S dvaceti body mu patří aktuálně šestá příčka, mimochodem stejného bodového počtu dosáhl i hlavní favorit soutěže Kravaře, které po minulé sezoně sestoupily z krajského přeboru. „Myslím si, že si všechno správně sedlo. Tréninková účast je teď na chlebičovské poměry velmi dobrá," komentoval Vilém Axmann.

Panuje s podzimními výkony spokojenost?

Když to vezmu úplně od začátku, tak kdyby mi někdo ještě 10. července řekl, že budeme mít po podzimu dvacet bodů a budeme šestí, nevěřil bych mu. Měli jsme velké potíže se složením mužstva, nakonec se to však s velkým přispěním našeho klubového předsedy Kamila Stanjury, Jaroslava Cimingy a v neposlední řadě i obce podařilo.

S dosaženými výsledky jsem spokojen, ale přesto při vší úctě k soupeřům mám za to, že jsme měli mít o dva nebo tři body více. Rozhodně to bylo v našich silách.

Před sezonou se nevědělo, zda se Viktoria do I. A třídy vůbec přihlásí. V čem byl největší problém?

Áčko se pohybovalo ve druhé polovině tabulky A. třídy a béčko spadlo z okresního přeboru. Řada fotbalistů už před minulým ročníkem tvrdila, že z různých důvodů s fotbalem nebude pokračovat.

V klubu najednou skončila spousta hráčů a my nevěděli, s kým vlastně budeme hrát. Zvažovali jsme, zda bude lepší přihlásit se do I. A třídy anebo okresního přeboru.

Hrálo nakonec roli to, že jste ještě v relativně nedávné minulosti museli tvrdě bojovat o vytoužený postup do I. A třídy?

Podle mého to byl hlavní motivační prvek. Z úst bývalého předsedy jsme navíc slyšeli, že pokud se do A. třídy nepřihlásíme, budeme hrobaři chlebičovského fotbalu. Patnáct let jsme tady působili v B. třídě a stálo nás to velké úsilí, abychom postoupili výše.

Zhruba před třemi lety se to povedlo. Současná soutěž je maximum, co se zde hrálo. Byla by velká škoda začínat od začátku a přijít o to.

I když se kádr skládal v těžkých porodních bolestech, tak nakonec vznikl nejen konkurenceschopný tým, ale také tým, kterému v současnosti chybí na úplné čelo pouhých šest bodů. Je nejsilnější stránkou mužstva zdařilé skloubení zkušeností starších fotbalistů s dravým mládím?

Po uplynulém ročníku jsme si byli jistí, že tým se musí omladit. Mužstvo je postaveno okolo zkušených borců, k nimž se řadí Lukáš Černín a Lumír Sedláček. Jako obrovskou posilu do zadních řad vidím příchod Jirky Majewského, který si zahrál i divizi.

Opomenout nesmím ani našeho nejlepšího střelce Honzu Radka. Tomu se povedlo nastřílet sedm gólů. V ofenzivní části je pro nás velmi důležitý. Pomohl nám také Adam Korbel, který má třetiligové i divizní zkušenosti. Na podzim ho ale přibrzdilo zranění.

Utkvěl vám z podzimní části v paměti nějaký zápas, který se Chlebičovu vyloženě nepovedl?

Když jsem 20. července měl směrem k mužstvu na prvním tréninku úvodní řeč, říkal jsem hráčům, aby se fotbalem hlavně bavili. Výsledek je odvislý od řady faktorů, mimo jiné i kvality soupeře. Povedený výkon se podle mého pozná podle vytvořených šancí. Pokud se do nich tým dostává, daří se mu.

To nám nevyšlo v Darkovičkách, kde jsme sice prohráli po dvou penaltách, ale nevypracovali jsme si vůbec nic a gól jsme dali z náhodné akce.

Má Viktoria ambice na to, aby na jaře bojovala o postup do krajského přeboru?

Ambice jsou jedna věc a realita zase věc druhá. Já osobně jsem odkojený na fotbalu a vyšší soutěž bych s Chlebičovem velmi rád zkusil, na druhou stranu je potřeba říct, že I. A třída je pro nás strop. Na krajský přebor musí mít klub více financů, další hráče a případný pád by pak byl o to tvrdší.

