Přitom, když před deseti dny Nečkův soubor prohrál doma s HFK Olomouc, zdálo se, že Opava je definitivně ze hry. Jenomže stačila dvě kola, a vše je úplně jinak.

Slezané dvakrát vyhráli, 1:0 v Krči a v sobotu sestřelili 4:0 Hlučín, naopak kolaps postihl Slovácko a Příbram a pro závěr již tak zamotané II. ligy se musí psát nový postupový scénář, v němž hlavní roli budou hrát borci v žluto-modrých dresech.

Pokud vyhrají ve čtvrtek v Jihlavě, první ligu jim nikdo nevezme, za určitých okolností jim bude stačit k postupu i bod. „Ukázalo se, jak je soutěž vyrovnaná. Karty jsou rozdány jasně. Jedeme se do Jihlavy porvat o postup,“ řekl odhodlaně opavský trenér Jiří Neček.

„Na utkání se musíme dobře připravit, velkou roli bude hrát psychika. Chtěl bych požádat naše fanoušky, aby nám jeli pomoci, strašně moc je potřebujeme,“ vzkázal do ochozů Neček. Stejně jako pro trenéry, tak hráče i fanoušky bude čtvrtek den s velkým D.

„Vše máme ve svých rukou, strašně bych si přál, aby se nám to povedlo. Pro mě by to byla vzhledem k mému věku poslední šance zahrát si první ligu,“ přiznal záložník Milan Barteska, který zápas kvůli problémům se svalem sledoval pouze z tunelu mezi hřištěm a kabinami, a měl tak přehled o průběžných výsledcích z ostatních stadionů.

„Nikdo z nás to nečekal, jsme opět ve hře. Teď musíme pomoci my, fanoušci a klukům v Jihlavě vytvořit domácí prostředí. Věřím, že nás do Jihlavy pojede hodně,“ podotýká člen opavského kotle Jan Pitřík.

Víšek: Postup máme ve svých rukou

Forma opavského zadáka Radomíra Víška v posledních zápasech jde rapidně nahoru. V sobotním derby proti Hlučínu dal gól a na jeden nahrál, patřil k ústředním postávám opavského vítězství. I on se vydatnou měrou přičinil o to, že Opava má před posledním kolem z týmů rvoucích se o druhé postupové místo nejlepší výchozí pozici.

„Do Jihlavy se jedeme porvat o první ligu, rád bych si v ní na stará kolena zahrál,“ zasnil se Radomír Víšek.

Radku, máte za sebou utkání s Hlučínem. Poměrně brzy bylo rozhodnuto, vývoji zápasu pomohla určitě rychlá branka a vyloučení brankáře Kosmála…

Rozhodně. Když se ohlédnu zpět, bylo to vůbec poprvé letos na jaře, kdy senámna domácím trávníku podařilo vstřelit vedoucí branku. Přišlo vyloučení, pak druhý gól a zápas jsme až do konce kontrolovali. Konečně se hrálo podle našeho scénáře, a ne jak v posledních utkáních, kdy jsme neproměňovali šance, soupeř se urval z brejku a poslal nás do kolen.

Vy jste dal důležitou druhou branku z trestného kopu. Kopal jste ho proti brankáři Kosmákovi, který šel mezi tyče téměř bez rozcvičení, myslel jste na to?

Trochu ano. Kluci se dobře postavili do zdi, udělali místo a mně to tam prošlo.

Hlučínské výkony jsou v letošní sezoně lepší na hřištích soupeřů než doma. Dnes tomu ale tak nebylo. Nutno říci, že svým odevzdaným výkonem vám cestu ke třem bodům trochu ulehčili…

Nehráli moc dobře, samého mneto překvapilo. Možná jsme je zaskočili i tím, že trenér změnil taktiku, kdy jsme hráli vzadu pouze na tři obránce. Na druhou stranu nám pomohl brzký gól. Přišlo vyloučení a další branka. Navíc hrát téměř sedmdesát minut v desíti a ještě v takovém počasí není zrovna žádný med.

S blížícím se koncem soutěže jste vy osobně pookřál. V posledních zápasech patříte k nejlepším hráčům na hřišti a vedle defenzivních povinností se tlačíte i hodně dopředu. Dnes jste dokonce dal branku a na jednu nahrál…

(Pousměje se), Daří se celému týmu. Nechci ale říci, že bych tomu nedával v posledních zápasech všechno, ale teď získal člověk větší motivaci, cítím se ve větší pohodě. Navíc hrajeme o postup.

Díky dnešním výsledkům se Opava vyhoupla na druhé postupové místo, to znamená, že opět máte všechno ve svých rukou.

(Diví se) Já výsledky ještě neznám. Jestli tomu tak je, je to výborné. Postoupit chceme, v Jihlavě se rozhodne. Máme vše ve svých rukou, taková šance se musí využít.

O motivaci tak máte pořádně postaráno?

(Usměje se) Každopádně. Já osobně bych si rád na stará kolena první ligu zahrál.