VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalisté pod lupou

Opava – Druhá fotbalová liga zavřela své brány. Slezský FC v ní obsadil osmou příčku. Pojďme se v kostce podívat na jednotlivé hráče. Zde jsou krátké vizitky očima sportovní redakce Deníku.

7.6.2012
SDÍLEJ:

SFC OpavaFoto: SFC Opava

.Otakar Novák (40 minut, 1 inkasovaný gól)
Zkušený brankář má za sebou sezonu „blbec." Do branky ho nepustily zdravotní problémy. Během podzimu se mezi tyče nepostavil vůbec. Zimní příprava mu vyšla. Během ní se dostal do pohody a vše nasvědčovalo, že má našlápnuto k parádnímu jaru.

Jenomže přišel první zápas jara a Otovi se zhroutil svět. Vlašimský Janda ho trefil kolenem do hlavy a výsledek? Zlomený nos. Rodák z města obuvi se do branky áčka už nepostavil. Holt i takové příběhy dokáže psát fotbal.

Josef Květon (1220 minut, 12 inkasovaných branek, 1 žlutá karta)
Třiadvacetiletý rodák z Bruntálu prožil pohádkové jaro. V zimě bojoval s nemocným uchem, moc toho nenatrénoval a v souvislosti s jeho osobou se dokonce hovořilo o hostování v jiném klubu, obzvlášť když Opava udělala na konci přestupního termínu hlučínského Davida Hampla.

Jenomže osud byl Květonovi nakloněn. Ve Vlašimi se zranila opavská jednička Ota Novák a mezi tyče musel jeho náhradník. Mladý brankář chytil svou šanci za pačesy, vychytal pět nul v řadě a stal se opavskou jedničkou, navíc chytal spolehlivě. Pravda, že poslední zápas v Ústí tolik nevyšel. Nicméně z opavské strany velmi příjemné překvapení jarní části.

Vladimír Coufal (1132 minut, 1 gól, 1 asistence, 1 žlutá karta, 1 červená karta)
Devatenáctiletá posila z Hlučína překvapila. Fotbalista s velkým rezervoárem fyzických sil si hned vybojoval místo v základní sestavě. Na pravé straně obrany byl na něj spoleh, kdysi v ostravském Baníku odložený fotbalista neuhnul jedinému souboji, jeho dominancí je rychlost. V Opavě se začali pomalu radovat, že konečně našli náhradu za Jaroslava Kolínka.

Samozřejmě, že úrovně opavské ikony ještě zdaleka nedosahuje, chybí přesnější přihrávka a větší klid, omluvou je mu mladý věk. Kariéru má před sebou, pokud bude nadále na sobě tvrdě pracovat, ještě o něm uslyšíme. P.S. Během půlroku toho stihl opravdu hodně: získal si místo v základní sestavě, dostal červenou kartu, dal gól a udělal maturitu.

Martin Uvíra (1144 minut, 5 žlutých karet, 1 červená karta)
Do Opavy přišel s nálepkou sebevědomého rebela. Když vezmeme jeho fotbalovou stránku, rozhodně nezklamal, ba naopak. Velice mu pomohlo, že vedle něj nastupoval David Mikula, který dával opavské defenzivě řád a dobře koučoval i svého stoperského parťáka. Martin Uvíra patřil k hráčům, kteří neuhnuli jedinému souboji, prakticky neprohrál hlavičkový souboj.

Jeho slabší stránkou byla horší rozehrávka, ale tuto činnost za něj výborně suploval zmiňovaný Mikula.

.David Mikula (986 minut, 4 žluté karty)
Tenhle transfer se Danu Kuttymu povedl. David Mikula, ligou ošlehaný hráč borec, zvedl opavskou defenzivu. Byl nejdůležitějším článkem celé obrany, kterou řídil. Mladíci hrající okolo něj měli výborného učitele, což sami několikrát potvrdili.

Pokud ho Opava neudrží, bude mít velké problémy. Opavský odchovanec má bezesporu na ligu a na jaře patřil k nejlepším stoperům celé soutěže. Z jeho chování bylo cítit, že je srdcař. Například po zápase s Mostem, do kterého nemohl kvůli karetnímu trestu nastoupit, pořádně vypláchl žaludek pomeznímu sudímu.

Vzkaz pro opavské vedení: Angažování tohoto hráče by mělo být prioritou.

