„Jde nám především o výsledek, naším hlavním cílem je postup,“ omlouval kostrbatý herní projev svého týmu trenér Josef Mazura. Sportovní redakce Deníku viděla kromě dvou utkání všechna vystoupení Slezského FC v MSFL. Tady vám tak přinášíme pohled na jednotlivé „hrdiny“ povinného postupu do druhé ligy.

Otakar Novák
Zkušený gólman, kterého závěr druhé ligy nenašel zrovna v nejlepší formě. Trenér Josef Mazura ale na něj v MSFL vsadil. Rodák ze Zlína vstoupil do sezony rozpačitým výkonem proti Líšni. Zápas od zápasu ale šel výkonnostně nahoru. Jaro mu patřilo.

V době, kdy se hráči v poli trápili, on čaroval a Ota svými zákroky mužstvo držel. Výraznou měrou se podílel na tom, že Slezané nakonec postupovou povinnost splnili.

Jaroslav Kolínek
Není žádným tajemstvím, že zkušený borec se některým lidem z vedení klubu do krámu příliš nehodil. Důkazem toho byly i nedůstojné půlroční smlouvy. Kolínek ale zatnul zuby a rval se jako správný srdcař.

První zápas proti Líšni sice proseděl na lavičce, ovšem od druhého kola už do základní sestavy nikoho nepustil. To, že mu je už osmatřicet, nebylo na jeho výkonech znát, ba naopak, patřil k velkým postavám celé soutěže, hlavně pak v jarní části sezony.

Jeho přesné centry do šestnáctek soupeře byly smrtící, škoda jen slabší produktivity opavských útočníků, protože Opava mohla mít na svém kontě daleko více vstřelených branek a rodák ze Sobotína by atakoval přední příčky mezi nahrávači.

Sečteno, podtrženo Jaroslav Kolínek dokázal, že do starého železa nepatří a druhou ligu v klidu zvládne.

René Formánek
Spolehlivý stoper, který začal své angažmá ve Sle zském FC Opava přímo hrozně . V úvodním kole proti Líšni působil nejistě, zavinil gól, pak se zranil.

Do sestavy se ale vrátil po pohárovém duelu s Varnsdorfem. Jeho výkony se daly označit za spolehlivé. Prokazoval přehled ve hře, obranu organizoval s velkým přehledem.

Petr Cigánek
Bývalý reprezentant do jednadvaceti let se ve svém fotbalovém růstu zastavil. Rozhodně nezklamal, ale z jeho projevu na hřišti bylo cítit, že se svým fotbalovým životem spokojil a místy to vypadlo, že se o angažmá ve vyšší soutěži, na kterou bezesporu má, dostatečně nerve.

Uvidíme, co s ním udělá druhá liga. Možná by mu prospěla změna dresu.

Vladimír Čáp
Ofenzivně laděný obránce zářil hlavně během podzimní části. Nezapomenutelný byl jeho gól v nastavení do sítě Brna, který Opavě přinesl veledůležité tři body. Totéž se mu povedlo i v utkání se Zábřehem.

Ovšem v zimní přestávce ho trápily zdravotní problémy. Úvodní zápas jara v Brně proseděl na lavičce. Pak se do základu vrátil a zařadil se k nepostradatelným, i když na skvělý podzim už tolik nenavázal.

Roman Švrček
Stoper, který do Opavy přišel z Hlučína, spíše jen zaskakoval. Když ale nastoupil, byl platným členem sestavy.

V Brně dal důležitou branku, určitě by si zasloužil dostat na trávníku více prostoru. Možná, že se tak stane ve druhé lize.

Zdeněk Partyš
Na podzim vášnivý sběratel žlutých karet se zprvu trápil. Své sehrála i role, kterou mu trenér svěřil. Fotbalista, který s kariérou začal ve Svitávce, příliš dobře neskousl post středního záložníka. Chyběla mu výbušnost i agresivita.

Ovšem po přeřazení na „svou“ pravou stranu ožil, bylo vidět, že se cítí jako ryba ve vodě. Společně s Kolínkem řádili a byli postrachem soupeřovy defenzivy. Bylo cítit, že má z fotbalu opět radost.

