„Chtěli jsme více vyztužit ofenzivu, dáváme málo branek. Proto jsme se dohodli, že Zavadil s Polákem dostanou volno. Zpětně musím přiznat, že to byla chyba," řekl po utkání trenér brněnské Zbrojovky Svatopluk Habanec.

Pavle, zápas jste sledoval pouze z tribuny. Štvalo vás hodně, že proti Opavě nemůžete nastoupit?

Mrzelo mě to hodně. Do Opavy jsem se těšil, přece jenom jsem tady doma. Den před zápasem jsme ale s trenérem domluvili, že s Honzou Polákem nebudeme hrát a oba jsme to respektovali.

Co říkáte na konečný výsledek?

Opava si postup zasloužila. Hrálo se ve výborné atmosféře. Diváci opět ukázali, že jsou fantastičtí. Domácí tým hrál velice dobře, šel více za vítězstvím než my. Pro diváky to byla zajímavá podívaná. Slezský chválím, pro nás je to špatný výsledek, zápas jsme měli zvládnout lépe.

Patříte k hráčům, kteří toho už hodně odehráli. Po vašem boku vyrůstají mladí fotbalisté, jak vy osobně hodnotíte výkon opavského záložníka Jakuba Janetzkého?

Je to mladý hráč, viděl jsem ho ve spoustě utkání. Je to hráč podle mého gusta, taková moje krevní skupina, přesně tyto hráče mám rád. Na svůj věk zvládá velké zápasy. Od léta bude v Jablonci, což je pro něj krok kupředu.

Opava dokazuje, jak dobře pracuje s mládeží, když o její hráče mají zájem prvoligové kluby. Ještě jedna zajímavost: do zápasu proti nám nasadili domácí pět odchovanců, což je výborné číslo.

Koho byste přál Opavě v semifinále?

Zbydou čtyři týmy, je jedno koho Opava dostane. Hlavně musí hrát doma. Tady chodí na fotbal lidi a tak to má být.

Na pohár s Brnem přišla v Opavě slušná návštěva, co by za to jinde dali…

Přesně tak. Opava je v tomto, směru vyjímkou. Ale mě osobně to nepřekvapuje. Fotbal v Opavě táhne, fanoušci jsou úžasní a fotbal mají rádi. Navíc Slezský hraje nahoře, produkuje dobrý fotbal.

Jakub Janetzký: Je to super úspěch

Slezský FC Opava – FC Zbrojovka Brno 2:1Zdroj: DENÍK / Petr Widenka

Slovácko, Viktoria Plzeň i brněnská Zbrojovka. Všechny tyto prvoligové celky poznaly, jak chutná porážka od druholigového Slezského FC. Opavští fotbalisté znovu otočili skóre a slaví historický postup do semifinále. I díky trefě mladého záložníka Jakuba Janetzkého, který po hodině hry srovnal nedělní bitvu s Brnem.

„Je to super! Postoupili jsme, což jsme chtěli," usmíval se po utkání Jakub Janetzký. „Byli jsme lepší než Brno. Zasloužili jsme si postoupit. Ke konci už jsme sice trochu tahali nohy, ale jinak jsme hráli výborně," soudí opavský středopolař.

Druholigový outsider na začátku utkání brněnského soupeře zmáčkl. Kuzmanović trefil břevno, gólovou střelu Zapalače pak Melichárek konečky prstů vytáhl na roh. V závěru první půle ale hosté zahrozili. Řezníček nejprve trefil tyč a krátce nato otevřel skóre.

„O poločase jsme si řekli, že skóre chceme otočit, což se nám povedlo," pochvaluje si talentovaný záložník, který po sezoně zamíří do Jablonce. Co řekli, to splnili. Nejprve po standardce srovnal právě Janetzký, který zblízka propálil Melichárka. „Smolík (Tomáš Smola – pozn. red.) míč nějak protečoval a já jsem ho levou nohou nějak doklepl do brány. Bylo to docela se štěstím," přiznává teprve devatenáctiletý fotbalista.

Pak obrat dokonal parádní trefou z voleje Schaffartzik. Opavští fanoušci, kterých se na stadionu sešly takřka čtyři tisíce, s nadsázkou skandovali: „Evropa! Evropa!" Jak to vnímal Janetzký? „To nevím, ale bylo by to pěkné," směje se. „Těšili jsme se na to, že přijde hodně lidí. Fotbal se hraje hlavně pro fanoušky. Navíc jsme vyhráli, takže super," dodává jedním dechem.

Pro opavskou kabinu je postup po prohraném derby jistě vítanou psychickou vzpruhou. „Určitě. Pokusíme se postoupit až do finále a nějak to tam zlomit. Jen aby nám to šlo podobně i v lize," přeje si velká fotbalová naděje.

Jan Šimek