Luboš Horka (450 minut)
Během zimní přípravy to vypadalo, že Luboš Horka získá konečně místo v základní sestavě. Jenomže když přišel David Mikula, bylo jasné, že on bude až třetím v řadě. Do základu nastoupil až proti Mostu, nehrál špatně, ovšem udělal penaltu, která Severočechům dopomohla k bodu. Otázka je, zda by mu neprospěla změna dresu.

Matěj Hrabina (871 minut, 4 žluté karty)
Během podzimu zazářil tento produkt opavské fotbalové líhně jako kometa. Na jaře si svou výkonnost udržel, a to stačil bojovat na třech frontách. Nastupoval jak za muže, tak za devatenáctku a k tomu velmi úspěšně udělal maturitu. Je to fotbalista, který má budoucnost před sebou. Situaci okolo mladého obránce sondoval už i ostravský Baník.

Michal Riška (38 minut)
Slovenský obránce z Púchova přišel před sezonou jako alternativa za Jaroslava Kolínka. Místo v základní sestavě si nevybojoval a na jaře nastupoval jenom sporadicky. Během zimní přípravy bylo cítit, že ho trenér Mazura zařadil do škatulky k hráčům, se kterými nepočítá, a to byla škoda. Přitom v divizní rezervě patřil tento poctivý hráč k tahounům.

.Zdeněk Partyš (961 minut, 3 branky, 2 žluté karty)
Během pěti let se vypracoval v Opavě k nepostradatelným hráčům, hlavně pokud hraje na svojí pravé straně a ne třeba ve středu zálohy. Jarní část mu vcelku vyšla, dal tři góly, z toho jeden hlavou. Kvůli karetní hrozbě se dostal na osm zápasů pod tlak, v některých momentech bylo vidět, že si dává až moc velký pozor.

I když mu jaro vyšlo, rozhodně je v jeho silách hrát ještě lépe. V závěru sezony se prokázal jako srdcař, nad lukrativnější nabídkou z Karviné ani nepřemýšlel a o další rok prodloužil smlouvu s Opavou.

Lukáš Křeček (1204 minut, 3 branky, 1 asistence, 2 žluté karty)
Během zimní přípravy působil na své okolí vcelku negativně. Důvod? Opava zamezila jeho odchodu na Žižkov a vytáhlý defenzivní štít byl nucen své hostování z Brna ve Slezsku ještě o půl roku prodloužit. Někdy na trávníku působil líným dojmem.

Dokázal ale vstřelit pěkné a důležité branky, které Slezany nasměrovaly k záchraně. Nad jeho další budoucností v Městských sadech ale visí otazník, k poslednímu červnu mu totiž končí hostování a jeho mateřské Brno s ním počítá.

Robin Wirth (231 minut, 1 asistence, 1 žlutá karta)
Odchovanec, ten těžký chleba má. Tohle si může říkat Robin Wirth. Na druhé straně, na svém postu měl konkurenci v Lukáši Křečkovi. Trenér Mazura ho ale zkoušel na jiných místech. V Ústí hrál Wirth dokonce levého beka a mužstvo vedl k zápasu jako kapitán. V létě mu sice končí smlouva, ale v případě odchodu Křečka má šanci na základní sestavu.

Ondřej Ficek (422 minut, 1 asistence, 1 žlutá karta)
Opavský odchovanec se do svého mateřského klubu vrátil oklikou přes ostravský Baník a Karvinou. Přišel s puncem top posily. Vše ale asi nedopadlo úplně tak, jak by si technicky dobře vybavený fotbalista představoval. Těsně před začátkem jara onemocněl, do základní sestavy se vracel těžce, když se do ní dostal, pro změnu se zranil. Když ale hrál, byl vidět, vyloženě mu nevyšlo jen utkání v Karviné, kde byl zřejmě přemotivován. Opava může na tohoto hráče uplatnit opci na přestup a měla by to udělat, hráč perspektivu a potenciál má.

.Václav Zapletal (1039 minut, 1 branka, 4 žluté karty)
Stejně jako Josef Květon zažil pohádkové jaro. Po rakouském kopanci to vypadalo, že velký fotbal je pro něj uzavřenou kapitolou, dokonce koketoval s myšlenkou pracovat v autoservisu.

V zimě se ale rozhodl se svým osudem porvat. Přišel na dvoutýdenní zkoušku. Ničím se nestresoval a brzy se zařadil k vyvoleným trenéra Mazury, přitom v MSFL tomu bylo právě naopak. Celé jaro odehrál v základní sestavě.

