Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devatenáctku Slezského FC čeká pekelná jarní jízda

Pekelnou jarní jízdu mají před sebou fotbalisté Slezského FC hrající První celostátní dorosteneckou ligu. Slezané se budou v nabitém startovním poli rvát o záchranu. Momentálně jim ve dvacetičlenném pelotonu patří sedmnáctá příčka. Ostřílený stratég Alois Skácel vzhlíží k jarním bojům s respektem, zároveň ale svému týmu věří.

20.2.2016
SDÍLEJ:

Alois SkácelFoto: DENÍK / František Géla

„O něčem jiném než o záchraně nemůže být řeč," říká Alois Skácel.

Na opavské lavičce sobotním duelem v Mladé Boleslavi začne své třetí jaro. „Tohle třetí jaro bude jednoznačně nejtěžší. Sice máme lepší výchozí pozici než v předchozích dvou letech, ale soutěž se o dva týmy zúžila. Má podstatně větší kvalitu," vyjmenovává zkušený kouč, v minulosti pravá ruka trenéra Jaroslava Hřebíka u české reprezentace do devatenácti let, která brala stříbro na Euru.

Matematika hovoří jasně. Při závěrečném zúčtování dva poslední týmy padají přímo, dvě družstva nad nimi jdou do baráže. „Před startem soutěže je namočena do sestupových starostí polovina týmů. Máme těžký los, ale musíme se s tím porvat," podotýká Alois Skácel, který monitoruje i situaci v konkurenčních klubech.

„Je vidět, že každý klub bere jaro zodpovědně. Některé týmy neposunuly kluky do juniorek, nechávají si je ve svých kádrech. Taková Sparta má na čele náskok, přesto si zápas s námi přeložila, neboť má hodně reprezentantů. Je vidět, že ani ona nechce nic podcenit," přidal trenér svůj další postřeh.

Kotala skončil, trenér si přeje příchod Gončarenka

Zimní příprava byla podle trenérových slov specifická. „Tím mám na mysli to, že nás trápily nemoci a zranění. Potěšilo mě, že kluci k přípravě přistupovali velmi zodpovědně. Dobře si uvědomují, o co se bude na jaře hrát. Pro mě šlo o příjemné zjištění," prozradil trenér, který si nemohl vynachválit soustředění v prostorách kravařské Buly Aréně.

Alois Skácel plánoval sestavu posílit. „Měli jsme vyhlédnuty hráče v Hlučíně, bohužel z jejich angažování sešlo," přiznal kouč. Nicméně během zimní přípravy se k týmu připojil ukrajinský stoper Konstantin Gončarenko, odchovanec Oděsy.

„Kosťa byl pro mě příjemným překvapením. Během chvilky se dokázal aklimatizovat, přinesl do kabiny čerstvý vítr, bohužel stále není jeho příchod dotažen do konce. Má problémy s vízem," pronesl posmutněle Alois Skácel. „Malá naděje stále žije," dodal šéf opavské lavičky, který s mladým Ukrajincem počítal do základní sestavy.

Na soupisce nefiguruje jméno brankáře Filipa Kotaly. „Filip je výborný brankář, ale také fotbalový rozhodčí. Rozhodl se ale dát přednost pískání. Nyní se mu naskytla šance posunu a chce ji využít. Osobně mu fandím, podle mě má před sebou slušnou kariéru rozhodčího," řekl Alois Skácel a doplnil: „Ještě bych na jeho adresu řekl, že jsme se nerozešli, bude s námi dál trénovat, pohyb potřebuje."

Opavská devatenáctka jde do jarní části se širokým kádrem. Do týmu se vrátili hráči z hostování. „Rozhodli jsme s generálním manažerem, že si necháme široký kádr, nechceme záchranu podcenit, navíc kluky čekají ještě maturity," pokračuje v povídání bývalý reprezentační stratég.

„Navíc Matěj Helebrand bude mít povinnosti u reprezentace a hned v několika zápasech budeme bez něj," podotkl Alois Skácel. O vytíženost hráčů strach nemá. „Kluci, kteří nebudou nastupovat za devatenáctku, budou zápasové minuty sbírat v divizním béčku, což vidím jako pozitivum," míní trenér Skácel.

Janetzký, Helebrand, Machuča – hráči o kterých se mluví

Devatenáctka sice hraje o záchranu, ale o jejich fotbalistech je hodně slyšet. Už dlouho se nestalo, aby klub ze slezské metropole měl dva hráče v reprezentaci do devatenácti let. Jedná se o Matěje Helebranda a Jakuba Janetzkého. Navíc další bývalý svěřenec Aloise Skácela Ondřej Machuča sbírá ligové starty v barvách Slovanu Liberec.

„Tihle tři kluci jsou vizitkou všech mládežnických trenérů v Opavě, každý jim něco dal. Dělají klubu dobrou reklamu a já věřím, že ještě neřekli poslední slovo," pravil Alois Skácel.

S přípravou pomáhá Zdeněk Pospěch

Přípravu opavské devatenáctky okořeňuje jednou týdně přítomností na tréninku bývalý reprezentační obránce Zdeněk Pospěch, který je patronem této věkové kategorie.

