dvakrát nejlepším střelcem nejvyšší kyperské soutěže.

Máme v kádru borce, co mají zkušenosti s Evropskou ligou či Ligou mistrů.

Byl jste se na Kypru podívat i na nějaké prvoligové utkání?

Ano, dokonce jsem navštívil velké limassolské derby mezi Apollonem a AEL. Stadion byl plný. Mohlo tam být mezi patnácti až dvaceti tisíci diváky. Jedná se o prestižní zápas. Oba kluby totiž sídlí na stejném stadionu. Jednu půlku má ten a druhou zas onen tým.

Chovají Kypřané k fotbalu vřelý vztah?

Tam je to stoprocentně sport číslo jedna. Vidíte to všude po barech a restauracích. Všude jsou puštěny televize, v nichž běží přenosy z Premiér League nebo italské Série A. Všichni to sledují, což je mimochodem vidět i na hřištích.

Fandí se tam řeckému Olympiakosu a celkově Řecku. Místní vůbec nezajímá, jak se v kvalifikaci o EURO daří kyperskému nároďáku, všechny zajímá hlavně ten řecký.

V uplynulé sezoně jste chytal za mužstvo třetiligové Chloraky. Zkuste porovnat úroveň druhé a třetí ligy.

Špička týmu, řekněme první čtyři mužstva, jsou schopna hrát ve středu tabulky té druhé. Loni, ještě když jsem chytal za Chloraku, postoupil ze třetí ligy tým, jemuž se ze začátku sezony nedařilo a jednou prohrál i 1:7, nakonec se ale chytil a šlo mu to.

Pojďme ještě dál. Pokuste se o srovnání druhé kyperské a druhé české ligy.

Těžko říct. Na Kypru se hraje jiný techničtější fotbal. Některé celky by se v naší druhé lize neztratily, jiné by byly schopny hrát až tu třetí. Takový je můj názor.

A co taktika, ta se v kyperském fotbale neřeší?

Ve druhé lize se řeší hodně. Pokaždé se debatuje o tom, jak se bude hrát. Velmi se dbá na systémy. Hráli jsme například v rozestavení 3-5-2 a na taktiku se kladl skutečně velký důraz. Příprava na soupeře je zde také velmi důležitá. Trenér vám podá přesné informace o tom, jak kdo hraje. Vše má dokonale nastudováno. Ve třetí lize se to tak neřešilo, během zápasu se rozestavení klidně i třikrát prohodilo.

Co cestování na zápasy? V minulosti jsme dělali rozhovor s útočníkem Hlučína Martinem Hanusem, který hrával na Maltě. Většina zápasů se tam konala na jednom místě. Jsou i na Kypru krátké dojezdové vzdálenosti na utkání? Přece jenom nejde o kdovíjak velkou zemi.

Není to tak strašné. Nejhorší zážitek mám z toho, když jsme jeli na fotbal do jedné vesničky v horách. Bylo neskutečné vedro a v autobuse jsme se relativně kousek plahočili snad dvě hodiny. Jinak je to v pohodě. Z hlavního města Limassolu to máte na každou stranu ostrova zhruba hodinu.

Bydlíte přímo v Limassolu?

Je to tak. S dalšími hráči máme pronajatý dům, kde má každý svůj pokoj. Před koncem sezony se postupně vylidnil, takže jsem ho měl celý pro sebe. (smích) Limassol je jinak hlavním městem, v němž se žije dobře. Velikostně je podobný asi Ostravě. Předtím jsem bydlel v pobřežním městečku Pafos. A to přímo u pláže.

Jaký je vlastně život na Kypru?

Kypřané jsou nastaveni na to, že všechno je v pořádku, a žijí si svůj život pěkně pomalu. Nikdo se nikam nehoní, všichni jsou přátelští a mají velké rodiny. Naposledy jsem to pocítil během Velikonoc, což je na Kypru nejvýznamnější svátek v roce, který všichni tráví pohromadě. Kluci z týmu mi říkali, ať jdu k nim. Měl jsem pár nabídek, na jednu nakonec kývl a parádně jsem si to užil.

Promítá se krize, v níž se země zmítá, i do běžného života místních lidí?

Neřekl bych, že by se to nějakým způsobem podepisovalo. Když jsem byl u kluků právě během Velikonoc, všichni měli krásné domy a auta. Člověk by si nemohl myslet, že je na Kypru něco špatně.

Byl jste jediným cizincem v týmu?

