Letos se heraltického fotbalového sletu zúčastnilo jedenáct týmů a na osm desítek hráčů nejen z řad místních současných a bývalých hráčů pořadatelského TJ Sokol Velké Heraltice, ale i jejich fanoušků. Pozvání pak přijala mužstva ze Sádku, Horního Benešova, Malých Heraltic, kombinovaný mančaft hráčů Hlavnice-Litultovice či Litultovice-Moravice a nově také Jakartovic a Vávrovic.

„Letos jsme tak mohli sledovat například umění krnovského Petříka, hlučínského Lišky, slávistického L. Haase, opavského mladíka Rolného či benešovského O. Haase a celé plejády jakartovických opor v čele s Hanelem, Janechem či Jančurou,“ zdůraznil hlavní organizátor turnaje Martin Šmajstrla.

Turnaj se rozehrál ve třech skupinách systémem každý s každým, a to na utkání dvakrát pět minut. Ze základních bojů pak vykrystalizovala osmička nejlepších pro play-off a následné boje o medailová umístění. Play-off, ve kterém se již tradičně dost přiostřilo, přibylo taktiky, ale také oproti základním skupinám ubylo branek, se neobešlo bez překvapení.

Již ve čtvrtfinále ukončil svou pouť turnajem suverén ze základních skupin tým heraltického špílmachra Zemborskiho a v repríze loňského finále také obhájci titulu Staňovci z Horního Benešova, které vyřadil našlapaný Erik Team v čele s Liškou či Haasem.

„V nejvíce vyhecovaném zápase nakonec na penalty vypadli Křemílci z Jakartovic s dalším nováčkem turnaje, týmem okolo Jana Otýpky z Vávrovic,“ zdůraznil Šmajstrla. V boji o bronz nakonec vyhrála zkušenost a lepší fyzička kombinovaného týmu Moravice a Litultovic vedeného kapitánem Korbelem. Ti přestříleli 5:4 sestavu bývalých i současných heraltických hráčů okolo kapitána Edy Blažeje, který si, i přes heroický výkon, z turnaje odvezl bramborovou medaili.

Celkové vítězství si nakonec odvezl Erik Team. Ten ve finále hraném na dvakrát sedm a půl minuty před desítkami diváků, hlavně zásluhou precizní defenzivy a efektivní koncovky porazil nováčka turnaje vávrovický tým Jana Otýpky 3:0. Právem si tedy kromě diplomu, putovního poháru O Heraltický škrpál také vychutnal bečku piva určenou nejlepšímu.

„Do finále jsme se dostali už v předchozích dvou ročnících, ale vždy nám prvenství uteklo. Až dnes, na třetí pokus, jsme to dotáhli do vítězného konce,“ připomněl předchozí neúspěšné finálové účasti kapitán litultovické družiny Pavel Nádeníček.

„Direktoriát turnaje pak přidělil Janu Otýpkovi, kapitánu stříbrného mužstva Vávrovic, cenu pro nejlepšího hráče. A ocenění pro největší překvapení turnaje získal brankář Pavel Vítek, který vychytal svému podceňovanému heraltickému týmu účast v boji o medaile,“ doplnil ještě Martin Šmajstrla, který ještě řekl, že touto akcí heraltičtí tradičně vyplňují všem zájemcům o kopanou dlouhou pauzu před nástupem fotbalistů na nepopulární zimní přípravu.

Sokolíci nejprve s hrůzou sledovali vrtkavost lednového počasí s velkými aktuálními návaly sněhu, aby se nakonec počasí jako na povel umoudřilo. „V samotný den konání turnaje bylo oproti minulým ročníkům potíží s přípravou hrací plochy minimálně, takže zbývalo už jen přát si hojnou účast hráčů i fanoušků,“ popsal přípravu turnaje pořadatel.

Současně také poděkoval všem sponzorům za ochotu, s jakou turnaj podpořili. Zázemí pak zdarma v podobě vyhřátých šaten poskytla místní základní škola a další se pak starali o pitný režim či občerstvení.

Další turnaj O Heraltický škrpál bude až za rok. Heraltičtí ale už ví, že to bude opět první lednovou sobotu roku 2013. Kromě fotbalistů heraltičtí sokolové potěší i volejbalisty. „Poslední červencovou sobotu zveme všechny příznivce volejbalu na třetí ročník turnaje Heraltická smeč, který je určen pro smíšená družstva žen a mužů bez rozdílu věku,“ uzavřel Martin Šmajstrla.

Výsledky turnaje
1. Erik Team, 2. Oťas Team Vávrovice, 3. Korbel tým, 4. Manďáci Velké Heraltice

Nejlepší hráč: Jan Otýpka (Vávrovice)
Překvapení turnaje: Pavel Vítek (Velké Heraltice)