„Je to tak. Na Cheb nedám dopustit, o to více mě mrzí, jak to tam s fotbalem dopadlo," pronesl Petr Samec. V klubu u německých hranic strávil necelé dva roky, v osmapadesáti zápasech se šestnáctkrát zapsal mezi střelce.

„V Chebu jsem zažil přechod z policejního na soukromý klub, výborné trenéry a také skvělou partu v kabině. Dařilo se nám i výsledkově. Mě osobně toto angažmá vyneslo až do reprezentace," vzpomíná Petr Samec. Za národní tým nastoupil devětkrát, dal dvě branky, shodou okolností obě do sítě Finska.

„Mohl jsem se v reprezentaci prosadit i více, ale nebylo mi přáno, byť forma se mě držela. Měl jsem i smůlu, jako před Eurem v Anglii, kdy jsem se zranil a i přesto, že jsem se dokázal dát dohromady, na Euro jsem se nedostal," pokračuje v povídání autor devětačtyřiceti prvoligových branek.

Petr Samec rád vzpomíná na angažmá v Chebu, ovšem dařilo se mu i následně v Hradci Králové. S devíti brankami se stal nejlepším střelcem Poháru vítězů pohárů. Votroci tehdy vyřadili FC Kodaň a vypadli až po penaltovém rozstřelu s Dynamem Moskva.

Jedním z osudových klubů Samcovy kariéry byl ostravský Baník, na Bazalech odkopal pět let. „Ani na Baník se zapomenout nedá. Stále jsem ale neskousl, jakým stylem se se mnou v Ostravě rozloučili. Když to ale tak sleduji, nebyl jsem jediný. Člověk tam stráví kus života a pak vás vyperou jako špinavé prádlo," krčí rameny uznávaný útočník. „Baníku ale jinak fandím," dodává.

Trpký konec na Bazalech ho nasměroval do Hlučína, kde nejdříve svými góly tahal z nižších soutěží a do MSFL, poté se přesunul na trenérskou lavičku.

„Hlučín beru jako rodinný klub, hrál jsem za něj, dostal možnost trénovat, a to i druhou ligu," nedá Petr Samec na svou současnou štaci dopustit. Jako trenér působil ještě v Orlové, rok prožil také v kuvajtském Fahaheel SC.

Když si prohlédneme jeho fotbalový životopis, vyplývá z něj, že čerstvý padesátník si nikdy jako hráč nevyzkoušel zahraniční angažmá. „Je to tak, vždy mi chyběl kousek. Nejblíže jsem měl do Číny, ale zhatila to třetí osoba. Nedá se nic dělat, tak už to někdy chodí, ale musím říci, že má fotbalová léta byla krásná," zvedá prst fotbalista narozený ve Frýdku-Místku.

Rád vzpomíná na svůj první ligový gól. „Bylo to za Budějovice, po centru střela z voleje," rychle chrlí ze sebe. „Není nic krásnějšího než střílení gólů, je to lepší než… ale to radši nebudu dál rozvíjet," směje se současný kouč FC Hlučín. Nebylo to tak dávno, co si ještě pohrával s myšlenkou aktivního hraní. „Nabídky mám, ale je třeba brát v potaz i zdraví," říká Petr Samec.

Jako hráč to dotáhl až do národního týmu. Ambice má i jako trenér. „Člověk by si měl dávat vysoké cíle a ty já mám. I když na druhé straně to není někdy jen o samotné trenéřině, ale i o věcech kolem," uzavírá dnešní oslavenec.

Petr Samec Narozen: 14. únor 1964
Post: útočník
Současnost: trenér FC Hlučín
Hráčská kariéra: RH Planá, TJ Vítkovice, NH Ostrava, Baník Havířov, Sigma Olomouc, SK České Budějovice, FK Drnovice, FC Union Cheb, FC Hradec Králové, FC Baník Ostrava, FC Hlučín, SK Bohuslavice
Trenérská kariéra: FC Hlučín, SFC Opava, Fahaheel SC, Slavia Orlová
Ligové statistiky: 189/49
Reprezentace: 9/2
Zajímavost: nejlepší střelec Poháru vítězů pohárů 1995/1996 - 9 branek