V letošní sezoně toho vzhledem k vážnému zranění kolena moc nenahrál, ale dokázal se vrátit. Nabízí se otázka, zda bude pokračovat i v další sezoně.

Zdenku, jaké jsou bezprostřední pocity po prohraném zápase se Zlínem?

Prohráli jsme finále. Zklamání je velké. Byli jsme blízko. Víme, že ve finále rozhodují maličkosti, někdy i štěstí. Pro nás bylo ale velikým úspěchem to, že jsme se do finále probojovali.

Opavu v letošní sezoně zdobí výborně zvládnuté závěry zápasů. Ve finále bylo vidět, že vám docházejí síly…

Síly jak síly. S postupem času, kdy minuty ubíhají strašně rychle, začnete přemýšlet, jak t dopadne. Snažili jsme se s výsledkem něco udělat, ale do hry se nám začala vkrádat křeč.

Vy osobně jste odehrál v základní sestavě poslední dva druholigové zápasy, čekalo se, že nastoupíte v základu i ve finále, proč se tak nakonec nestalo?

Rozhodnutí o sestavě je na trenérovi. Bavili jsme se o tom. Vzhledem k tomu, že kluci odehráli všechny zápasy, já bych přišel k hotovému. Bylo rozumné, že jsem nehrál.

Pohár jste nevyhráli, ale celkově lze letošní ročník z pohledu Opavy vnímat hodně pozitivně…

Samozřejmě. Celá sezona je úžasná, vychází skvěle. Vnímáme ji pozitivně. Je fantastická pro každého fanouška Opavy.

Atmosféra na tribunách byla parádní…

Přímo úžasná. Celkově finále i ze zlínské strany bylo parádní. Fanoušci přijeli, bylo vidět, že mají zájem. Bylo to finále se vším všudy.

Pohár tím získal na vážnosti. Doposud se až tak vážně nebral…

Je to k zamyšlení, proč se pohár neuznává, přitom je to cesta do Evropy.

Pojďme k druhé lize. Do konce zbývají dva zápasy. Opavská naděje na postup ještě žije…

Máme dva zápasy a tříbodovou ztrátu. Baník má vše ve svých rukou. Musel by dvakrát zaváhat a my bychom museli tuto šanci využít. Samozřejmě že kdyby se postoupilo, byla by to pecka.

Opava už má první posilu pro novou sezonu v osobě Pavla Zavadila, tím pádem nejste nejstarším hráčem v kabině. Není to signál k tomu, abyste si kariéru prodloužil a zahrál si s ním v jednom týmu?

Nikdy mi nevadilo, že jsem nejstarší. A k tomu, zda budu pokračovat? V nejbližších dnech se rozhodnu.

To by měl brankář chytat, smutnil Vilém Fendrich

.Zdroj: .

Možná byl nejsmutnějším mužem z celé opavské kabiny. Brankář Vilém Fendrich bral inkasovaný gól na sebe. „Byl to gól z ničeho. Bartolomeu si navedl balon do středu, vystřelil přes stopera. Čekal jsem to na zadní tyč. Bohužel to letělo na přední. Chtěl jsem míč vytěsnit, nepodařilo se," klopil oči šestadvacetiletý brankář.

„Tyhle střely by měl brankář chytat," dodal vzápětí. Jinak ale působila opavská jednička jistě. Celkově šly jeho výkony v jarní části výrazně nahoru.

Opava nehrála špatně, avšak Ševci byli lepší. „Náš výkon nebyl špatný. Škoda šancí v prvním poločase. Vyhrál Zlín, nezbývá nám nic jiného než mu pogratulovat k vítězství," podotkl Vilém Fendrich.

Slezané zažili pohádkovou jízdu pohárem. Získali si respekt. „Nemáme se za co stydět, naopak. Ale chybělo nám jedno vítězství…," odmlčela se opavská jednička.

Středeční finále se hrálo v parádní atmosféře. „Diváci byli skvělí, prostě výborní. Zápas v podobné atmosféře jsem ještě nechytal. Místy z toho naskakovala husí kůže," přiznal Vilém Fendrich. „Děkujeme fanouškům za podporu," doplnil.

Slezany nyní čekají ještě dva zápasy ve druhé lize. Ze hry o postup ještě nevypadli. „Baník má tříbodový náskok, lepší vzájemný zápas, ale my nic nebalíme. Stát se může všechno. Dokud bude naděje na postup žít, budeme bojovat. Je to přece jenom sport," zakončil Vilém Fendrich.

Druhé místo bolí. Nechceme, aby to byl náš vrchol, hlásí Zapalač

.Zdroj: .

Mohli se stát historicky prvním druholigovým mužstvem, který si sáhne na pohár. Opavští fotbalisté ale ve finále MOL Cupu podlehli Zlínu a končí krůček od vrcholu. Jedna meta nevyšla, teď chce Slezský FC upnout své síly na Fortuna národní ligu, kde je stále ve hře o postup.

„Byli jsme blízko, takže to hrozně bolí. Mohli jsme se zapsat do historie jako první druholigový tým, který vyhrál pohár. Moc nás to mrzí. Doufám, že to příští rok zopakujeme a dostaneme se znovu tak daleko, protože je to krásná cesta, kterou jsme si užívali," řekl opavský záložník Petr Zapalač.

S odstupem času se ale bude stříbro mezi klubovými úspěchy jistě velmi vyjímat. „Je to pěkné. Propracovali jsme se tak daleko kvůli tomu, že je tady skvělá parta, super trenéři a úžasní diváci. Podporovalo nás vedení. Všechno šlapalo, jak mělo, a když bude i nadále, můžeme to znovu zopakovat," vypálil technicky dobře vybavený fotbalista.

Bere historický postup do finále jako závazek do budoucna? „Řekli jsme si, že nechceme, aby tohle byl náš vrchol. Řekli jsme si, že je to naše další meta. Je pořád co zlepšovat. Chceme jít nahoru každou sezonu a všichni věříme, že se dostaneme do první ligy.

Ať už tento rok, nebo příští. Rádi bychom pohár znovu zopakovali a doufám, že vítězně," hlásí borec, kterého Opava přivedla v létě, a byla to trefa.

Na výkonu opavských hráčů se mohla podepsat nervozita. Přece jen až na Zdeňka Pospěcha nikdo nehrál důležitější zápas. „Nemyslím si, že jsme byli nervózní. Oni dali gól, my ne. Drželi jsme míč, měli jsme územní převahu, jenže jsme si nevytvořili žádnou šanci. Zlín ale mohl rozhodnout, měl tam dvě břevna. Byl to zápas o jednom gólu a bohužel ho dal soupeř," mrzí Zapalače.

Finále se hrálo v parádní kulise zaplněného Androva stadionu „Oba tábory fanoušků vytvořily skvělou atmosféru a za to jsem opravdu rád. Musím poděkovat jak našim, tak Zlíňákům. Naši fanoušci nás podporují celý rok. Jsou naším dvanáctým hráčem. Je to také jejich zásluha.

Doufám, že to bude dál pokračovat a fotbal v Opavě půjde ještě víc nahoru. Doufám, že i tímto úspěchem, i když je to druhé místo, přibude víc a víc lidí, kteří nám budou fandit," věří třicetiletý fotbalista.

Sezona pro Opavu ale nekončí stříbrem v poháru, Slezský FC ještě může zabojovat o postup mezi elitu. „Liga je pořád otevřená. Jedeme do Sokolova. Máme úspěšnou šňůru, kterou se budeme snažit prodloužit. Samozřejmě tato prohra je pro nás těžký direkt, ale musíme se oklepat a udělat všechno pro to, aby vítězně vyšla alespoň liga," uzavírá Petr Zapalač.

Tomáš Smola: Nemáme se za co stydět, fanoušci byli fantastičtí

.Zdroj: .

Pátého ligového soupeře fotbalisté Slezského FC v MOL Cupu neporazili. V olomouckém finále na Andrově stadionu včera nakonec nejtěsnějším možným rozdílem podlehli Zlínu. Dvě velké příležitosti měl na kopačce opavský útočník Tomáš Smola. Ani jedna ovšem za zády brankáře Ševců neskončila.

„Poprvé se to tam nějak odrazilo, chtěl jsem to levačkou dát nahoru, což se mi povedlo, ale brankář Dostál to zázračně vytáhl. Ani vlastně nevím jak, musím se na to ještě kouknout. Při druhé příležitosti jsem mířil na zadní tyč, bohužel mi to ale sjelo. Nebyla v tom razance. Měl jsem to proměnit, ale celé jaro mě provází smůla. Ani dneska jsem to bohužel neodčinil," hodnotil vytáhlý forvard Opavy.

Vnímáte porážku jako zdrcující? Zlín jste v prvním poločase herně možná i převyšovali.

Je to pro nás velmi krutá porážka, protože jsme nepodali vůbec špatný výkon. Nemáme se za co stydět. Odvedli jsme velký kus práce, oboustranně to byl vyrovnaný zápas. Bohužel jde o finále, kde může vyhrát pouze jeden. Bolí to, my se však musíme oklepat a v neděli se soustředit opět na druhou ligu.

Neodešli jste ve druhé půli fyzicky? Zlínští fotbalisté si vytvořili několik velkých možností ke skórování.

Celý druhý poločas jsme byli na balonu, provázely nás ovšem ztráty. Nedokázali jsme se dostat do centrů. Ke konci to trošku vypadalo, že nám dochází síly. Vydali jsme ze sebe všechno.

Co jste říkal fanouškům?

Vůbec mě to nepřekvapilo, protože máme fantastické fanoušky. Klobouk dolů před nimi. Byla skvělá kulisa. Rád bych však poděkoval oběma fanouškovským táborům.

Nedolehla na váš tým atmosféra?

Na některé dolehla spíše tíha finále, fanoušky to ale určitě nebylo. Chodí na nás tři nebo čtyři tisíce lidí.

Roman Brhel, Jan Šimek, Petr Dušek