„Sezonu můžeme zhodnotit ne jako průměrnou, nýbrž přímo neúspěšnou. Je to dost velké zklamání pro hráče, vedení a fanoušky klubu, kteří naše zápasy navštěvovali v hojném počtu,“ pohlížel zpět manažer FC Hlučín Ján Moravčík.

Kdo by byl řekl ještě v půli dubna, že Slezané budou bojovat o záchranu. V té době svěřenci Petra Samce na Julisce zdolali Duklu Praha 3:1 a ocitali se v klidném středu tabulky.

Poté ale přišel na řadu výsledkový pád: „V posledních pěti domácích duelech jsme ani jednou nevyhráli. Dáme dva góly ze hry, jeden z penalty, co potom můžeme čekat. Jednoznačný zlom pro nás znamenalo vítězství na Dukle. Hráči si mysleli, že už je všechno zachráněno a zbylých osm kol se jich netýká. Chyběla tomu zarputilost a větší úsilí. Navíc se nám zranili klíčoví fotbalisté Sáblík s Meleckým, kteří tvoří osu celého týmu. Bohužel nemáme tak široký kádr, abychom vzniklé mezery kvalitně zacelili.“

I přes pád o soutěž níže ovšem někteří hráči obstáli na výbornou. „Absolutorium patří naší brankářské jedničce Michalu Kosmálovi, který podával skvělé výkony po celou sezonu. Zdařile mu sekundovali rovněž Radim Sáblík s Romanem Švrčkem. V dobrém světle se ukázal i Michal Galajda. Na druhé straně tady jsou také jedinci, kteří příliš nepřesvědčili,“ přiznal jeden z hlavních představitelů klubu Moravčík.

Po třech letech se tedy Hlučín vrací tam, odkud se vydal na pouť druhou ligou – MSFL. „Třetí ligu jsem osobně nesledoval asi šest let, takže ani pořádně nevím, co od ní očekávat. Každopádně je její úroveň o dost nižší. Jsou tam tři špičkové kluby Karviná, Znojmo a Břeclav, ale jinak se jedná o průměr. Hráčům však zanikají profesionální smlouvy a klub přechází na amatérskou úroveň,“ prozradil Moravčík.

Po pádu Hlučína by se dalo čekat, že z týmu odejdou někteří hráči, ale nemuselo by tomu tak být: „V tuto chvíli je jisté to, že odejdou fotbalisté, kteří u nás byli pouze na hostování. Skvěle funguje naše spolupráce s Wernerem Ličkou a tedy s Baníkem Ostrava. O možných posilách se bude jednat teprve potom, co se hlavní trenér Petr Samec vrátí z dovolené.

Pak i proběhne schůzka s předsedou Lumírem Kotem. Abych ovšem vymezil přesný pojem slova posila. My spíše hovoříme o vhodném doplnění kádru. Jestli se daný hráč stane posilou, se ukáže až v průběhu sezony.“

Cílem pro nadcházející ročník asi může být jedině postup zpět do druhé ligy. Podle jednoho z představitelů Hlučínských Jána Moravčíka však bude klub pracovat i na jiných záležitostech.

„Prioritou je postup, ale musím přidat, že nikoliv za každou cenu. Soustředit se budeme na doposud úspěšnou práci s naší mládeží a postupně se budeme snažit zapracovat odchovance do prvního týmu. Nechceme totiž mužstvo posilovat fotbalisty, kteří nemají k Moravskoslezskému kraji žádný vztah.“

(dus)

Lumír Kot je optimista

Hlučín - Fotbalisté Hlučína se po třech letech loučí s druhou fotbalovou ligou. Po dobrém vstupu do jarní části sezony na tým Petra Samce padla krize, která vedla až k sestupu. Mužstvo střídalo v průběhu sezony dobré výkony s těmi horšími, ale na záchranu v soutěži to nestačilo. Především v domácích duelech nebyly výkony vždy dle představ trenéra a vedení klubu. Problémy dělalo hlučínskému týmu především proměňování šancí a chyby v obraně, které vedly ke zbytečným porážkám.

„Máme za sebou vyrovnanou soutěž. Spadnout mohlo klidně osm týmů, bohužel sestup nakonec potkal nás,“ řekl smířlivě majitel hlučínského klubu Lumír Kot. „Jaro jsme začali dobře. V závěru nás ale opustilo i štěstí. Nebyly nám uznány dva regulérní góly, soupeři byla odpuštěna také penalta,“ poznamenal Kot.

Pád do MSFL ale bere sportovně. „Nedá se nic dělat, musíme se dívat do budoucnosti a pracovat již na další sezoně. Máme vytvořený dlouhodobý plán. Chceme hrát v horních patrech tabulky a třeba se i hned vrátit do druhé ligy zpět,“ řekl nejvyšší muž hlučínské kopané, který ve výsledkově neúspěšné sezoně přece jen našel pozitiva.

„Divácký zájem o fotbal v Hlučíně byl velký. Návštěvy na domácích utkáních se oproti loňské sezoně mírně zvedly. O to větší škodou je, že mužstvo divákům jejich přízeň nedokázalo výsledkově oplatit. Dařilo se rovněž mládeži, na kterou klademe velký důraz. Máme vykopanou žákovskou ligu a nahoru chceme i v dorosteneckých kategoriích,“ pokračoval Kot.

Mládežnické týmy Hlučína si ve svých soutěžích zjednaly respekt a jsou příslibem do budoucna. V kádru v současné době již třetiligového týmu dojde k velkému zemětřesení. „Mužstvo bude výrazně omlazeno. Díky výborné spolupráci s ostravským Baníkem k nám přijdou čtyři hráči z ostravské juniorky,“ poznamenal majitel Hlučína, podle kterého byl z týmu, který loni hrál druhou ligu, mělo zůstat osm hráčů.

Z pozice hlavního kouče pak Hlučín povede Petr Samec. „Má možnost dokázat, že je mužem na správném místě,“ řekl na trenérovu adresu. Problém by neměl být ani s finanční stránkou. „Sponzoři zůstávají. Navíc další nové se nám podařilo získat,“ zakončil Lumír Kot.

(sel)