Kdepak. Celkově nás za Erimis hrálo osm. Byl tam třeba Holanďan, dva Angličani, Francouz a také Polák, s nímž jsem si nejvíce rozuměl. Když se něco dělo a potřebovali jsme to vyřešit tak, aby o tom nemuseli vědět ostatní, mluvili jsme polsky a česky.

Jazyková bariéra vás tedy netrápila?

Řečtinu už jsem trochu dostal pod kůži. Jinak se používají běžné fráze v angličtině. Anglicky tady rozumí prakticky každý, takže se touto řečí bez problémů domluvíte.

Měl jste v týmu nějakého známého spoluhráče, proslaveného řekněme na evropské úrovni?

Zmíním třeba Sunny Kingsleyho, jenž si za AEK zahrál i Evropskou ligu. Půl roku se u nás rozehrával bývalý dvojnásobný střelec první ligy Moustapha Bangura.

Ten prošel týmy APOELu, Apollonu a je považován za miláčka Limassolu. Je mu sedmadvacet a na ulici ho každý zdraví a dává se s ním do řeči. Když s ním jdete do města na kávu, je to něco podobného, jako kdybyste u nás šli ven s Barošem. Tak je tam oblíbený.

Kde vůbec leží Erimis, jehož dres jste oblékal?

Je to místní část Limassolu. Pro srovnání, je to podobné jako Malé Hoštice ve vztahu k Opavě.

Máte za sebou angažmá na Kypru a další jsou patrně před vámi. Kam byste to jednou rád dotáhl?

Mým snem je druhá italská nebo druhá či třetí německá liga. Skvělé by bylo se dostat také do nejvyšší kyperské soutěže. Myslím si, že na Kypru jsem daleko víc vidět než v Česku. V budoucnu bych chtěl preferovat zahraničí.

Dá se působením ve druhé lize na Kypru dobře uživit?

Samozřejmě záleží, v jakém týmu hrajete. Každopádně i tak vám klub hradí ubytování a stravu. Celkově si myslím, že člověk by musel být gambler, aby prošustroval peníze, které si tam vydělá.

Jaká je mentalita místních fanoušků? Podle toho, co jste říkal v úvodu rozhovoru, usuzuji, že budou horkokrevní. Podobně jako ostatní jižanské nátury.

Někdy je to opravdu síla. Stalo se třeba, že rozhodčímu dali do auta bombu. Potom se týden nehrálo, protože rozhodčí se báli a nechtěli pískat. Tohle se na Kypru stává běžně. Někteří jsou schopni udělat doslova cokoliv.

Vy osobně jste se s nimi někdy dostal do křížku?

Stalo se, že ve třetí lize nás museli doprovázet na stadion policisté. Jednou jsem obdržel červenou kartu v derby. Fanoušci se mě snažili chytit pod krkem. Ještě že bylo kolem hřiště pletivo a ostnatý drát. Zažil jsem i házení všech možných předmětů.

Při jednom zápase rozebrali část betonové tribuny a ten beton pak házeli po hráčích. Když jsme teď hráli důležitý zápas o záchranu ve druhé lize, padala kolem mě pyrotechnika. Bylo to velmi nepříjemné a stresující. Zvlášť potom, co jsem se dozvěděl, že naši fanoušci celou dobu povzbuzují soupeře.

Prohry se zde tedy neodpouštějí?

U samotného týmu je to něco jiného. Pokud uděláte chybu, po níž třeba dostanete gól, o minutu později se k tomu už nikdo nevrací. Každý ví, co jste udělal, předpokládá, že si to uvědomujete, a není tedy nutné se k tomu dál vracet a rozpitvávat to. U nás v Česku přitom ještě třeba tři dny po prohraném zápase truchlíte. Tady to tak není. Prohra se rychle hází za hlavu a jde se zase dál.

Slyšel jsem také o tom, že se na Kypru snažíte vzdělávat. Můžete upřesnit, o co přesně jde?

FIFA má nový program pro fotbalisty. Jedná se o sportovní management. Nejkratší doba studia jsou tři roky, nejdelší pak deset let. Je to zakončeno bakalářskou prací a zkouškami. Podal jsem si už přihlášku. Všechno se studuje dálkově v angličtině. Zkoušky s učiteli probíhají po skypu.

