Nezasvěcený divák by letmým pohledem nejspíš neodhalil sebemenší chybu, ale fundovaní odborníci moc dobře věděli, že pažit hřiště, které využívá Slezský FC, zdaleka není v nejlepší kondici. Nefungovalo odvodnění trávníku, rozdíly výšky samotné hrací plochy byly v některých místech až deseticentimetrové a travina, jež tvořila zelený pažit, byla lipnice luční, což je vlastně plevelná tráva s plytkým kořenovým systémem.

„V současnosti se intenzivně pracuje na odstraňování starého trávníku. V pondělí dopoledne se na něj dostala těžká technika, aby odfrézovala vegetační vrstvy. Tyto práce budou trvat celkem dva dny. Ještě předtím se na trávu nanesl postřik, který zlikvidoval veškerou vegetaci," vysvětloval správce majetku Slezského FC Opava Jaroslav Rovňan, jenž pečlivě dohlíží na celou výměnu trávníku.

Do týdne by se v Městských sadech mělo začít s výsevem nové trávy. Jakmile se odveze poslední kus starého trávníku, odborníci z firmy Zelený pažit, kteří v minulosti například dávali dohromady hřiště na ostravských Bazalech, se pustí do stavby nového drenážního systému.

Následně dojde k navezení nové zeminy, vytvarování hrací plochy, a jak už bylo zmíněno, vysetí nového trávníku. „Pokud nám klimatické podmínky budou přát, do týdne by mělo být všechno hotovo. Hřiště pak nejspíš bude způsobilé ke hře po dalších osmi týdnech," pokračoval.

Vyhřívání nepřipadalo v úvahu

Poslední tak rozsáhlá rekonstrukce hrací plochy na tomto stadionu proběhla před sedmnácti lety. Praxe některých týmů nejen z naší nejvyšší fotbalové soutěže však hovoří o tom, že k výměně trávníku by bylo záhodno přistoupit o dost častěji.

„V našem případě to rozhodně není standardní. Všechno se ovšem odvíjí od financí. Nový trávník vyjde na necelé dva miliony korun. Jedná se o přibližnou částku, protože do toho s největší pravděpodobností bude nutné započítat i některé dodatečné práce a tak dále," pokračoval Jaroslav Rovňan.

S výměnou hrací plochy se často řeší také její vyhřívání. Uvažovalo se o něm i v Opavě. Ovšem jen chvíli, než bylo svrženo ze stolu. Hlavním problémem je vysoká pořizovací cena: „V tomto ohledu bychom se dostávali k úplně jiné cifře. Až někam k patnácti milionům, což si určitě nemůžeme dovolit.

Pro naše potřeby bude nový trávník dostačující. Chceme, aby k nám i nadále jezdily české reprezentační výběry. Zvýší se také využitelnost hřiště. Své zápasy zde bude moci hrát i béčko či dorost. Předtím to kvůli špatnému podkladu nešlo."

SFC bude hrát dvakrát v Krnově

Nový trávník bude tentokrát tvořen kvalitním jílkem. Navýší se i počet ostřikovačů, takže při zavlažování nevzniknou hluchá místa, kam se voda nedostane. Hodně se uleví lidem, kteří se o hřiště starají. „Ze začátku novou hrací plochu nehodláme tolik zatěžovat. Poslední dobou při dešti byla zejména ve středu hodně podmáčená. Časem ovšem bude trávník pevnější a odolnější," uvedl správce majetku SFC Opava.

Až doposud bylo největším problémem špatné odvodnění. Na problém se přišlo teprve nedávno, když se prováděly přípravné práce na výměnu celého pažitu. Při namátkové kontrole odborníci zjistili, že skrze potrubí voda zpod trávníku neodteče pryč, ale zůstává v jímce. Pod hřištěm tak vzniklo jezero, kvůli němuž se hrací plocha rychle podmáčela.

„Vyřešení drenážního systému je prioritou. Bez něho by celá rekonstrukce neměla žádný smysl," přiznal.

Poslední dvě domácí utkání MSFL, v jejichž rámci se má Opava střetnout v sobotu 31. května s Hlučínem a o dva týdny později s Orlovou (vždy od 16.30), se proto uskuteční v Krnově. „V tomto městě máme velkou fanouškovskou skupinu. Není to daleko a spousta lidí přijede náš tým povzbudit i z Opavy. Budeme tam mít tu správnou domácí atmosféru," zakončil Jaroslav Rovňan.

Petr Dušek