„Od toho tam jsem, abych týmu občas pomohl. Jsem rád, že mi zápas vyšel,“ usmíval se po utkání šestadvacetiletý brankář.

Opava šla do zápasu v roli favorita, nečekalo se, že gólman Slezského FC bude mít tolik práce. „Abych pravdu řekl, věděl jsem, že to nebude jednoduché utkání. Frýdek má sice nový tým, ale rozhodně jsem ho nechtěl podcenit. Každý soupeř v této soutěži má kvalitu, to se také potvrdilo. Domácí nehráli vůbec špatně,“ podotkl Vilém Fendrich.

Jeho první velká chvíle přišla v úvodu, když zlikvidoval velkou šanci Šumského. „Jeho pokus jsem měl v dosahu, stačil jsem balon reflexivně vyrazit,“ vracel se k momentu, kdy lapil první tutovku domácích.

Na začátku druhého dějství ale inkasoval. Trefil se jeho bývalý spoluhráč Radim Grussmann. „Nepohlídali jsme si centr, hráč, který zakončoval, byl úplně volný, to se stávat nemůže. Vyčítal jsem to Matěji Hrabinovi,“ okomentoval obdržený gól ve své síti.

„Byl jsem naštvaný. Měli jsme více míč na svých kopačkách. Frýdek hrozil z brejků, bohužel jeden nám vyšel a my už jsme pak jen doháněli. Díky bohu, že jsme alespoň vyrovnali,“ pokračoval odchovanec jabloneckého fotbalu.

Blíže ke třem bodům měli nakonec Valcíři. Ovšem proti byl Vilém Fendrich, jenž nejdříve zneškodnil střelu Literáka a následně ho zachránilo břevno. „Vyhrát ve Frýdku jsme si nezasloužili. Remíza je spravedlivá, v závěru jsme měli i štěstí,“ přiznala opavská jednička.

Remízu 1:1 jako ztrátu nebere. „Vidíte ostatní výsledky. Soutěž je vyrovnaná. Musíme porazit Vítkovice. Máme kvalitnější tým než oni. Pokud se vrátíme k naší hře, vyhrajeme,“ je si jistý Vilém Fendrich.

Opavský brankář působil ve Stovkách jistým dojmem, ne jako v podzimní části loňského ročníku. „Cítím se v pohodě. Zvykl jsem si na opavské prostředí, získal jsem jistotu, která mi chyběla,“ svěřuje se gólman SFC a dodává: „S trenérem brankářů podrobně rozebíráme soupeře i samotnou přípravu na zápas a to mi pomáhá.“

Radim Grussmann: Věděl jsem, že když dám gól, tak nebudu slavit

Záložník Valcířů Radim Grussmann (v bílém) si kryje míč před opavským kapitánem Pavlem Zavadilem.

Krajní záložník frýdecko-místeckých Valcířů Radim Grussmann přišel v létě na hostování z Opavy. Ve vzájemném duelu dal svému bývalému chlebodárci gól. Ten ale neslavil.

Když v létě roku 2012 opouštěl fotbalový záložník Radim Grussmann frýdecko-místeckou kabinu, možná jej v koutku duše ani nenapadlo, že se do Stovek po pěti letech znovu vrátí. A přeci jen se tak stalo. Osmadvacetiletý rodák z Ostravy přišel k Valcířům na roční hostování,

v sobotu se navíc postavil proti svému bývalému zaměstnavateli a i díky jeho gólu Frýdečtí remizovali s druholigovým favoritem 1:1. „Když se naskytla možnost jít někde hostovat, byl jsem moc rád, že jsem se nakonec domluvil s Frýdkem. Zdejší prostředí moc dobře znám, mám to tady rád,“ svěřil se po svém návratu do Stovek Grussmann.

Kolik takových utkání proti svým bývalým týmům jste vlastně v kariéře odehrál?

No, přiznám se, že jich moc nebude. Přeci jen jsem teď působil čtyři sezony v Opavě. Co si ale vybavuji, že když Frýdek-Místek postoupil do druhé ligy a my k nim tehdy přijeli v prvním kole s Bohemkou, tak nás vyprovodili pětibrankovým výpraskem.

Byl jste před sobotním zápasem s Opavou nervózní, anebo jste to bral jako každé jiné utkání?

Tak. Nervózní ani ne. Spíš to byly takové smíšené pocity, jelikož já Opavě strašně moc fandím. Přeji jí, aby si vybojovala ten kýžený postup do první ligy, jelikož tam určitě patří. A to neříkám kvůli sobě, přeji jim to kvůli skvělým opavským fanouškům, vedení i hráčům.

Teď jsem ale na ročním hostování tady ve Frýdku, musel jsem se tedy na zápas plně soustředit a nešlo vůbec o to, zda hrajeme s Opavou či s někým jiným.

Co k samotnému zápasu? V první půli jste mohli jít brzy do vedení, ale také jste poločas mohli i prohrát…

Přesně tak, na šance to bylo vyrovnané. Bylo ale vidět, že Opava je na míči velmi silná. Je to i tím, že jejich tým je delší čas pohromadě. Doplní se vždy dvěma, maximálně třemi hráči. Jsou tedy sehraní, ví, co mají pak na hřišti hrát.

My jsme naopak svůj tým postupně skládali, to sehrání bude nějakou tu chvíli ještě trvat.

Budete určitě souhlasit, že Opavští po změně stran svou sílu ještě více ukázali?

Jednoznačně. Už v minulé sezoně byla Opava schopna rozhodovat vyrovnané zápasy v posledních minutách. Velkou roli v tom hraje nejen síla mužstva, ale i jejich trpělivost. U nás teď sice body ztratili, ale já věřím, že se Opava dostane brzy na vítěznou vlnu.

Nakonec jste Opavě vstřelil gól. Věděl jste předem, že když dojde na tuto situaci, tak gól slavit nebudete?

Věděl, v tom jsem měl jasno. I když musím přiznat, že jsem se na malou chvíli v té euforii zapomněl (smích) a neuvědomil si, proti komu vůbec hrajeme. Pak jsem už jen sklopil hlavu a nechal oslavy přímo na klucích.

Obrali jste o body velkého favorita na postup, jste tedy s konečnou remízou spokojeni?

Určitě, ten bod musíme brát. Jak jsem již řekl, jsme teď týmem, který se ještě musí dát postupně do kupy. Opava byla sice lepší, ale i taková utkání zkrátka jsou.

Co od svého ročního hostování ve Frýdku-Místku očekáváte?

No, to je těžká otázka. V Opavě mám vlastně smlouvu ještě na rok a ten budu hostovat ve Frýdku. Uvidím, jak se mi bude v sezoně dařit, podle toho se pak rozhodnu. Když to zkrátka nebude ono, tak začnu přemýšlet nad něčím jiným, než je profesionální fotbal.

Pokud se, jak se říká, zvetím, tak bych ten fotbal na vyšší úrovni hrál rád dál.