V jednu chvíli byla bývalá opora Baníku, Sparty, Kodaně a německého Mainzu rozhodnuta. „Jsem na vážkách, i když v jednu chvíli jsem už byl napevno rozhodnutý, že skončím," přiznává v rozhovoru pro Deník Zdeněk Pospěch.

Zkušený obránce, který má na kontě i jednatřicet startů za národní tým, prožil zvláštní podzim. Problémy s nemocnou patou ho hodně limitovaly, ale když to jen trochu šlo, nastoupil. Prokazoval, jak velkým hráčem je. Když se dostal do pohody, byl k neudržení, jeho výkony šly rapidně nahoru.

V případě, že skončí, Opava bude mít problém!

Podzimní část ve druhé fotbalové lize skončila. Pro vás osobně byl zvláštní. Vzhledem k problémům s patou jste byl nucen vynechat letní přípravu. Ve druhé části podzimu jste se ale začal dostávat do pohody…

Pata mě bolela strašně moc, snažil jsem se dát dohromady, ale nedařilo se mi to. Přípravu, která je důležitá pro vstup do sezony i její celkový průběh, jsem byl nucen z větší části vynechat, respektive nemohl jsem ji prodělat v plné zátěži.

O to složitější bylo se poté dostat do zápasové zátěže a předvádět stabilně dobré výkony. V průběhu podzimní části to naštěstí bylo lepší a lepší. Rozběhal jsem se, dostal se do kondice.

Problémy s patou už úplně zmizely?

Musím říci, že je to o hodně lepší. I když mě bolí, tak se to dá vydržet, nemusím brát žádné léky na tlumení bolesti.

V době, kdy vás trápily problémy s patou, jste přemýšlel i o tom, že si dáte pauzu na vyléčení…

Mé problémy se vlekly. Tahaly se s jednou, potom s druhou nohou. Říkal jsem, že ne, že si to vyléčím, ale skončím. Říkal jsem si, proč bych měl tělo trápit dál, když to k ničemu nevede. Navíc na trávníku není člověk platný, obzvlášť když hraje s bolestmi a pod prášky.

Nakonec po nějaké době a zkoušení, co by na to mohlo zabrat, mi pomohly speciální vložky, které jsem si nechal do kopaček udělat. Pomaličku začala bolest odeznívat a bylo to lepší a lepší.

Problém byl ve špatném obutí?

Ani ne ve špatném obutí, ale pravděpodobně se už něco stalo v Německu, kde jsem nohy přetížil zespodu nebo jsem si odrazil patu. Tím, že jsem nedal patě klid a pořád hrál, tak jsem ji přetížil. Ulevoval jsem jí přes druhou nohu a ta se namohla taky.

Svou roli sehrál také streptokok, který ve mně stále koluje a nechce pryč.

Podzimní část z pohledu Opavy - osmé místo v tabulce, k tomu osmnáct bodů. Mohli jste ale dopadnout bodově lépe, bohužel jste nedotáhli do zdárného konce některé dobře rozehrané zápasy…

Osmé místo vypadá celkem dobře, ale body už tak ne. Nemusím to nějak zdůrazňovat, ale každý to viděl, jak jsme ztráceli skvěle rozehraná utkání, ve kterých jsme vedli 2:0, viz naše poslední vystoupení proti Českým Budějovicím, a nakonec se nám nepodařilo na výhru dosáhnout, což je strašně velká škoda, mohli jsme mít o šest bodů více. Byli bychom možná o místo výše, ale byli bychom čelu tabulky na dostřel.

Opava má vcelku zkušený tým, který by měl tak dobře rozehraná utkání zvládat…

To je otázka, proč se nám to nedařilo. Dělali jsme hloupé chyby, zápasy se ztrácely zbytečně, kdy jsme sami nechali soupeře nadechnout a body jsme mu darovali.

Asi jste už rozebírali příčiny těchto nepovedených duelů…

Každý zápas rozebíráme. Většinou to vyplývalo z chyb, ne taktických, ale spíše individuálních. Dovolili jsme soupeři snížit a místo toho, abychom poté zachovali větší klid a větší rozvahu nebo přidali třetí rozhodující gól, na který jsme měli spoustu šancí, tak jsme se dopouštěli dalších chyb. Soupeř nás za to ztrestá během dvaceti minut.

Jak vidíte jarní část? Trenér Jan Baránek tvrdí, že se musíte dívat pod sebe. Co vy na to?

Boj o záchranu nemůžeme vyloučit. Přece jenom bodů nemáme tolik, abychom si řekli, že jsme zachráněni. I když si myslím, že pod námi je dost mužstev. Nemyslím si, že na jaře tyto týmy budou každého porážet, hlavně budou se porážet navzájem, body tak budou ztrácet.

Musíme se soustředit na to, aby nám vyšel začátek, a to hned první zápas, abychom měli spodek pod kontrolou. Musíme chtít přiblížit se k týmům nad námi.

Vrátíme se nyní k vaší osobě. Prosákly na povrch informace, že Zdeněk Pospěch už na jaře hrát nebude, můžete to osvětlit?

Je mi sedmatřicet, všechno mě už bolí, končím vlastně každý víkend. Musím přiznat, že už jsem byl rozhodnutý skončit, a stále to zvažuji. Budeme se o tom bavit. Není to nic proti vedení, proti hráčům, ale musím zohlednit i svůj věk, který tady je, musím zohlednit, proč jsem se do Opavy vracel.

Můžete být konkrétnější?

Chtěl jsem vést normální život, plus to, že tady budu hrát fotbal. Realita je taková, že fotbal hraju, ale normální život mi nějak utíká. Chtěl jsem hodně cestovat a strašně mě štve, že jsem si nesplnil to, co jsem si splnit chtěl. Uvidíme, co nakonec bude, rozhodnutý ještě nejsem.

Nemá cenu nic zastírat. Ti, co mě znají, ví, co se mi honí hlavou.

Kdy chcete mít jasno? Nebo jste jako Martin Ručínský, který se o prodloužení kariéry rozhodoval podle toho, jak se sám cítil v přípravě?

Asi ne. Příprava je strašně dlouhá, bylo by nefér do ní nastoupit a během ní oznámit, že končím.

Plánujete vůbec do ní nastoupit?

Tak to ještě nevím. Musím se rozhodnout co nejdříve, abych umožnil vedení, aby si případně našlo adekvátní náhradu. Aby mělo vůbec čas se připravit. Nechci tady hrát žádné divadlo jenom proto, aby mě někdo přemlouval. Musím si sám rozvážit, zda chci pokračovat.

Myslíte si, že dokážete bez fotbalu žít?

Je strašně těžké říci, zda mi to bude chybět, nebo ne. Pokud neskončím, tak bych se tomu nedivil. Když se dívám na vrcholový fotbal, bundesligu nebo repre, tak si člověk říká, že tam mohl ještě hrát. Nutkání v člověku pořád je. Někde vzadu vám pak ale v hlavě šrotuje brouk, který říká: ty starý troubo, stejně bys tam už nebyl nic platný.

Chybí mi vrcholné zápasy z Německa. Je to o tom, jak se s tím člověk vyrovná, jak se s tím porve.

Zdeněk PospěchNarozen: 14. prosince 1978
Post: obránce
Kariéra: FK Kylešovice, SFC Opava, Dukla Hranice, Fotbal Třinec, Nová huť Ostrava, SFC Opava, Baník Ostrava, Sparta Praha, FC Kodaň, FSV Mainz, SFC Opava

Úspěchy: 2x mistr české ligy (Ostrava, Sparta Praha), 3x mistr dánské ligy (Kodaň)
Reprezentace: 31 startů/2 branky

Česká liga: 196/26
Dánská liga: 75/10
Bundesliga: 88/1
II. liga: 74/7