Jan Schaffartzik (877 minut, 1 branka, 1 asistence, 1 žlutá karta)
Ofenzivně laděný fotbalista dlouho bojoval o přízeň trenéra Mazury. Nakonec šanci dostal a nezklamal. V zimě se dokonce hovořilo o jeho odchodu do Třince. V silách Jana Schaffartzika ale určitě je podávat lepší výkony, než tomu bylo v průběhu jara. V příští sezoně o tomto hráči ještě uslyšíme.

Dušan Žmolík (370 minut, 1 branka, 2 asistence)
Tento odborník na fitness přišel do Opavy s cílem zahrát si druhou ligu. Vzhledem k vleklému zranění, které utrpěl v MSFL, čekal na svou větší šanci poměrně dlouho. Trenér Mazura na něj začal sázet až v závěru sezony. Dobře technicky vybavený fotbalista přesvědčil, že na druhou ligu má.

Lumír Sedláček (727 minut, 1 branka, 4 asistence, 2 žluté karty)
Modla opavských fanoušků na jaře ukázala, že současná Opava je bez něj poloviční. Lumír Sedláček držel tým na hřišti i mimo něj. Jeho standardní situace znamenaly nebezpečí pro každého soupeře. Staral se také o dobré klima v kabině, s nadsázkou se dá říci, že byl adoptivním otcem mladých fotbalistů, Tomáš Binar dokonce chytl přezdívku „Malý sedlo".

.Milan Halaška (993 minut, 6 branek, 3 asistence)
Čtyřiadvacetiletý útočník vydělal na benevolenci vedení klubu. Byť odmítl prodloužit kontrakt, zůstal nadále členem prvního týmu. Jaro mu vyšlo skvěle. Dal šest branek a v některých zápasech patřil k hvězdám.

Těžil hodně ze své rychlosti, gólů mohl dát daleko více, ale v některých situacích byl až příliš zbrklý. V nové sezoně si zřejmě vyzkouší první ligu, zájem o krnovského rodáka projevila Jihlava.

Tomas Radzinevičius (879 minut, 4 branky, 3 asistence, 3 žluté karty)
Litevský snajpr má téměř v každé sezoně horší jarní část. Nejinak tomu bylo i letos. Nicméně i tak udělal Radzi sedm kanadských bodů za čtyři branky a tři asistence, na trávníku někdy působil lenivým dojmem. V závěru sezony kvůli karetní hrozbě nenastupoval. Na podzim se otec malého Donatase určitě střelecky probudí a Slezský FC znovu potáhne.

Martin Neubert (137 minut)
V přípravě byl Martin Neubert nejlepším střelcem, v sezoně ale nenastupoval. V základní sestavě odehrál jediné utkání, to mu podle představ nevyšlo. Zasloužil by si větší důvěru, minutové epizody v závěrech zápasů, které dostával, v něm střelce neprobudí. Možná by mu prospěla změna dresu.

Tomáš Binar (68 minut, 1 branka)
Šéftrenér Slezského FC Daniel Kutty o něm před startem jara hovořil, že dostane šanci. Realita ale byla jiná. Mladý technik byl přehlížen, a to i přesto, že třeba divizní rezervu táhl. První start si připsal až v posledním kole a hned se zapsal mezi střelce.

Součástí opavského kádru byli ještě David Hampel, Jakub Swiech a Marcel Cudrák, ti ale do jarních zápasů až na čtyři minuty u posledně jmenovaného nezasáhli.

.Josef Mazura
Zkušeného kouče zdobí nálepka psa obranáře. Nicméně Opava pod jeho vedením góly střílela. Co se týká ofenzivy, patřili Slezané k vůbec nejlepším v soutěži. S blížícím se koncem druhé ligy se začalo spekulovat o tom, zda šestapadesátiletý trenér prodlouží ve slezské metropoli kontrakt, nakonec se tak stalo a Josefa Mazuru čeká v Městských sadech třetí rok v řadě.

Na schůzce s fanoušky prohlásil, že chce s Opavou do ligy, a to se počítá. Malý vzkaz pro trenéra: V nadcházející sezoně by měl ještě více zapojovat mladé fotbalisty z vlastní líhně, protože to je opavská budoucnost.

Autor: Roman Brhel

7.6.2012
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení