Letošní sezona byla zpackaná od samého začátku. Příčin bylo hned několik. Tým, který bojoval v právě skončeném ročníku, nebyl dobře poskládaný. Sportovní úsek selhal na plné čáře. Kardinální chybou byl odchod stopera Davida Mikuly. Tento odchovanec nejen, že držel defenzivu, velmi pozitivní vliv měl i na kabinu, a to jako její přirozená autorita.

Trenér Josef Mazura měl být na vedení tvrdší a nenechat si klíčového hráče odejít.

S odchodem zkušeného stopera šla dolů i výkonnost jeho parťáka Martina Uvíry, ke vší úctě novic Radek Kuděla měl k Mikulovi hodně daleko. Opavská defenziva najednou znejistěla a Slezané byli v zadních řadách pořádně zranitelní.

Během léta se nabízela varianta s příchodem velezkušeného záložníka Pavla Zavadila, který by se angažmá ve Slezském FC nebránil. Nikdo ho ale neoslovil, a tak se ostřílený fotbalista stal tahounem prvoligové Zbrojovky Brno.

Opavě ujel začátek, vedení odstřelilo trenéra Mazuru, aniž by mělo náhradu. Mužem číslo jedna byl Jan Baránek, toho ale ve finále ostravský Baník nepustil. Nakonec padla volba na Davida Vavrušku. Ambiciózní trenér z Příbrami, který pochází z nedalekých Otic, se jevil jako velmi správný krok. Vydupal si v krátkém okamžiku příchod dvou posil, do obrany Jaroslava Kostelného a do útoku Tomáše Mrázka.

Jako pravou ruku si vzal k sobě Jaroslava Kolínka a zdálo se, že Slezané se nadechují.

Bohužel se tak nestalo. Opavský výběr nebyl schopen si udržet stálou formu, když to vypadlo, že by to i mohlo jít, přišel zápas s Karvinou a boží ruka Besty. Slezané padli do kolen a léčba trenérem Vavruškou nebyla tolik účinná, jak by si všichni přáli.

Zima: Posily? Jedna bota za druhou

Zimní přestávka měla být odrazovým můstkem Slezanů k lepším zítřkům, jako na smilování na ní čekali jak trenéři, tak samotní hráči. Trenér David Vavruška k úžasu všech vyřadil z kádru Tomase Radzinevičiuse a čekaly se další velké změny. Vše ještě umocnila posila managementu o Karla Jarůška.

Trenéři přišli se seznamem posil, avšak ze jmen, která na něm byla, se ve slezské metropoli neobjevila ani jedna tvář, pomineme-li dodatečně vytipovaného Romana Potočného. Trenér Vavruška chtěl mimo jiné Pleška, Hodase nebo Zeleného. Místo toho dorazili do Slezska Slováci Čarnota se Štrbákem, když posledně jmenovaný přesvědčil během jednoho poločasu v Nitře.

Dalšími novici byli Krčmařík s Binarem, taky žádná hitparáda. Samostatnou kapitolou bylo angažování Davida Jukla, který v áčku šanci nedostal a většinu času strávil v divizní rezervě. Nad tímto krokem mnozí kroutili hlavou, navíc na jeho úkor musel odejít do Hlučína univerzál Schaffartzik.

Dalším přehmatem bylo předražené béčko, ve kterém měli vyřazení fotbalisté z prvního týmu slušně placené jarní prázdniny. Na obranu Karla Jarůška je třeba říci, že doporučoval útočníka Karla Kroupu, o kterého ale nestáli trenéři a zkušený útočník se stal nakonec klíčovým mužem Brna.

Jaro: zmar střídal zmar

David Vavruška známý svým pozitivním přístupem k mladým fotbalistům vsadil v úvodu jara na mladší generaci. V Příbrami slavil s touto strategii úspěch, ve Slezsku mu zlomila vaz. Na lavičce zůstali Mrázek, Sedláček a Partyš. Jenomže Opavě to nešlo. Začaly veletoče se sestavou, navíc Slezany potápěly individuální chyby, vrcholem byl zápas v Karviné.

Zmar, střídal zmar, mužstvo nefungovalo, hráči neustáli trenérovu náročnost. Velezkušení fotbalisté týmu nepomohli, zmiňovaní borci nezvládli své pozice lídrů. Na povrch začaly prosakovat informace o nefungující kabině, které potvrdil nakonec i Tomáš Mrázek. Vše vygradovalo zpackaným zápasem s Čáslaví a rezignací trenérů.

Na poslední kola přišel Jan Baránek, zázrak se mu nepodařil a Opava sestoupila.

Co bude dál? Rozstřel kádru a vyčištění negativní atmosféry…

Sezona skončila, co bude dál? To momentálně nikdo neví. Trenér Jan Baránek slibuje revoluci v hráčské kabině. Ale změn by mělo přijít podstatně více. Jedním z důležitých faktorů je vyčistění negativní atmosféry v klubu. S nadsázkou se hovořilo o tom, že klub řídí trenéři, dokonce i fanoušci.

Otázkou je, jak bude vypadat složení managementu. Před startem jara Radim Matýsek, Daniel Kutty a Karel Jarůšek řekli, že v případě sestupu ve svých funkcích končí. Zatím své působení v klubu zakončil jen posledně jmenovaný.

Na opavské sezoně se dala najít i pozitiva. Jedním z nich byl Václav Jurečka, kterého vytáhl trenér Vavruška, a také angažování Martina Hájka do pozice tiskového mluvčího, jenž svým přístupem a vstřícností žehlil povadlou komunikaci Slezského FC.