Nyní sedmatřicetiletý fotbalista pomáhá Slovanu Dolné Kočkovce, odkud pochází a kde chce ukončit svou aktivní kariéru.

Od dob, kdy jste v Hlučíně působil, uteklo spoustu času. Těšil jste se na setkání s bývalými spoluhráči?

Je to už osm let, co jsem tady působil, ale rád na to období vzpomínám. Už delší dobu jsem přemýšlel, že se tady vrátím. 
S radostí jsem tak přijal pozvání na tuto exhibici. Jsem rád, že jsem se mohl potkat s bývalými spoluhráči a kamarády, kterých tady mám dost.

Líbí se vám podobné akce?

Je to zajímavé pro fanoušky i pro hráče. Ti se mohou po letech potkat a znovu oživit vzpomínky na staré dobré časy. Každý je v jiném klubu, takže není velká možnost se potkávat. Je dobré, že se jednou za čas můžeme setkat.

Kudy vedla vaše cesta do Hlučína?

Púchov vypadl z první ligy a mně skončila smlouva. Vím, že i Mišo Prokeš, se kterým jsem v Púchově působil, přestoupil do Hlučína. Byl jsem volným hráčem a tehdejší hlučínský manažer Ján Moravčík mě oslovil. Nabídku jsem s radostí přijal. Hlučín byl společně s Púchovem v podstatě mou jedinou profesionální zastávkou.

Tehdy se psal rok 2006 a v brance jste se střídal se současným trenérem brankářů Slezského FC Michalem Kosmálem…

Ano, hráli jsme tady druhou ligu. Já jsem začal jako jednička, ale postupně jsme se začali v brance střídat a stala se z nás brankářská dvojice.

V Hlučíně jste vydržel pouze jednu sezonu. Pak jste se vrátil domů na Slovensko…

Z Hlučína jsem se vrátil do Púchova. Ten se po sestupu z první ligy kvůli finančním problémům přihlásil až do třetí ligy. Dával se tam dohromady mančaft, který chtěl postoupit. Měli jsme ambice dostat se do druhé ligy.

V první sezoně se nám to nepodařilo, povedlo se to až druhý rok. Pak jsem se ale zranil. Měl jsem komplikovanou zlomeninu nohy, musel jsem na dvě operace a v profi fotbale jsem v podstatě skončil.

Zůstal jste u fotbalu, nebo jste se živil jinou prací?

V Púchově jsem dělal trenéra brankářů a následně jsem si našel zaměstnání. U fotbalu jsem zůstal, hrál jsem pátou ligu v Beluši, kde jsem byl poloprofesionál. Odchytal jsem tam tři sezony a ve dvou z nich se nám podařilo postoupit o soutěž výš.

Říkáte, že jste si našel práci. O co jde konkrétně?

Dělám ve firmě Continental, která vyrábí pneumatiky. Pracuji ve výrobě jako operátor konfekčního stroje. Pracujeme na čtyři směny, takže i o víkendech. S fotbalem je to náročnější skloubit, když přes víkend pracuju, ale člověk si nevybere.

Takže fotbal ještě pro radost stále hrajete?

Vrátil jsem se do rodné obce, kde jsem vyrůstal. Vesnička se jmenuje Dolné Kočkovce. Hrajeme šestou ligu, což je bývalý okres. Chci klukům ještě pomoct a zároveň bych tam rád ukončil kariéru. Kromě toho, že hraji, dělám i asistenta trenéra.

Bývalí brankáři na sklonku kariéry často v nižších soutěžích nechytají a nastupují v poli. Je to i váš případ?

Minulou sezonu jsem byl jediný brankář, takže jsem ji celou odchytal. V tomto půlroce jsem už odehrál i tři zápasy v útoku.

A gól jste dal?

Nepodařilo se mi to. (smích)

V Púchově jste strávil deset sezon. Ještě s klubem stále spolupracujete?

Po určitém působení nám v Púchově dlužili peníze, které nám nevyplatili, takže jsem s nimi ukončil veškerou spolupráci.

Miroslav Valach Narozen: 1. května 1977
Post: brankář, útočník, asistent trenéra
Současný klub: Dolné Kočkovce
Předchozí působiště: Púchov, Kežmarok, Dohňany, Hlučín, Beluša

Jan Šimek