„Kromě rodiny mi tady nic nechybí, v klubu je o mě dobře postaráno,“ hlásil František Metelka ze svého slovinského exilu.

Rudar Velenje je klub se čtyřicetitisícového města a vedení má velké ambice. „Mluví se tady o pohárové Evropě, někteří dokonce o titulu. Zatím jsme čtvrtí s malou ztrátou na absolutní špičku,“ popisuje František Metelka. Opavský odchovanec naposledy oblékající dres ostravského Baníku se začal fotbalem znovu bavit.

V Ostravě totiž neprodloužil smlouvu a skončil v třetiligové rezervě. „S příchodem nového trenéra v Ostravě došlo ke změnám. V systému s třemi záložníky jsem se přes Ličku, Marka a Lukeše do sestavy těžko dostával. I to byl důvod, proč jsem v létě neprodloužil smlouvu, a v rezervě člověk jen stěží hledá motivaci,“ konstatuje defenzivní záložník a dodává:

„Ve Slovinsku jsem dostal novou chuť do fotbalu.“

Nová akvizice slovinského týmu si pochvaluje klubové zázemí i celkově servis pro hráče. „Já se o nic starat nemusím, dostal jsem třípokojový byt, tento týden přijede za mnou rodina, už se na ně moc těším,“ svěřil se v neděli večer Metelka.

Město zatím ještě neměl možnost důkladněji poznat. „Pořád jenom trénujeme. Máme za sebou i dvě herní soustředění v Chorvatsku, které jsme odehráli na přírodní trávě. Ale až budu mít chvíli čas, do města určitě vyrazím na důkladnější obhlídku,“ plánuje odchovanec opavského fotbalu.

Stejně jako v České republice, tak i ve Slovinsku panuje pravé zimní počasí. „Taková kalamita jako v Opavě tady nebyla, ale také tady leze zima, jak se říká, pořádně za nehty. Dokonce se hovoří o tom, že by se odložil začátek soutěže,“ tvrdí František Metelka.

Na hlavním stadionu ve Velenje ještě netrénoval. „Je pod sněhem. Jedná se o menší stánek s kapacitou okolo čtyř tisíc diváků. Jeho součástí je ještě atletická dráha,“ přibližuje hlavní stánek svého nového působiště.

V Rudaru není jediným cizincem. „Rudar je v tomto specifický, cizích hráčů je tady opravdu hodně, dělají si z nás srandu, že jsme tým internacionálů,“ směje se Metelka, který se snaží se spoluhráči komunikovat v němčině a angličtině. „S jazykem problém nemám, rozumím vcelku dobře i slovinsky. Kousek ode mne bydlí spoluhráč z Makedonie, žije tu ale delší dobu, spolu se bavíme hodně,“ vysvětluje Metelka.

V klubu berou opavského odchovance jako velkou posilu, místo v základní sestavě by měl mít jisté. „Hrajeme systémem 4–2-3-1 a já bych měl hrát jednoho z defenzivních štítů,“ míní fotbalista, který loni půl roku hostoval v dresu mateřské Opavy.

V souvislosti s Metelkovým jménem a jeho odchodem do zahraničí se skloňovaly i polské kluby. „Jsem rád, jak to nakonec dopadlo. Slovinsko mě oslovilo více,“ pousmál se František Metelka, který se také těší, až mu do jeho nového působiště nainstalují internet.

„Člověk tak je více ve spojení s domovem. Navíc bedlivě sleduji dění v opavském fotbale. Věřím, že se kluci na jaře zvednou a v tabulce půjdou nahoru,“ uzavřel krátké povídání ze slovinského Velenje František Metelka.