„Tento krok si nemohu vynachválit. Pro kluky je něco úžasného, že mohou trénovat s takovýmto hráčem. Zdeněk toho prošel hodně, hrál ve velkých klubech, přesto mu nechybí skromnost. Speciálně se věnuje obráncům, pro kluky je jeho přítomnost obrovským motivujícím prvkem," zakončil Alois Skácel.

Soupiska SFC Opava U19Brankáři: David Muczka (1997), Jan Kubný (1998), Tomáš Mosler (1998)
Obránci: Lukáš Černín (1998), Václav Hájek (1998), Matěj Helebrand (1997), Radim Keller (1998), Jan Kolísek (1998), Jonáš Tesařík (1997), Karel Vitoul (1997)
Záložníci: Vojtěch Berger (1997), Dominik Dybal (1999), Kamil Fojtík (1998), Pavel Kuzník (1998), Martin Musila (1999), Adam Rychlý (1998), Ondřej Večerek (1997)
Útočníci: Tomáš Adamovský (1997), Vojtěch Berger (1997), Adam Helebrand (1997), Roman Kirschner (1997), Patrik Pavelka (1997), Matěj Vrána (1998)
Trenér: Alois Skácel, asistent: Pavel Devátý

Los Dorostenecké ligy, jaro 2016

20. února: Mladá Boleslav – Opava

1. března: Opava – Sparta Praha
5. března: Jihlava – Opava
12. března: Pardubice – Opava
19. března: Opava – Zlín
26. března: Bohemians Praha – Opava

2. dubna: Opava – Olomouc
9. dubna: Ostrava – Opava
16. dubna: Opava – Plzeň
23. dubna: České Budějovice – Opava
30. dubna: Opava – Slavia Praha

7. května: Jablonec - Opava
14. května: Opava – Karviná
20. května: Hradec Králové – Opava
24. května: Opava – Brno
28. května: Slovácko – Opava

4. června: Opava – Teplice

Tomáš Adamovský: Uděláme všechno proto, abychom se vyhnuli baráži

Tomáš Adamovský

Tomáš Adamovský je jedním z fotbalistů, na kterého bude trenér Alois Skácel v jarní části hodně spoléhat. Osmnáctiletý talent, původem z Bruntálu, je v Městských sadech od žákovských kategorií a rád by se posunul ještě výše. Během podzimu se dvakrát zapsal mezi střelce. Jarní části se nebojí. Věří, že Opava má na to, aby se vyhnula baráži.

„Jsme dobře připraveni. Náš tým má kvalitu, máme na to, abychom se vyhnuli baráži," zdůrazňuje Tomáš Adamovský.

Tomáši, zápasem v Mladé Boleslavi vstoupíte do jarní části. Nuda to rozhodně nebude. Sestupové starosti má momentálně polovina soutěže, souhlasíte?

Je to tak. Nikdo nechce spadnout. Bude rozhodovat každý bod. My máme za poslední čtyři roky nejlepší možnou výchozí pozici, ale na druhou stranu stačí dva zápasy a všechno může být jinak. Musíme být soustředění od prvního zápasu. Náš los vypadá na úvod drsně, ale i s tím se musíme porvat. Je třeba, abychom si udržovali vyrovnanou výkonnost.

Jak vidíte opavské šance mezi konkurenčními dravci?

Jsme dobře připraveni. Teď to musíme dokázat prodat na hřišti. Jsem přesvědčený o tom, že máme na to, abychom se vyhnuli baráži. Máme lepší tým než ročník 1996.

V čem je podle vás největší síla Opavy?

Každý tým má nějakou slabší, ale i nějakou silnější stránku. Máme výborný kolektiv a za sebou dobrou přípravu. Pozitivum vidím v tom, že jdeme do jarní části se širším kádrem. Nemůže nás tak ohrozit marodka nebo nemoci.

Během přípravy s vámi trénoval Konstantin Gončarenko, trenér Skácel si jeho přítomnost pochvaloval, říkal, že má pozitivní vliv na klima v kabině…

S tím souhlasím. Kosťa skvěle zapadl, díky tomu, že uměl výborně anglicky, dokázal se porvat i s jazykovou bariérou. Určitě byl velkým oživením, navíc velmi platný na hřišti. Jedná se o důrazného stopera, s ním bychom byli ještě silnější. Mrzí nás, že jeho příchod nedopadl. Ale malá naděje, že by se k nám připojil, ještě žije.

Do druhé části sezony vstupujete zápasem v Mladé Boleslavi, která je favoritem, co očekáváte od tohoto duelu?

Doma jsme je porazili. Jsou favority, ale my v tomto utkání nemáme co ztratit. Stejně jako třeba v zápase se Spartou.

Pojďme k vaší osobě, letošní sezona v devatenáctce je pro vás poslední, už máte jasno, co bude dál?

Cíl je jasný, chci se posunout dál, zahrát si v Opavě za muže. To je můj cíl. Ale prvořadým úkolem je zachránit pro Slezský FC Dorosteneckou ligu. Tímto směrem musí směřovat myšlenky nás všech.

Autor: Roman Brhel

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení