Šampionát jim ale nevyšel. Tým nepostoupil ze skupiny, hlavně remíza 1:1 s Kuvajtem byla neodpustitelná. Právě tento neúspěch zavřel hráčům cestu k zahraničnímu angažmá, což byl případ i Rostislava Vojáčka, jenž nastoupil za národní tým ke čtyřiceti zápasům.

Tehdejší kapitán ostravského Baníku měl formu jako hrom, s celkem z Bazalů válel v lize i v pohárové Evropě.

V roce 1980 byl součástí týmu, který vyhrál evropský bronz, o rok později si zahrál za výběr Evropy na vyprodaném stadionu Nou Camp v Barceloně. Šampionát ale Čechoslovákům nevyšel skončili třetí ve skupině a balili kufry.

Ikona ostravského Baníku Rostislav Vojáček fotbalem stále žije. Bedlivě sleduje na chalupě v Jakartovicích i současný šampionát v Brazílii a zatím je s jeho průběhem spokojený.

(pozn., rozhovor vznikal před začátkem MS světa v Brazílii)

Celý fotbalový svět žije mistrovstvím světa. Vracejí se vám vzpomínky na ten váš, který se hrál ve Španělsku?

To víte, že ano. Mistrovství světa mělo být naším vrcholem. Měli jsme výborný tým, který dokázal dva roky zpátky získat bronzové medaile na mistrovství Evropy, jak se ale ukázalo, realita byla jiná, končili jsme už v základní skupině.

Ještě před posledním zápasem ve skupině proti Francii jsme byli ve hře, kdybychom vyhráli, tak postupujeme. Stačili jsme jen vyrovnat na 1:1, a to bylo málo.

Jenomže předtím jste pouze remizovali s Kuvajtem…

Kuvajt byl považován za fotbalového trpaslíka, ale už tehdy naznačil, že se musí s těmito zeměmi počítat. Íránu se v pondělí také proti Nigérii až zase tak moc nevěřilo, a nakonec díky dobře organizované obraně dokázal uhrát bod.

Španělský neúspěch nezůstal bez odezvy…

Španělsko nám bylo hodně vytýkáno, dokonce jsme dostali zákaz přestupovat do zahraničí. Je jasné, že kdybychom ve Španělsku uspěli, zájem o hráče bude větší. Navíc jsem byl ve věku, který plnil podmínku pro přestup do ciziny. Jenomže dvouletý zákaz vše zhatil.

Neuvažoval jste o tom, odejít nelegálně?

Nějaké možnosti se ke mně dostaly, když jsme hráli pohárový zápas s Baníkem v San Sebastianu. Místní šéf se mě opatrně zeptal, jestli bych tam nezůstal. Ale měl jsem už tenkrát rodinu, takže jsem o tom ani neuvažoval. Nešlo to.

Fotbal se stal vaším životem, určitě sledujete i právě probíhající šampionát. Přizpůsobujete mu i svůj osobní program?

Pokud to jde, snažím se sledovat všechny zápasy. Jsem v důchodu, takže problémy s časem skutečně nemám (směje se). Ale musím přiznat, že noční utkání jsou na sledování hodně náročné a člověk už pomalu ztrácí sílu. Musím přiznat, že jsem už párkrát u fotbalu usnul.

Dosavadní zápasy vás uspokojily?

Bývalo pravidlem, že první zápasy ve skupinách většinou končily remízou, týmy byly opatrné. Nyní je tomu jinak, jsem mile překvapen. Bylo zajímavé sledovat, jak se třeba Brazilci dokáží vyrovnat s rychle inkasovanou brankou. Chorvati prohráli, ale jistě neřekli poslední slovo, stejně tak Bosna. Oba bych si dokázal představit, že postoupí do další fáze.

Zajímavé bylo i střetnutí mezi Holandskem a Španělskem. Po bitvě je každý generál, ale potvrdilo se, jak jsou důležité góly do šatny. Van Persie se nádherně trefil, tím svůj tým i sebe nakopl. Navíc dal nádhernou branku, kdy dokonale využil chyby obou stoperů a gólmana.

Poprvé v historii fotbalu bylo použito při sporném momentu video. Šlo o zápas Francie Honduras. Za vaší éry zcela nemyslitelná věc…

Chválím zapojení techniky, myslím si, že devadesát procent rozhodčích by branku neuznalo.

Co se ale nemění, je báječná atmosféra při zápasech. Diváci fandili v roce 1982, fandí stále…

Lidé fotbal milují, chodili za nás, chodí i nyní ve velkém počtu. Navíc hrát v Brazílii je něco navíc, kdo to zažil, dá mi za pravdu, diváci dokáží vytvořit báječnou atmosféru a jsem jenom rád, že jsem si ji na vlastní kůži mohl prožít. Škoda, že Češi na šampionátu chybí. Celá republika by určitě žila fotbalem, mistrovství bychom cítili na každém kroku.

Máte svého favorita?

Očekává se, že na vrchol by měla vystoupat Brazílie, ale já si to nemyslím. Zápas proti Chorvatsku ukázal, že hrát pod tlakem diváků jim nesedí, navíc jejich velkou slabinou je brankář, což může být v konfrontaci se silnějšími soupeři rozhodujícím faktorem.

Osobně bych rád viděl ve finále Argentinu, která má dobrý tým, a Německo, které hraje takový buldočí fotbal.

Rostislav VojáčekNarozen: 23. února 1949
Post: obránce
Ligové statistiky: 381 utkání za Baník (1970 1983), 26 gólů
Reprezentace: 40 zápasů, 1 gól, účastník MS 1982 a ME 1980 (bronz)
Evropské poháry: 40 utkání
Úspěchy: Liga: 3x vítěz (75/76, 79/80, 80/81), 2x 2. místo (78/79, 81/82). Československý pohár: vítěz (77/78). Český pohár: vítěz (77/78, 78/79). Pohár UEFA: čtvrtfinále (74/75). PVP: semifinále (78/79). PMEZ: čtvrtfinále (80/81)