První velkou šanci dostal od Karla Jarůška, a to na popud někdejšího vynikajícího gólmana brněnské Zbrojovky Josefa Hrona. Chytal za ostravský Baník, pět let působil v Rusku, kde si přivodil i vážné zranění ramene, šlo o zápas v Krasnodaru.

Půl roku se připravoval s opavským béčkem, v zimě hlásil, že je připraven. Opava s ostříleným gólmanem získala na jistotě, i díky němu prožila klidné druholigové jaro. Hráčská práva Petra Vaška vlastní sice Slovácko, ovšem brankář se 167 prvoligovými starty na kontě by měl působit v nadcházející sezoně v Městských sadech.

Nejen o ramenu, úrovni druhé ligy a opavském fotbale je následující rozhovor s brankářskou jedničkou SFC.

Před startem jarní části jste říkal, že chcete, aby Opava měla na konci sezony pětačtyřicet bodů, to se ale nepovedlo, jste zklamaný?

Jak se to vezme. Příprava nám výsledkově až tak nevyšla, příliš se nám asi ani nevěřilo, přesto jsme byli zachráněni sedm kol před koncem. Z tohoto pohledu lze považovat letošní ročník za úspěšný.

Vy jste se vrátil do Opavy po deseti letech, po vážném zranění ramene, čekalo se, zda vydrží, nakonec všechno dobře dopadlo…

Rameno vydrželo, v tom vidím pozitivum. Z mého pohledu nebyly některé zápasy špatné.

Musel jste si dávat pozor, ať si zranění znovu neobnovíte?

Dával jsem si pozor hlavně na umělce v Kylešovicích, protože trénovat na betonu je složité. Když jsme trénovali mimo brankoviště, neměl jsem problém. Horší to už bylo při střelbě. Umělka v Kylešovicích není ve stavu, na kterém se dá dobře připravovat.

Do sezony jste šel po dlouhé zdravotní pauze, dostával jste se dlouho do pohody, nebo to šlo už od prvního kola?

(pousměje se) Říkal jsem to i trenérovi gólmanů, dle mého, to nejlepší, co ve mně je, by mělo přijít v následující sezoně. Já i klub bychom to určitě brali, ale nechci předbíhat.

Teď k otázce: Nebudu lhát, nebavím se o zápasech, v nich jsem jel vždy na sto procent. Ale během tréninkového procesu jsem si při nějaké těžší střelbě ulevil. Člověk může říci, že je to na 150 procent až při těžké střelbě. Musím přiznat, že to bylo těžké a sáhl jsem si na dno.

Bolí ještě rameno?

To ani ne, jsem rád, že jsem v posledních zápasech rozehrával i rukou, což byl pro mě posun. Trvá mi ale strašně dlouho, než se vyrovná svalová asymetrie. Jde o mou dominantní ruku. Mám rok po zranění, a svaly mi stále chybí.

V předchozí odpovědi jste řekl, že příští sezona může být ve vašem podání lepší, bude v barvách Opavy? Vaše hráčská práva vlastní Slovácko…

Ještě to upřesním, abych si na sebe neupletl bič. Může být dobrá za předpokladu, že budu totálně zdravotně v pohodě. Vezměte si třeba zápas v Pardubicích, kdyby mě soupeřův hráč trefil o pět centimetrů jinde, mohl mi klidně ukončit kariéru. Vypadá to, že bych v Opavě měl zůstat. Zájem mám, pan Hájek řekl, že se Slováckem bude jednat.

Pojďme se podívat na druhou ligu. V posledních letech jste byl zvyklý na velké stánky z Moskvy, Petrohradu nebo Kazaně a najednou vás čekal výjezd do Sezimova Ústí, když to přeženeme, tak na zápas do lesa…

Ale druhé ruské lize to bylo také zajímavé. Některé stránky připomínaly betonové kolosy, které ale měly dvacetitisícovou návštěvnost. V posledních pěti šesti letech se u nás řeší, jak by se měly měnit stadiony, jak by se infrastruktura měla posunovat dál.

Zastávám názor, že základem je zázemí. Ve druhé lize ho letos měla Opava, Olomouc, Zlín, kromě těchto klubů už mě nikdo nenapadá. Když vezmeme zmiňované Táborsko, nechci nikoho shazovat, ale když to řeknu nadneseně, uvažujete, zda máte jít na hřiby, nebo hrát profesionální fotbal.

Nebylo to jen Táborsko, musím přiznat, že na některé stadiony jsem koukal.

Co byste řekl k celkové úrovni druhé ligy?

Druhá liga je boj. Mezi ní a první je obrovský rozdíl. Byla v ní ale mužstva, která hrála dobrý fotbal, nám se v jedné fázi soutěže také dařilo. Dobře hrál Žižkov, mile u nás výkonem překvapil Kolín, který chtěl hrát fotbal. Ještě musím zmínit Zlín a Olomouc, ale to už jsou dnes prvoligové týmy.

První polovina jara dobře vyzněla pro Opavu, udělali jste šňůru zápasů bez porážky, remízy na Sigmě v Táborsku byly cenné, byl to signál, že můžete jít v tabulce nahoru, jenže druhá polovina už týmu tolik nevyšla…

Před sezonou jsem věřil, že něco můžeme uhrát. Když jsem viděl, že mužstvo skutečně kvalitu má, byla škoda, že jsme to v tabulce nedotáhli výše, klidně jsme mohli udělat čtyři pět bodů navíc. Vím, že by to byl bič pro další sezonu, ale na druhou stranu by to byla motivace posunout se výše.

Pro mě přišel zlom ve Varnsdorfu, bylo vidět, že do druhého poločasu dal náš tým úplně všechno, bohužel nám nepřálo štěstí, k vyrovnání nám chyběl opravdu jen kousek. Nad Kolínem jsme vedli 3:0, nedali jsme penaltu, hosté snížili a nakonec jsme měli i štěstí. Ve zbývajících zápasech to už nebylo z naší strany ono.

Kdo pečlivě sledoval jarní část, tak mu v paměti zůstane zápas v Pardubicích, na ukazateli svítila sedmapadesátá minuta, když vás sestřelil Petráň. Z tribuny váš střet vypadal děsivě, vypadalo to, že jste pro letošek dohrál…

První moment to opravdu tak vypadalo. Nestalo se mi dlouho, abych válel sudy na hřišti. Osudný moment si vybavuji dobře. Miky zařval na Pepu, ten pustil míč, protihráč běžel, už jsem mu šel doleva, navazoval jsem se na balon, hráč skočil, míč jsem měl skoro v rukách a on do mě zajel.

Podle mě to byl jasný faul. Dokonce jsem slyšel, že to mohla být i penalta, kdyby ji někdo písknul, tak je blázen. Klán dobře věděl, co dělá.

Uplynul týden a vy jste se znovu objevil v brance…

Když jsme byli v Pardubicích, tak domácí lékař měl podezření, že mám zlomenou nohu. Zranění se mi každým dnem lepšilo. Díky doktoru Hynku Satkemu, a za to mu chci poděkovat, jsem chodil do nemocnice vytahovat krev. Navštívil jsem také specialistu v Kroměříži.

Říkal jsem si, že ve čtvrtek zkusím trénink na půl plynu a potom v předzápasovém do toho půjdu naplno. Buď to půjde, nebo ne. Ono to šlo. Udělal jsem si na poraněnou nohu molitanovou podložku. Docela mi následující zápas vyšel.

Potvrdil jste roli tvrďáka…

Nechci ukazovat tvrdost. Za život jsem se naučil, že pokud to jde, měl by člověk na hřiště být, ale neměl by jít do hry za cenu rizika. Řeknu to tak, kdybych věděl, že když chytnut střelu a spadnu a nejsem schopný chytit dorážku, tak bych do toho nešel.

Člověk musí mít zodpovědnost vůči týmu. Před startem jara jste říkal, že necháváte věcem volný průběh, že to, co se má stát, se stane.

Ale splnil právě skončený průběh jarní části druhé ligy to, co jste od něj očekával?

Nevím, chtěl jsem Opavě vrátit to, že mi dala šanci po zranění, protože co si budeme nalhávat, moc mančaftů mi šanci dát nechtělo.

