Obránce Tomáš Vychodil se v Rusku dokonce usadil, brankář Petr Vašek si vydobyl post jedničky v Novosibirsku a Tomsku. Zkušený gólman se na rozdíl od svého krajana a kamaráda rozhodl pro návrat. V pátek se zapojil do přípravy s druholigovou Opavou, klubem, ze kterého se před deseti lety vydal do světa.

„Se Slováckem, který vlastní hráčská práva Petra Vaška, jsme domluveni na tom, že se s námi bude připravovat a hrát přípravné zápasy. Uvidíme, jak na tom bude zdravotně, protože měl problémy s ramenem. Do konce tohoto měsíce chceme mít jasno," řekl generální manažer Slezského FC Opava Alois Grussmann.

Patálie s pravým ramenem si zkušený gólman přivodil v době, kdy oblékal dres Tomsku, který v té době bojoval o záchranu v ruské nejvyšší soutěži. „Hráli jsme v Krasnodaru. Ve druhém poločase jsem podstoupil souboj s protihráčem, bohužel on šel do toho silou, chtěl mě přetlačit a rameno nevydrželo," vrací se k smutnému okamžiku Petr Vašek.

V rameni mu ruplo, bylo jasné, že dochytal a Tomsk přišel o svou jedničku. „Štvalo mě to. Nemohl jsem chytat následně ani baráž," dodává pětatřicetiletý brankář. Jeho tým nakonec z nejvyšší soutěže sestoupil.

Na řadu přišla léčba a zároveň dlouhodobá rekonvalescence. V Rusku mu skončila smlouva, s tréninkem začal v opavském béčku. „Za to chci Opavě poděkovat, že mi to umožnila. Trénoval jsem společně s Matějem Štenckem. Matěje to chytlo, hodně věcí jsme dělali spolu. Nebylo to špatné," chválí svého mladšího kolegu.

„Rameno mě bolelo, a dobře jsem si uvědomoval, že bolest musím potlačit," dodává gólman, který vedle Opavy chytal také za ostravský Baník, Kladno a Slovácko.

Od pátku je Petr Vašek součástí opavské kabiny. Během ledna by měl v barvách klubu, ve kterém odstartoval svou profesionální kariéru, naskočit i do nějakého přípravného zápasu. „Otázkou je kdy. Zatím sám nevím, trénuji, fotbalu si užívám. Chci být co nejdříve připraven," má jasno brankář, který má na svém kontě 136 prvoligových startů.

K tomu, zda by chtěl v Opavě zůstat, říká: „Dávám tomu volný průběh, ale doma je doma," usmívá se Petr Vašek. Je mu pětatřicet, byla by hloupost profi kariéru věšet na hřebík. „S tím souhlasím. Pro mě je důležité, abych se dostal do sportovní pohody. Věřím, že se mi to podaří," uzavírá Petr Vašek krátké povídání.