Je půl hodiny po poledni. Čas, kdy se mají vybraní fotbalisté Slezského FC Opava změnit v číšníky a obsluhu. Prohráli totiž tréninkovou bitvu, a tak museli za trest obsluhovat v restauraci, ve dvou občerstveních a umývat auta na benzínce.

Sedíme u jednoho ze stolů v Ka-Varně v opavském obchodním centru Breda&Weinstein. Nedočkavě vyhlížíme, kdy do dveří vstoupí Nemanja Kuzmanovič a Dominik Simerský. Oba hráči vcházejí s patnáctiminutovým zpožděním a ani jeden z nich zatím netuší, že nejsme běžnými návštěvníky, nýbrž redaktorky inkognito.

Po chvíli se dočkáváme vytoužené kávy z rukou fotbalového útočníka. Ačkoli se živí sportem, vypadá to, jakoby obsluhoval téměř denně. Pracuje s úsměvem a skvělou náladou. Ještě pár minut nenápadně pozorujeme dění v restauraci, pak odkrýváme svou identitu a dáváme se s ním do řeči.

„Neobsluhuji úplně poprvé, jednou jsem pomáhal kamarádovi. Umím samozřejmě i čepovat pivo,“ pousmál se Nemanja Kuzmanovič a dodal, že pomáhat v restauraci pro něj není žádný trest, ale naopak zpestření.

Podobná slova pak zazněla také z úst jeho kolegy, obránce Dominika Simerského. „Je tady moc příjemné prostředí, osobně obsluhuji úplně poprvé,“ nechal se slyšet. Na otázku, jestli ho lidé poznávají, odpověděl: „Mladší ano, starší pak jak kteří.“

Po zaplacení vedou naše kroky do vrchního patra Bredy, kde se setkáváme s Janou Kolarczykovou, marketingovou manažerkou SFC Opava. „Akce vznikla ve spolupráci s marketingovou manažerkou Bredy Anetou Křibíkovou. Své kolegy přišli podpořit i spoluhráči,“ vysvětlila.

Přicházíme k občerstvení Subway, kde nám nabízejí záložník Tomáš Jursa a obránce Matěj Hrabina obložené bagety a sušenky. „Jedeme jako stroje, s úsměvem jde všechno,“ vtipkovali sportovci, kteří jako správní zaměstnanci nezapomněli ani na hygienické rukavice.

Posledním místem, kde se fotbalisté zapojili do pracovního procesu, byla restaurace U Babičky, kde nás vítají Joel Ngandu Kayamba a Kryštof Lasák. „Je to úplně v pohodě, lidé jsou hodní. Beru to jako fajn zkušenost. U výdeje jídla jsem ještě nikdy nepracoval, je to zážitek,“ mínil opavský brankář Kryštof Lasák.

Jediný záložník Kayamba nadšení svých spoluhráčů nesdílel a zcela upřímně pronesl: „Myslím, že je to pro mě opravdu trest.“

Závěrem je třeba podotknout, že šestice sportovců se svého úkolu zhostila nejlépe, jak mohla. Přece jen ale bude asi lepší, když zůstanou i nadále na hřišti.