Klub s nejlepším zázemím, solidním rozpočtem, a především početnou diváckou obcí padá mezi amatéry, tím přichází o svou prestiž. Tak dlouho si hráli v Městských sadech s ohněm, až se spálili.

Co bude dál? To je otázka, kterou skloňují všichni, kterým není osud žluto–modrých lhostejný. Vypadá to, že přijdou radikální změny! Každopádně tato blamáž má hned několik autorů, ať už vedení klubu, generálního manažera, trenéry a také hráče.

„Nechceme se za nic schovávat. Vinu cítíme, prostě se za to, co se stalo, stydíme. Není prostor na žádné řeči,“ pronesl tichým hlasem Jaroslav Kolínek, kapitán, který pád klubu svého srdce těžce nese. „Tohle nerozdýchám. Vyslechl jsem si řadu nadávek, ale já se schovávat za nic nehodlám,“ podotkl opavský kapitán.

V pondělí ve 13 hodin poprvé od sobotní blamáže zasedalo představenstvo. Žádný konkrétní výstup ale nepřineslo. „V jednom máme jasno, co nejrychleji chceme vrátit Opavu do druhé ligy,“ řekl předseda představenstva Marek Veselý. K případným změnám se konkrétně vyjádřit nechtěl.

„Určitě budou. Chceme je ale řešit s chladnou hlavou, veřejnost bude včas informována. Musíme nastolit pořádnou koncepci,“ poznamenal nejvyšší muž Slezského FC Opava. Jisté je, že skončí oba trenéři. „Čekáme na jejich hodnotící zprávu,“ doplnil Marek Veselý.

Obdobně hovořil i o dalším působení generálního manažera. Zároveň ale zavrhl návrat Oldřicha Jakubka. „O něm jsme vůbec nehovořili,“ řekl. „V tomto týdnu musíme projít všechny hráčské smlouvy. Potřebujeme zjistit, kdo má za Opavu zájem bojovat. Z těchto hráčů pak sestavit kostru a kolem ní vybudovat tým, jenž vybojuje druhou ligu. Samozřejmě, že za účasti trenéra, který tým ve třetí lize povede,“ prozradil předseda představenstva.

Kdo to ale bude, neprozradil. Ideálním řešením by mohl být návrat Jiřího Nečka, který má za sebou již jedno úspěšné opavské období. Vzhledem k tomu, že Opava padá do amatérské soutěže, klub ztrácí větší ochranu hráčů. Ti budou k dispozici za tabulkové ceny.

Navíc rozpočet bude ochuzen například o částku, kterou dostával od města, když měl profesionální licenci. „V Opavě je vrcholový sport financován principiálně. Pro všechny tyto sporty (např. fotbal, hokej, basketbal…) platí jednotná a společná pravidla.

Město všem hradí provoz sportoviště, poskytuje příspěvek na mládežnická družstva a dále dává jednorázový roční příspěvek podle toho, zda kluby hrají první, nebo druhou ligu. Sestup SFC do nižší soutěže znamená, že město už v příštím roce nedá prvnímu mužstvu příspěvek na působení v nejvyšších republikových soutěžích. Na třetí ligu žádný příspěvek není,“ vysvětlil mluvčí opavské radnice Jan Šindler.

Marek Veselý ho doplnil: „Dobře si uvědomujeme, že musí dojít k úpravě rozpočtu, ale třetí liga je méně náročnější, co se týče financí, než druhá.“

Sečteno, podtrženo, vedení klubu má co napravovat, opavská pověst sestupem do MSFL hodně utrpěla. Slezany čeká vedle boje o postup také boj o důvěru fanoušků.

Rozhovor s generálním manažerem SFC Opava Pavlem Hadamczikem najdete v tištěném vydání úterního Opavského a hlučínského deníku.