Otázkou je, zda ve Slezsku setrvá (důležitou schůzku absolvoval v pondělí s novým sportovním ředitelem SFC Danielem Kuttym. Poznámka autora).

Lubor Knapp
Na podzim byl vidět, na jaře zvadl. Fotbalový cestovatel, který během své kariéry vystřídal hned několik klubů, patřil na podzim k velkým postavám Opavy. Dával góly, nebezpečně střílel z hranice šestnáctky, vrcholem jeho opavského snažení byl pohárový zápas s Plzní.

Na jaře ovšem uvadal. Na hřišti se trápil, nebyl moc vidět, dá se říci, že se vytratil. Podle posledních informací by měl zamířit po sezoně do nižší rakouské soutěže.

Lumír Sedláček
Stejně jako Jaroslav Kolínek, srdce a duše týmu. První půlrok promarodil, ve druhém už se objevil na hřišti. Trenér Mazura ho ale někdy až zbytečně opomíjel. Přitom, když opavský odchovanec byl na hřišti, výkon Slezského FC šel nahoru. Rázem měla hra myšlenku, zlepšil se přechod do útoku, o standardních situacích nemluvě.

Klidně můžeme říci, že kdyby Sedláček nastoupil dříve, Opava by postup slavila spíše než dvě kola před koncem. Navíc pozitivně působil svou veselou povahou na celý tým, a to i v době svého vážného zranění. Dá se označit za chlebičovského Pavla Horvátha, který dokáže vždy překvapit nějakou tou kulišárnou.

Lukáš Křeček
Do Opavy přišel jako velká zimní posila z ligového Brna. Bohužel hned první zápas mu nevyšel a ze základu vypadl. Mezi jedenáct vyvolených se měl problém dostat, i když fotbalově na to měl.

Proti Slavičínu se blýskl hattrickem. Pro druhou ligu by Opava měla o něm vážně uvažovat, a to v případě pokud bude hrát, tak jak v závěru jara.

Robin Wirth
Těžký úděl odchovanec má. Tohle si může říkat klidně Robin Wirth.

Další sezonu neúspěšně bojoval o místo v základní sestavě. Sice pár zápasů odehrál, avšak žádnou velkou hitparádu nepředvedl.

Václav Zapletal
Nejdříve ho trápily zdravotní problémy se srdíčkem. Brzy se ale k týmu připojil, avšak místenku do základní sestavy si nezajistil.

Ozývaly se hlasy, že si nepadl do oka s trenérem Mazurou. Přesto se dokázal několikrát zapsat mezi střelce. Po sezoně má namířeno do nižší rakouské soutěže.

Dušan Žmolík
Nenápadná posila z Uničova se vypracovala mezi velké opory. Na balonu šikovný fotbalista, kterému sice dělala problémy hra dozadu, patřil k příjemným překvapením Mazurova souboru.

Na protivníka platil rychlostí, dařilo se mu i střelecky. Jeho příchod se dá hodnotit jako velmi povedený tah. Škoda jen vážného zranění ze začátku jara.

Michal Vyskočil
Malá motorová myš, která si v době krize zahrála i v obraně. Měl momenty, ve kterých zářil, měl ale utkání, ve kterých byl neviditelný a připomínal leklou rybu, těch bylo ale naštěstí málo.

Zbytečná byla červená karta doma proti Brnu. Vyloženě ale nezklamal, ve druhé lize by měl být platným členem kádru.

Milan Halaška
Prožíval zvláštní období. V jednu chvíli byl k nezastavení, dával góly jako na běžícím pásu, pak mu ale zvlhl střelecký prach. Do šancí se dostával, ovšem nedokázal proměňovat ani ty největší tutovky, což mu jeho spoluhráči dávali pořádně najevo.

Naštěstí v době, kdy se lámal chleba, byl to Milan Halaška, kdo dokázal dát důležité góly, jako například v Uničově.

Zdeněk Klesnil
Nejlepší střelec Opavy mohl dát branek daleko více. Dostával se do spousty šancí, bohužel někdy i zbytečná zbrklost a i neobratnost mu v dokonalé koncovce bránily. V Městských sadech byl je na hostování z olomoucké Sigmy a otázkou je, co s ním bude dál.