Zkoušel jste i jiné týmy?

Zkoušel, ale zjistil jsem, že jediná možností pro mě je Opava. Přece jenom hodně lidí mě tady zná. Ale i pro ně to bylo složité. Vezměte si pětatřicetiletého gólmana, který měl těžké zranění.

Po lize už nekoukáte? Netoužíte?

Chtěl bych ji vychytat v Opavě a pak v ní skončit. Každý hráč chce hrát ligu, ale možná to má být tak, jak je to nyní.

Kde berete pořád chuť do chytání, Jaromír Blažek ukázal, že ve čtyřiceti se dá klidně chytat liga…

Mě to baví. Mám emoci každý zápas vyhrát. Když to nevyjde, tak nadávám, kluci, co jsou semnou v kabině, to nedokážou někdy pochopit, říkají, že jsem blázen. Mě to ale žene dopředu. Až ta emoce nebude, a ta doba jednou přijde, tak to bude konec.

Část kariéry jste strávil v Baníku, ten v současné době neprožívá zrovna šťastné období…

Baník přišel o Bazaly, to je jako kdyby ztratil duši. Bude to mít těžké, nevidím jeho osud příliš optimisticky. Nejhorší na tom je, že nemají ani kde trénovat. Kdyby šel nahoru Varnsdorf, byl by na tom lépe. Sice by hrál domácí zápasy v Jablonci, ale měl by vlastní stadion.

Láká vás trenéřina? Předávat malým klukům své umění, své zkušenosti…

Nevím, zda mám na to vlohy, moc lámu věci přes koleno. S malými kluky musíte mít obrovskou trpělivost. Ne, že bych se nezajímal o trenérské metody, ale momentálně to není na pořadu dne. Nemůžete dělat dvě věci najednou.

Co vás nejvíce zahřálo během letošní sezony u srdce?

Asi to, že jsme doma neprohráli. Trochu mě mrzí, že chodí málo lidí.

Málo lidí? Co by jinde za takové návštěvy, jaké má Opava, dali…

Já vím, ale Opavu beru jinak než ostatní kluby.

Jak vnímáte to, když tribuny skandují vaše jméno? Z tribuny to vypadá, že vás to vůbec nezajímá…

Fanouškům se musím omluvit, že když někdy skandují, tak já nejsem ten typ, který by mával a nějak reagoval. Jedu si to svoje, mám svůj svět na hřišti. Není to nic ve zlém, že bych někým pohrdal, ale soustředím se jen na svou práci.

Který zápas se vám na jaře osobně nejvíce povedl?

Řekl bych to tak, že jsem spokojený s každým zápasem, z kterého jsme si odvezli body. Pro body fotbal hrajeme. Jsem tam od toho, abych něco chytil. K čemu jsou vám utkání, ve kterých chytnete pět tutovek a prohrajete 3:0.

Co vás naopak nejvíce rozčarovalo?

Když se špatně vyspím, tak mě štve, že svítí i slunce (usměje se). Ale vážně, neřekl bych, že mě to vyloženě štve, ale chybí mi u některých hráčů vůle něčeho dosáhnout. Protože pro hodně kluků v kabině nemusí být Opava poslední štací, jsou mladí a talentovaní. Vůbec to nejsou špatní fotbalisté, akorát někteří o tom neví nebo si to neuvědomují.

Petr Vašek Narozen: 9. dubna 1979
Místo narození: Čeladná

Profese: fotbalový brankář
Současný klub: Slezský FC Opava
Hráčská kariéra: Nový Jičín, VP Frýdek Místek (dorost), Kaučuk Opava (dorost), VTJ Hranice, Kaučuk Opava (muži), Nový Jičín, SFC Opava (II. liga, I. liga), Baník Ostrava, Kladno, Baník Ostrava, FC Slovácko, FC Sibir Novosibirsk, FK Tom Tomsk

Počet zápasů v I. české lize: 136, ruská super liga: 31, II. ruská liga: 25, II. liga ČR: 56
Úspěchy: Postup s Opavou a Kladnem a Tomskem do nejvyšší soutěže, vítěz českého poháru

Rodiny stav: partnerka Katka, dcery: Kristýnka, Julie