V současnosti máme svých hráčů poskrovnu a hrají za nás fotbalisté, kteří nejsou z Chlebičova. V budoucnu může být problém sehnat hráče i do této soutěže, natož krajského přeboru. Podle mého je pro Viktorii A. třída optimální, hrají se zde samá derby, lidé chodí a baví je to.

Nejde se koukat na to, jestli chceme nahoru, musíme myslet na to, že můžeme spadnout i dolů. Soutěž je totiž strašně vyrovnaná. Mezi třetím a desátým místem je rozdíl pouhých šesti bodů.

Po podzimu překvapivě vedou s šestadvaceti body Ludgeřovice, které do soutěže před sezonou postoupily, naopak hlavní favorit z Kravař je pátý, mimochodem má stejně bodů jako Chlebičov. Překvapil vás prozatímní vývoj?

Ludgeřovice a Starou Bělou jsem před začátkem tohoto ročníku vůbec neznal. Něco jsem nasledoval z DVD a potom samozřejmě ze vzájemných zápasů.

Na začátku mi ale někteří říkali, že oba týmy mají kvalitní kádry a klidně mohou hrát o postup. Když jsme se s nimi utkali, musím uznat, že kvalitu opravdu mají. Odehráli jsme spolu kvalitní zápasy. Kravaře jsou Sparta Praha této soutěže. Mají to těžké, protože se proti nim chce vytáhnout úplně každý.

Úvod jim moc nevyšel, ale nakonec se chytily a v závěru se dotáhly do horní poloviny tabulky. V boji o postup se s nimi musí počítat. Jak jsem už ale řekl, tato liga je velmi vyrovnaná. Každý má na každého.

Je ještě něco, co vás překvapilo?

Jedna negativní věc by se bohužel našla. Překvapuje mě, jak někteří diváci mohou dost nevybíravým způsobem nadávat hráčům. Setkali jsme se s tím na více místech. Očekával bych, že s něčím takovým se na této úrovni nepotkáme.

Řada kluků se fotbalu věnuje po práci a místo toho, aby se dočkali nějakého uznání, dostává se jim pravého opaku. Hodně mě to mrzí a nechápu, jak se v někom může projevovat tolik nenávisti. Tohle mě bohužel překvapilo v tom negativním slova smyslu.

Zimní přípravu zahájíte až koncem ledna, budete se v Chlebičově poohlížet i po posilách?

Máme čtrnáct, patnáct hráčů a k tomu gólmany. Chtělo by to rozšířit kádr, a to třeba už s výhledem do budoucna na další sezonu. Na druhou stranu si však nedokážu představit, že bychom zde měli osmnáct nebo dvacet hráčů, to je nereálné.

Posily zvažovat budeme, ale je to otázka dalších týdnů, měsíců a uvidíme, kdo by případně přicházel v úvahu. Je nutno si uvědomit, že se změnou přestupního řádu se změnily i podmínky.

Zajímavostí je, že třeba v případě Lukáše Černína nebo Lumíra Sedláčka momentálně trénujete hráče, s nimiž jste v minulosti hrával. Usnadňuje nebo vám to spíše komplikuje práci?

To je spíš otázka pro ně. (smích) Já v tom žádnou potíž nevidím. Problémy nemám s nikým, s mladšími a se staršími už vůbec. Všem se snažím vysvětlit, že je důležité se fotbalem bavit. Hráči si to berou k srdci. Důkazem toho je aktuální tréninková účast. Ta je na chlebičovské poměry velmi dobrá.

Na trenérskou stolici jste se vrátil před touto sezonou. Bylo to dlouhé a složité rozhodování?

Chlebičov jsem v minulosti už trénoval, ale nedokázal jsem s ním postoupit výš. To se povedlo až mým nástupcům. Vedl jsem zde mladší a starší přípravku, pod trenérem Baránkem jsem dělal trenéra brankářů ve Slezském FC.

Na rovinu však musím říct, že trenéřina mi chyběla. Chyběl mi ten adrenalin, který zažíváte na lavičce. Nyní jsem spokojený, podle mého je totiž I. A třída velmi kvalitní soutěž.