Matěj ŠtencekNarozen: 3. března 1992 v Opavě
Post: brankář
Vzdělání: technická střední škola s maturitou
Předchozí působiště: SFC Opava, Slavoj Bruntál, Jakartovice, Kravaře, Babelsberg, Union Berlín, Energie Chotěbuz, Chloraka, Erimis

Autor: Petr Dušek

30.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 18 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci EXPEDIENT -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Jedličková Kamila Mgr., tel.: 702 197 409 (volejte v úterý a čtvrtky). Možno přijít pouze v úterý nebo ve čtvrtky osobně na adresu: Jateční 23a, Opava, ale předem si domluvte schůzku s paní Jedličkovou., Praxe ve výrobní společnosti a zkušenosti z expedice výhodou, znalost práce na PC, samostatnost, zodpovědnost. , Pracoviště: Opava, práce v jednosměnném provozu - jen noční (19:00 - 03:00), nástup ihned nebo dohodou, Náplň práce: , - Vychystávání zboží na expedici v potravinářské výrobě, - Řízení ručního i elektrického paletového vozíku, - Obsluha expedičního systému, váhy, - Vedení skladového hospodářství. Pracoviště: Bivoj a.s., Jateční, č.p. 2884, 746 01 Opava 1. Informace: Kamila Jedličková, +420 702 197 409. Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů OBSLUHA SOUSTRUŽNICKÝCH AUTOMATŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hrbáč Luděk, tel.: 724 255 177, e-mail: ludek.hrbac@sozap.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe ve strojírenství výhodou, zaučíme., Pracoviště Opava - Jaktař, po zapracování odměny i osobní ohodnocení za docházku, nástup možný ihned., Náplň práce: udržuje seřízené stroje tak, aby výrobky splňovaly potřebné technické parametry.. Pracoviště: Sozap opava s.r.o., Přemyslovců, č.p. 10, 747 07 Opava 7. Informace: Luděk Hrbáč, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč Účetní všeobecní ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Manderla Lukáš, tel.: 606 554 533, e-mail: info@hv-vytahy.cz, Prosím o zasílání životopisů (včetně kontaktních údajů uchazeče) výhradně e-mailem, poté bude probíhat osobní výběrové řízení s vybranými uchazeči. , VŠ ekonomického směru; praxe v oboru 5 let; praxe v mzdovém, personálním a daňovém účetnictví; kreativita a proaktivní přístup k přiděleným úkolům; samostatné rozhodování; schopnost učit se novým věcem; odpovědnost, důslednost, flexibilita, čistý trestní rejstřík., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hv výtahy s.r.o., Ratibořská, č.p. 1199, 747 05 Opava 5. Informace: Lukáš Manderla, +420 606 554 533. Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC OBSLUHA HORIZONTÁLNÍ VYVRTÁVAČKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ocásek Daniel, tel.: 736 685 773, e-mail: nimax@nimax.cz nebo Tesař Zdeněk, tel.: 733 105 807, e-mail: nimax@seznam.cz., SOU ve strojírenském oboru, praktická zkušenost s obráběním kovu (frézování, vrtání) výhodou, znalost řidicího systému Heidenhain, znalost čtení výkresové dokumentace, technické myšlení, znalost jednoduchého programování vrtání, závitování, frézování jednoduchých tvarů, samostatnost, spolehlivost., Po zkušební době firemní telefon, zajištěno stravování, pracoviště Holasovice, nástup dle dohody.. Pracoviště: Nimax s.r.o., 747 74 Neplachovice. Informace: Daniel Ocásek, +420 736 685 773.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas 15. kola fotbalové FORTUNA:LIGY mezi SFC Opava a FC Baník Ostrava.
13 83

Opava vs. Baník: Při slezském derby policie zatkla 26 chuligánů

Sigma Olomouc - SFC Opava, 3. listopadu 2018
AKTUALIZOVÁNO
3 33

Opava sahala po výhře, má ale pouze bod

Joel Kayamba: Pro mě to byl zápas o život

Jeho forma graduje. Opavský záložník Joel Kayamba zářil i v nedělním domácím derby 15. kola FORTUNA:LIGY proti Baníku. Na vítězství 2:1 se podílel jednou brankou, kromě toho hodně zlobil ostravskou defenzivu.  

Napětí mezi chuligány Baníku a Opavy: Proč se tak nenávidí?

Slezské derby mezi fotbalovými kluby SFC Opava a Baník Ostrava patří mezi nejrizikovější zápasy u nás a odpovídají tomu i mimořádná bezpečnostní opatření. V neděli v Opavě demonstrovala Policie ČR svou sílu a nepokoje v ulicích města ani na stadionu tentokrát nepřipustila. 

Baníkovci v Opavě: útoky proti zátarasům i bago s lahvačemi

Opavská redakce Deníku strávila s baníkovskými fanoušky většinu neděle. Nuda s nimi rozhodně nebyla. Nad myšlenkovými pochody některých jedinců ale zůstává rozum stát.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT