Když mu lékaři oznámili, že má vážné problémy s kolenem, zhroutil se mu svět. Rok se musel obejít bez milovaného fotbalu. Klub z Edenu se ale k němu nepostavil zády. V současné době už je bývalý mládežnický reprezentant tři měsíce 
v tréninkovém procesu a 5. ledna zahájí se Sešívanými zimní přípravu.

„Jsem zdravý, pátého ledna začínám normálně přípravu ve Slavii," hlásil v sobotu Tomáš Mičola, který byl jedním z aktérů vánočního zápasu v Kylešovicích. „Bylo to po dlouhé době utkání, do kterého jsem nastoupil, sice sranda mač, ale dobré," usmíval se ofenzivně laděný záložník se čtyřiadvaceti prvoligovými góly na kontě.

Zdravotní problémy opavského rodáka započaly před rokem 
v listopadu. „Podstoupil jsem banální zákrok s meninskem a začal normálně trénovat. Bohužel koleno se mi dvakrát podlomilo, lítal jsem po doktorech, nikdo nevěděl, co se mnou je," vrací se
k začátkům svého trápení. Verdikt lékařů byl nemilosrdný a bylo jasné, že Tomáš Mičola svůj počet 124 prvoligových startů hned tak nerozšíří.

„Ukázalo se, že jde o urvaný křižák a přidělaný přední na zadní. Bylo mi jasné, že na trávník se hned tak nepodívám, nakonec
z toho byla roční smlouva," pokračuje v povídání Tomáš Mičola. Na život bez fotbalu si zvykal těžce.

„Zranění bylo komplikované, do téhle situace jsem se dostal poprvé. Nevěděl jsem, co bude, některým fotbalistům takovéto zranění ukončilo kariéru," poznamenal stříbrný medailista ze světového šampionátu dvacítek.

„Bylo to psychicky náročné obdobní. Naštěstí jsem měl kolem sebe spoustu kamarádů, podržela mě rodina a velký dík patří pražské Slavii," zdůrazňuje Tomáš Mičola. Sešívaní ho přes palubu nehodili, a to i přesto, že mu končila smlouva.

„Smlouva mi končila v létě, málokdy se stává, aby klub dal hráči po takovém zranění ještě šanci. Vložili do mě naději a to mi pomohlo," nedá na klub z Edenu dopustit.

O své pozici v týmu se bavil i s trenérem Miroslavem Beránkem. „Hned když nastoupil do Slavie, tak jsme se spolu bavili. Říkal, že mi věří, že mám dostatek času na to, abych se připravil na leden," prozrazuje Tomáš Mičola.

Na zimní přípravu se opavský rodák těší. „Jsem na sto procent připravený. Zaplatil jsem si rehabilitaci v Německu a poslední tři měsíce trénoval naplno, dokonce jsem se Slavií absolvoval i meziblok," říká bývalý hráč ostravského Baníku a francouzského Brestu.

Toho, že by měl blok 
v hlavě, se nebojí. „Vím, že koleno už nebude nikdy stoprocentní, cítím ho, ale že bych se vyhýbal soubojům, to ne. Mám velkou chuť do fotbalu a už se těším, až budu moci zase hrát," říká odhodlaně Tomáš Mičola.

Rok bez fotbalu byl pro talentovaného fotbalistu tvrdou školou. „Člověk se začne na život dívat jinak, bavil jsem se o tom i s Liborem Kozákem, který je také zraněný. Celou dobu jsem byl vesměs v Praze.

Dostával jsem otázky, zda ještě hraji, že o mojí osobě už není slyšet. Když jsem sledoval zápasy Slavie, trpěl jsem, ale teď už je to za mnou," vydechuje si záložník s osmnácti starty v nejvyšší francouzské soutěži.

To, že je zdravý, bere jako vánoční dárek. „Nyní chci dokázat, že jsem fotbal hrát nezapomněl. Vůči Slavii cítím dluh, věřím, že se mi ho podaří dobrými výkony na trávníku splatit," končí povídání Tomáš Mičola.

Tomáš Mičola Narozen: 26. září 1988
Post: záložník
Současný klub: Slavia Praha
Působiště: Opava, Baník Ostrava, Brest
Zápasy v české lize/branky: 124/24
Zápasy ve francouzské nejvyšší soutěži/branky: 18/1
Mládežnické reprezentace: 29/3
Úspěchy: Stříbrná medaile na MS 20 v Kanadě 2007