Při nedostatku hrotových hráčů by se Mazurově výběru určitě hodil.

Aleš Chmelíček
Na podzim nepostradatelný borec, na jaře katastrofa. Svou opavskou misi totálně nezvládl. Zabily ho jeho osobní problémy (mluví se o hráčské vášni mimo hřiště).

Bez udání důvodů z Opavy zmizel během rozehrané sezony. Zradil jak své spoluhráče, tak fanoušky i trenéra Josefa Mazuru.

Trenér Josef Mazura
Měl před sebou jasný úkol, vrátit Opavu zpět do druhé ligy, a to se mu povedlo. Na podzim svůj tým skvěle nastartoval, na jaře už to bylo horší. Třináctibodový náskok se začal ztenčovat a ze zkušeného stratéga byla cítit nervozita, ale i s tou se dokázal poprat.

Jedna věc se mu ovšem nepovedla, a to, že nezabudoval do sestavy žádného mladého hráče. Třeba takoví Binar nebo Pomp si šanci určitě dostat zasloužili.

Do kádru Slezského FC Opava ještě patřili: David Korčián, Rostislav Kiša, Jan Schaffartzik, Martin Neubert, Petr Pomp, Tomáš Binar, Michal Furik, Jiří Furik, Luboš Horka a Josef Květon, ti ale moc šancí na hřišti nedostávali.

Slezský FC Opava statistickým pohledem

Fotbalisté Slezského FC Opava ukončili svoji pouť Moravskoslezskou fotbalovou ligou korunovanou očekávaným postupem zpět do II. ligy. Na bodově úspěšný podzim, orámovaný pouze dvěma remízami s Líšní, navázali opavští fotbalisté i na jaře. To sice nebylo výsledkově tak úspěšné jako podzimní část, svůj náskok však Opavští s přehledem uhlídali.

Opava na podzim získala 41 bodů za 13 vítězství a dvě remízy. Na jaře přidala dalších 28 bodů, za 8 vítězství a 4 remízy a v celkovém součtu vyhrála MSFL se sedmibodovým náskokem. Opava v sezoně prohrála jen jednou, a to na domácím trávníku s největším konkurentem v boji o postup, HFK Olomouc 0:1 a mírně tak zdramatizovala svou suverénní cestu za postupem.

Úspěšná sezona se projevila také v individuálních a týmových statistikách. Na některé z nich se nyní podíváme podrobněji.

Odehrané minuty

Podzim
V šestnácti odehraných zápasech nechyběli na hřišti ani minutu dva hráči Slezského FC Opava. Se 1 440 odehranými minutami to byl brankář Otakar Novák a obránce Vladimír Čáp. Těmto hráčům zdatně sekundoval také Dušan Žmolík, který rovněž nastoupil ve všech zápasech, ale odehrál o pětadvacet minut méně (1415 min.)

Jaro
Na jaře odehrál plnou porci zápasových minut Petr Cigánek (1170 odehraných min.), kterého trenér Mazura nenechal na střídačce ani minutu. Ve všech zápasech nastoupili také Jaroslav Kolínek (1136 min.) a Vladimír Čáp (1088 min.). Dalšími, kteří na jaře v průměru odehráli více než 80 minut na utkání, byli Zdeněk Partyš a René Formánek.

Sezona
Mezi největší pilíře v sestavě Slezského FC Opava v sezoně 2010/2011 můžeme podle odehraných minut zařadit Petra Cigánka, Vladimíra Čápa, Jaroslava Kolínka, Otakara Nováka a Zdeňka Partyše, jejichž průměrná doba strávená v jednom utkání na hřišti převyšuje 80 minut.

Karty

Podzim
Nejvíce trestaným hráčem podzimu byl Zdeněk Partyš, který viděl celkem 6 žlutých karet. O dvě žluté karty méně dostal v mistrovských zápasech obranný pilíř opavského týmu Vladimír Čáp. Celkem obdrželi hráči Slezského FC Opava v šestnácti podzimních zápasech 32 žlutých a 2 červené karty (Michal Vyskočil a Zdeněk Klesnil). Nejvíce trestů dostala Opava v domácím utkání proti Zábřehu, kdy byla pěti hráčům udělena žlutá karta.

