Jeho fotbalové cesty jsou podobné serpentýnám z Podhradí do Vítkova. V Prešově si ho jako talentovaného zadáka vyhlédly Košice.

„Ve dvaceti jsem dostal nabídku z 1. FC Košice, pod trenérem Kozákem jsem začal i přípravu. Jenomže Prešov za mě chtěl velké odstupné, tak z přestupu nakonec sešlo. Paradoxně jsem skončil v konkurenční Lokomotivě, která hrála třetí ligu. Klub měl ambice, chtěl postoupit, ale nevyšlo to," začíná rozebírat svůj fotbalový život Miroslav Keresteš.

V Košicích jeho kotrmelce začaly, jejich vrcholem byl přechod na českou fotbalovou scénu. „Některým lidem vykládám svůj fotbalový příběh i dvakrát, aby ho pochopili," směje se čtyřiadvacetiletý obránce.

„Chtěl jsem za každou cenu skončit v Prešově. Cesta vedla přes Českou republiku, proto jsem odešel do Znojma, které mě následně poslalo do Myjavy. Se Spartakem jsem absolvoval přípravu, jenomže nakonec se zjistilo, že Znojmo, jež hrálo tehdy druhou ligu, nemohlo přestup zrealizovat.

Trenér Kalvoda měl zájem, abych hrával ve Znojmě, vedení ale bylo proti. Tři dny před startem soutěže těžko seženete klub, já navíc mohl hrát jen v Česku, nakonec jsem skončil v Orlové," pokračuje v povídání.

Na místo toho, aby kopal v Corgoň lize, skončil v Orlové, která byla nováčkem v MSFL. „Byl jsem frustrovaný, to nezastírám. Ale život jde dál, člověk ho musí brát takový, jaký je. Za rok budu pro Slovensko úplně volný, a Prešov na mě nebude mít nárok," snaží se dívat dopředu.

Na prostředí v Orlové si těžce zvykal. „ Trvalo mi, než jsem všechno strávil. Koukal jsem, co se kolem mě děje. Přece jenom podmínky v Orlové byly tak na divizi. Celkem dlouho jsem se s tím smiřoval," přiznává Miroslav Keresteš.

Svou další budoucnost bude řešit v zimě. „Patřím Znojmu, Opava má na mne ale opci, pokud ji uplatní a domluvíme se tady, rád v Opavě zůstanu," podotkl odchovanec prešovského Tatranu.

Nyní kope v MSFL, v létě měl ale na stole konkrétní nabídku i z Frýdku-Místku, který postoupil do Fotbalové národní ligy. „Celou situaci jsme probírali s manažerem. Vyšla mi jasně lépe opavská varianta. Slezský FC je klub s tradicí, má skvělé fanoušky, zázemí a hlavně ambice na postup. Fotbal se tady dělá dobře. Když se zpětně ohlédnu, udělal jsem dobře," vysvětluje, proč dal přednost angažmá v nižší soutěži.

Své cíle má Miroslav Keresteš jasně nalajnované, fotbal pro něj znamená strašně moc, ovšem dívá se na něj reálnýma očima: „Řekl jsem si, že si dám dva tři roky, abych prorazil do profi fotbalu a mohl se jím živit. Pokud se mi to nepovede, zabalím to a půjdu normálně pracovat. Kdybych si ale mohl vybrat, rád bych si zahrál v Anglii, to je má vysněná fotbalová destinace."

Vedle fotbalu profesionálním svářečem

V Orlové a teď je fotbal hlavní obživou slovenského zadáka. Vždycky tomu ale tak nebylo, v době, kdy hrával za košickou Lokomotivu, chodil normálně do práce.

„V jedné firmě jsem pracoval jako svářeč hliníkových motivů. Někdy jsem kvůli práci i zmeškal trénink. Většinou mě ale po šichtě čekalo auto a odvezlo na trénink. Normálně jsem chodil na šest. Musím přiznat, že nikdy jsem nebyl tak unavený, jak z tréninku tady v Opavě," směje se opavský obránce a dodává: „Jako klukovi z dědiny mi není manuální práce cizí."

Jeho svářečské výtvory byly většinou s tematikou Vánoc. „Vyrobila se šablona, podle které se daný výrobek dělal. Samozřejmě že tu jsme si vyráběli my na firmě, dle požadavku zákazníka, jenž nám poslal obrázek. Vytvářeli jsme medvědy, soby, komety, prostě všechno, co souvisí hlavně s Vánocemi. Šlo o velmi drahé výrobky, které se exportovaly do Rakouska. Slušně placeni jsme byli i my zaměstnanci," prozrazuje Mirosav Keresteš.

Práce svářeče ho bavila. „Musím přiznat, že ano. Věřím, že se k tomu ještě někdy vrátím," doplňuje rychlonohý Slovák.

Na svůj mateřský klub z Prešova je pořádně naštvaný, z toho, jak mu lidé z vedení komplikovali život. Nicméně to, že by za Tatran někdy ještě nastoupil, si představit dokáže. „Je to přece jenom klub z mého rodiště. Navíc funkcionáři v klubu se vyměnili. Je pravdou, že za starého vedení bych si návrat do Prešova nedokázal představit," zdůrazňuje Keresteš, jedna z velkých opavských postav souboru trenéra Jana Baránka.