Zdeněk Pospěch se chystá na návrat, operované koleno drží a osmatřicetiletý bývalý reprezentant by už rád naskočil do zápasu. I když naplno trénuje, uspěchat nic nechce. „Je to o vnitřním pocitu. Proti Vítkovicím jsem chtěl zkusit poločas, ale stav naší umělky mě od toho odradil," přiznal rodák z Kylešovic.

Duel tak sledoval v civilu, jeho čas ale brzy přijde.

Zdeňku, jaká je vaše aktuální situace ohledně operovaného kolena?

Koleno zatím drží. Zimní přípravu jsem začal s týmem. Akorát prvních deset dnů bylo takových testovacích, kdy jsem měl nějaké úlevy. V posledním týdnu jedu už vše naplno, dělám veškeré věci jako moji spoluhráči, tedy kromě zápasu.

Co říkají na vaše koleno lékaři?

Je pravdou, že nyní, když jsem začal trénovat, tak jsem to příliš s doktory nekonzultoval. Poslední doporučení bylo, že mám začít s přípravou až po Novém roce, což jsem poslechl.

Ve středu jste koketoval s myšlenkou, že byste proti Vítkovicím naskočil, je to tak?

Rozmýšlel jsem se, probírali jsme to s trenérem. Uvažoval jsem, že zkusím poločas, ale nakonec jsem od této myšlenky upustil, a to i vzhledem k tomu, v jakém stavu umělka v Kylešovicích je.

Jaký byl půlrok bez fotbalu? Byla to vlastně zkouška i toho, zda bez něj dokážete být…

Dokázal bych si představit, že bych bez fotbalu byl. Na druhou stranu, když v tom koloběhu jste, nejdříve si volno užíváte, pak vám to pomaličku začíná chybět.

Na čem musíte nyní nejvíce zapracovat, abyste se dostal do fotbalové pohody?

Tím, že jsem dlouho nehrál, chybí mi herní praxe. Potřebuji se dostat do zápasového zatížení. Něco jiného je trénink, něco jiného je zápas. Musím odehrát pár utkání, abych se dostal do tempa.

Trenér Skuhravý během zimní přípravy učí Opavu novému hernímu stylu. Jak vy to vnímáte?

Jsme teprve na začátku. Pro nás bude jenom dobře, když budeme mít více alternativ. Můžeme herní styly měnit a nebudeme pro soupeře tak lehce k přečtení.

Opava tím pádem hraje na tři obránce, tohle vám sedí? V Baníku jste hrával před Radkem Látalem v záloze, je to taky možné?

Možná, ale nechci předbíhat. Je to nové, potřebujeme se s tím sžít. Na tréninku se tomu věnujeme docela hodně.

Jarní část začínáte proti Znojmu, pro vaše koleno osudový soupeře…

Takhle to vůbec nevnímám, stalo se. Beru to jako normální zápas, který je pro mě po velké pauze. Bylo by fajn, kdybychom ho zvládli.

Půlrok jste kvůli zranění ztratil, to znamená, že je třeba si kariéru o další půlrok natáhnout…

(usměje se) Tak to nevím, to si povíme tak za čtyři měsíce.