Jaro
V jarní části soutěže si nejvíce trestů vysloužil obránce Petr Cigánek (5 žlutých karet). Celkem viděli Opavští na jaře 20 žlutých karet, což je na 13 odehraných zápasů velmi solidní číslo. Ve dvou utkáních neobdrželi opavští hráči žádný osobní trest, naopak ve vyhroceném utkání s HFK Olomouc si žlutou kartu vykoledovali hned čtyři hráči.

Sezona
Během sezony, kdy Slezský FC Opava byl na hřišti ve většině případů lepším týmem, nemuseli opavští hráči mnohokrát zatahovat za záchrannou brzdu. Nejtrestanějším hráčem se stal Zdeněk Partyš, který od rozhodčích viděl 8 žlutých karet. Pomyslnou druhou příčku zaujímá Petr Cigánek (6 ŽK) a třetí pak společně Lubor Knapp a Vladimír Čáp s 5 ŽK. Celkem nasbírali v sezoně 2010/2011 Opavští 51 trestů. Pro srovnání – v loňské sezoně jich bylo 63.

Góly

Podzim
Slezský FC Opava nadělil (po odečtení výsledku s Vítkovicemi) svým soupeřům na podzim 35 gólů a do listiny střelců se zapsalo celkem dvanáct hráčů. Největší brankový příděl si v podzimní části připsal Aleš Chmelíček, který skóroval sedmkrát. Jen o branku méně si připsali Zdeněk Klesnil a Milan Halaška. Ve čtyřech utkáních dokázali opavští hráči vstřelit 4 góly (v utkáních s Kroměříží a rezervními celky Brna, Zlína a Slovácka), naopak střelecky naprázdno vyšli pouze v posledním utkání s Líšní.

Jaro
Zápasy jara byly, až na výjimky potvrzující pravidlo, gólově chudší. Opavští skórovali celkem 27krát, ale více než polovina z těchto gólů padla pouze ve dvou utkáních (se Slováckem 5 branek a se Slavičínem 9 branek). Naopak zakleté byly pro opavské střelce olomoucké celky, kterým nedokázali vsítit ani jednu branku. Střelcem jara se stal Zdeněk Klesnil s osmi zásahy. Toho v gólových zápisech doplnil druhý kanonýr Milan Halaška, jenž se trefil šestkrát.

Sezona
Soutěž o krále střelců Slezského FC Opava v sezoně 2010/2011 vyhrál Zdeněk Klesnil se 14 zásahy před Milanem Halaškou, který se do sítě soupeřů trefi l dvanáctkrát. Opava svým soupeřům v 28 odehraných zápasech nastřílela 62 branek, tj. 2,21 branky na utkání a obdržela jich pouze 13. Do listiny střelců se zapsalo celkem 15 opavských hráčů.

Návštěvnost

Podzim
Průměrná návštěva na podzimní zápas Slezského FC Opava byla 908 diváků, přitom průměrná návštěvnost na domácí utkání byla 1161 diváků. Zápasy, jež odehrál opavský celek na hřištích svých soupeřů, sledovalo v průměru 618 diváků. Průměrná návštěva na stadionech soupeřů je značně ovlivněna utkáním ve Frýdku-Místku, kde zápas sledovalo 2140 diváků, což je také nejvyšší návštěva na utkání SFC Opava v této sezoně.

Jaro
Ani jaro nepřineslo na tribunách stadionu v Městských sadech oživení. V domácím prostředí sledovalo své příznivce v průměru 1091 diváků a na venkovní utkání Slezského přišlo v průměru 344 fanoušků. Nejvyšší návštěva jara byla zaznamenána při domácím utkání s HFK Olomouc (1310 diváků).

Sezona
Nejpočetnější návštěva přišla na stadion Slezského FC Opava hned v prvním kole podzimní části, kdy domácí hostili SK Líšeň. Do ochozů Městského stadionu si tehdy našlo cestu 1358 diváků, což je i přes stále velkou přízeň opavských fanoušků dvakrát méně než maximum z minulé sezony. Nejméně diváků na domácí utkání naopak přišlo na první jarní klání s Břeclaví (877 diváků), tato návštěva byla ale zapříčiněna středečním termínem a brzkým výkopem.