Po třítýdenním monitorování situace začal jednat. Chtěl sáhnout k personálním změnám, jenomže mu je nebylo umožněno provést. „Při nástupu do klubu jsem měl jedinou podmínku a tou bylo, že budu personální politiku dělat sám. Ale nebylo mi to umožněno, proto jsem skončil," řekl Deníku Petr Žemlík.

Před týdnem jste způsobil poprask tím, že jste nečekaně odstoupil z funkce generálního manažera Slezského FC, a to po necelém měsíci. Můžete své rozhodnutí vysvětlit?

Znovu opakuji, že mou jedinou podmínkou bylo, že si budu dělat kádrovou politiku, to znamená, že o všech personálních změnách v klubu si rozhodnu sám. Bylo mi řečeno paní Brady a pány Klučkou a Těšinou, že v tom žádný problém nebude.

Po měsíčním rozboru situace a po projednání kroků s právním oddělením magistrátu jsem chtěl provést personální změny. Paní Brady do toho vstoupila a změny mi neumožnila provést, a to i přes mé upozornění, že každé otálení, v tomto případě o měsíc, bude stát klub 100 tisíc korun. Trvala na svém, že celou záležitost o týden odročíme.

V tu chvíli jsem si řekl, že nemá smysl práci dělat, když mi nemůžou splnit jedinou podmínku, na které jsme se domluvili.

Týkal se problém také osoby šéftrenéra Daniela Kuttyho?

Řeknu to takhle. S panem Matýskem jsem se na slušném rozchodu dohodl.

Po nástupu do své funkce jste žádal o tři týdny na monitorování situace v klubu…

Nechtěl jsem dělat žádná rozhodnutí, která nebudu mít podložená objektivním zjištěním. Opava je klubem, který má nějaký rozpočet, ve kterém pracuje x lidí, jsou v něm nějaké vazby. Nejedná se jen o ekonomickou, ale také sportovní záležitost. Tohle jsem si chtěl všechno ohmatat a získat svůj názor. Když se tak stalo, chtěl jsem udělat rozhodnutí.

Své rozhodnutí jste oznámil představenstvu?

Paní Brady byla na dovolené, tak jsem panu Klučkovi přednesl, jakým způsobem bych restruktualizaci klubu dělal. Líbila se mu, řekl mi, že to mám ve své pravomoci. Proto jsem požádal i o schůzku na právním oddělení, abych to měl zákonně posvěcené, některé věci jsou totiž složité. Bohužel hned jsem narazil.

Mám to chápat tak, že proti byla paní Brady? Změny nedovolila? Nebo je chtěla odložit?

Řekla mi, že vše se bude řešit, až se vrátí z dovolené. Přitom domluva zněla, že personální otázky budu mít v kompetenci já. Nechápu, proč mi to nedovolila, když ji zastupovali dva členové představenstva. Sama mi volala, když jí někdo informoval, že chci v klubu provést personální změny. Řekla mi, že to o týden odložíme.

Je to zvláštní, aby sportovní manažer, v opavském provedení šéftrenér, odjel na dovolenou, když za týden začíná soutěž. Někdo mu ji musel ale podepsat…

V pondělí mi pan Kutty oznámil, že jede na dovolenou. Řekl jsem mu, že dokud nebude vyřešena jeho výpověď, kterou jsem mu dal ústně, tak mu žádnou dovolenou nepodepíšu. Jenomže za dvě hodiny jsem věděl, že jeho výpověď do konce nedotáhnu. Jak si to řešil dál, nevím.

Jde tu o profesionalitu startuje soutěž, klub musí fungovat a tady na vše zůstal nyní sám pan Hellebrand (sekretář klubu, pozn. aut.).

Současný stav v SFC je hodně smutný…

Věci, které se dějí, jsou proti klubu. Pokud nebude mít Opava šéfa se silnými pravomocemi, nezvedne se. Já nejsem typ, který tady bude dělat šéfa, jenž bude na všechno kývat a čekat, až mu někdo jeho rozhodnutí schválí.

O tom, že vaše kroky byly správné, svědčí i postoj pana Klučky (člen představenstva, pozn. aut.), který rezignoval také…

Pan Klučka mě překvapil. Všechno jsem mu vysvětlil, dal mi za pravdu a mé rozhodnutí podpořil.

Co je podle vás největším neduhem Slezského FC?

Největší chybou bylo, že Opavu vedli dva manažeři na stejné úrovni. Klub musí vést jeden člověk, který bude zodpovědný za podstatné věci. Slýchával jsem, že pan Matýsek dělá něco špatně, když se prohrálo. Přitom on neměl se sportovní stránkou nic společného.

Na fotbal jste chodil jako divák. Jak jste ho vnímal zvenčí?

Po sportovní stránce jsem si myslel, že se tým zachrání. Zarážela mě atmosféra, která v Opavě panovala, to znamená vztah vedení, diváků a hráčů.

Mým prvním počinem bylo změnit atmosféru na zápasech. Lidé by se měli na stadion přijít bavit fotbalem a ne od páté minuty dělat nátlakové akce. Diváci byli roztrpčeni situací a chovali se podle toho. Pro mě je to ale neomluvitelné. Fanoušci by za klubem měli stát v každé situaci, tady to někdy přesahovalo rámec.

Když to vezmu hodně zhruba v procentech, za sestup mohli z 50 procent hráči a trenéři, 30 procent viny padá na sportovní úsek, patnáct na představenstvo, které mělo rozpoznat závažné problémy a dříve je začít řešit. Svůj malý podíl na tom mají i fanoušci a také tisk.

Myslím si, že se obecně píše o fotbalu v negativním smyslu. Zdálo se mi, že se tady dával prostor spekulacím a lidem, kteří to s klubem nemysleli dobře. Ale podotýkám, že je to jen malý střípek do mozaiky, když někdo hledá důvod, proč se v Opavě hraje třetí liga.

Je šance, že se do manažerského křesla vrátíte?

Nehodlám spekulovat. Fotbal je v Opavě fenomén. Radnice jako vlastník rozhoduje o chodu klubu. Až podle jejich rozhodnutí se pak může člověk jako já k situaci postavit.