Petr Vašek si tréninky s Opavou užíval, dobrou náladu mu nepokazilo ani sněžení. „Na zimu jsem zvyklý. U nás na Sibiři bylo už v listopadu minus sedmnáct," pousmál se třiatřicetiletý gólman. „Jsem rád za tréninky s Opavou. Člověk si v klidu zahraje, nikdo mu nenadává," pokračuje v povídání brankář, který má na svém kontě 136 startů v české nejvyšší soutěži, jež nasbíral v barvách Opavy, Baníku a Slovácka.

Ke svému současnému týmu se připojí šestnáctého ledna. „Nejdříve letím do Moskvy a o dva dny později se přesouváme na soustředění do Turecka," prozradil Petr Vašek.

Tomsk není jeho první ruskou štací. Přesně před rokem ještě chytal za Novosibirsk. „Loni v lednu mě poslali v Novosibirsku na bázu do lesa, trénoval jsem s hráči z béčka v minus třiceti a čekal, co bude. Nakonec se ozval Tomsk. Zavolali mi večer, že ráno mám nachystané letenky do Turecka, kde se tým připravuje. Připojil jsem se k mužstvu a už v něm zůstal," popisuje svůj ruský přestup.

Dokonce si polepšil. Tomsk v té době hrál nejvyšší soutěž a exopavský brankář se stal hned jeho jedničkou. „Přišel jsem do mužstva, které už to mělo sečtené. Tak to bylo i v minulosti v Novosibirsku, já na Sibiři na začátku svého angažmá zažívám sestupy," pronesl Petr Vašek.

Na rozdíl od Novosibirska má ale Tomsk ambice jít nahoru. „Do Tomsku přišel nový sponzor a s ním i velký impulz. Nějakým stylem se vyřešily finanční problémy. Momentálně jsme na dobré cestě vrátit se zpátky do nejvyšší soutěže," říká Petr Vašek.

Své angažmá v Tomsku začal jako jednička, během přípravného období bude muset o post jedničky bojovat. „Než jsem se zranil, chytal jsem pravidelně. Nyní ale stojíme všichni na stejné startovací čáře a musím říci, že to bude boj, protože konkurence v týmu je slušná," podotkl ostřílený gólman. V klubu má ještě smlouvu na sedmnáct měsíců. „Rád bych ji dodržel, ale v Rusku se mění situace ze dne na den. V pátek vás plácají po zádech, v sobotu vám řeknou, ať si hledáte nové angažmá," uvádí brankář, který za trenéra Karla Jarůška vychytal Opavě postup do ligy.

Druhá ruská liga je podle slov Petra Vaška náročnou soutěží. „V Premier lize se hraje technický fotbal, druhá liga je zase fyzicky náročnější, navíc se v ní více lítá, člověk tak dost času stráví v letadle. Na jaře budeme mít o zápas méně, protože jeden klub zkrachoval," říká gólman, který je v Rusku spokojený. „Na Rusko jsem si zvykl, lidé jsou v pohodě, přece jenom jsou to Slované jako my," usmál se Petr Vašek.

„Jen mi vadí, že tam musím být bez rodiny," dodává. Jinak v Tomsku, který je univerzitním městem je fotbal sportem číslo jedna. „Fotbal je jediným sportem ve městě. Lidé ho mají rádi, prakticky na každý zápas máme plno," zdůrazňuje Petr Vašek a dodává: „Líbí se mi tam více než v Novosibirsku, a to i proto, že Tomsk je menší město."