Deník byl opět u toho. „Tak chlapáci, dnes si dáme fotbálek,“ potěšil radostnou zprávou všechny během snídaně trenér Jiří Neček. Hráčům se očividně zvedla nálada, desetikilometrová porce tentokrát nebude. A to nebylo vše. „Odpoledne vyrazíme do Rakouska za lázněmi,“ přišla s trenérových úst během krátké chvilky druhá dobrá zpráva.

Nejdříve se ale vše upíralo k dopolednímu fotbálku. Jeden z asistentů Kamil Papuga měl za úkol rozdělit hráče na dvě družstva. „Půjde s vámi i Bartes. Chce to zkusit, kotník mu zatejpujeme a uvidíme, zda vydrží,“ hlásí se o slovo masér Miroslav Rycka. „Jo, a abych nezapomněl. Poražené mužstvo zazpívá před obědem československou hymnu,“ doplňuje informace k dopolednímu programu trenér.

„Znáte vůbec slova slovenské části?“ zeptal se již s vážným výrazem ve tváři Neček. Nikdo se nehlásil, kouč ale vzápětí zareagoval. „Robert Kovalík vás to naučí. Co, Roberte,“ podíval se na slovenského brankáře.

Přesun na hřiště do Landžhotu byl rychlý. Větší skupinku pobral do mikrobusu majitel hotelu Rose Jiří Dubský. Zbylí jeli auty. To Deníkové pobralo do kufru i část výbavy maséra Rycky. Místní Landžhot disponuje dvěma travnatými hřišti, Opaváci šli na to tréninkové. „Doneste branku do středu hřiště, správce nám na ni donese síť,“ diriguje své ovečky kouč. „Tak to mě nebaví. Taková malá branka, člověk se v ní nehecne,“ bručí Ota Novák.

Fotbalisté dostávají rozlišováky, do hry se zapojuje i trenér gólmanů Vilém Axmann, pro něj ale na nezvyklém postu útočníka, a hned se dostává do šance, Ota Novák ale v klidu zasahuje. „Pánové, hlavně na sebe mluvíme. Snažíme se dávat přihrávky rychle od nohy,“ komentuje hru se stopkami a píšťalkou v ruce Neček. Zelení jdou díky brance Janoviaka do vedení, nakonec vyhrávají celé utkání. „Udělali několik věcí z tréninku, což je dobré. Musíme ale více střílet,“ hodnotil dopolední vystoupení trenér.

Před obědem je jasné, že oranžoví budou zpívat hymnu. Byť mají ve svém středu Slováka Kovalíka, slovenskou část vypouštějí. „Do půl čtvrté máte volno, pak vyrážíme do Rakouska,“ nastiňuje Jiří Neček. Odpolední klid tráví každý po svém. Na pokoji Rostislava Kiši a Radka Mezlíka se hrají karty. Robin Wirth s Robertem Kovalíkem sledují film, Jaroslav Kolínek odpočívá s knihou, část osazenstva vyrazila do města.

Doba odjezdu za vodními radovánkami se blíží. Po krátké svačince se celý tým šikuje vedle autobusu, který vyráží směrem do rakouského hraničního městečka Laa an der Thaya. Trenér Neček má lázeňský areál vyzkoušený, byl zde již jednou s Baníkem a také s Opavou. „Člověk si zde opravdu udělá dobrou regeneraci. Je zde vše od toboganu, přes páru až slanou vodu,“ vyjmenovává přednosti lázeňského komplexu a hráče upozorňuje, ať si dávají pozor na čipový náramek. „Jeho ztráta stojí sto euro,“ upozorňuje trenér.

Před vstupní halou rozdává poslední pokyny: „Potkáme se zde v sedm.“ K pokladně si bere Martina Neuberta, neoficiálního tlumočníka týmu. Věkem ještě dorostenec domlouvá plynulou němčinou vstup. Po několikaminutovém pobytu v termální slané vodě hecuje kouč mladíky na tobogan. Milan Halaška, René Wirth a Martin Neubert se nechávají strhnout. Samozřejmě, že kouč jede jako první. „Podruhé pojedeme po břichu,“ navádí své kamarády k zakázané jízdě Milan Halaška.

Na 80metrový tobogan se nechají zlanařit i někteří další hráči, jiní zase využívají saunu. Téměř tříhodinový pobyt se blíží ke svému konci. Jedna skupinka diskutuje ještě v bazénu pod širým nebem. Pomalu ale jdou do šaten. Při odchodu z areálu zjišťuje trenér, že mu chybí ještě jeden doklad. Ke slovu opět přichází „tlumočník“ Neubert. Brzy se vrací s druhým dokladem vítězně v ruce. „Budu tě muset brzy přeřadit do mužů,“ plácá po zádech mladíka šéf opavského týmu. Autobus opouští parkoviště a nabírá kurz hotel Rose. „Dnes měli celkem klid, ale zítra je čeká opět deset kilometrů,“ směje se škodolibě opavský lodivod.