Zvlášť když se přesuneme na pole okresního přeboru, kde Hněvošice i Služovice nastupují proti sobě. Vše je však zajímavé i z druhé strany mince. Oba týmy mají jako jediné na svých soupiskách polské hráče, čímž nedisponuje žádné jiné mužstvo této soutěže.

Dres hněvošického celku oblékají celkem dva Poláci – střední záložník Mateusz Dominik a útočník Artur Adam Durda. Za Služovice to pak jsou brankář Mateusz Brzezný, střední záložník Miroslav Wojcicki a hrotový hráč Tomasz Pieczarek.

„Získali jsme je úplnou náhodou. Přijeli k nám na diskotéku, seznámili jsme se s nimi a dohodli se. Jejich zájem byl neuvěřitelný. Chtěli hrát v Česku fotbal. Navíc svou úlohu sehrálo i to, že jsou z velmi blízkého pohraničí,“ komentoval trenér Hněvošic David Křempek.

Předseda služovického klubu Tomáš Barč oproti tomu popsal trošku jiný příběh. „U nás je to velké specifikum spojené hlavně s osobou našeho trenéra Pavla Černého, který bydlí v nedalekých polských Krzanowicích a všichni hráči jsou de facto jeho kamarádi. Také jsou z pohraničí,“ vysvětlil a pokračoval:

„Pavel Černý si chce dát ze zdravotních důvodů od trénování pauzu a obáváme se, že bychom o tuto trojici fotbalistů mohli přijít. Brzezný je výborný gólman, Wojcicki ve středu zálohy tvoří naši hru a Pieczarek jako útočník střílí góly. Brzy budeme mít ukončení podzimu, kde s těmito hráči budu mluvit. Věřím, že se dohodneme na jejich setrvání.“

V Hněvošicích si práci obou fotbalistů chválí. A nejinak tomu je i ze strany samotných Poláků. „Durdovi je jednadvacet, Dominik je o rok mladší. Prvně jmenovaný je naše stabilní opora. O druhém lze říci to stejné. Akorát v závěru podzimu mu trošku došel dech. Bylo to způsobené i tím, že studuje vysokou školu v Ratiboři a nestíhal tréninky.

Oba jsou z Hněvošic nadšení. Užívají si, že obec fotbalem žije. Vznikl zde i fanklub, máme své šály. Zkrátka měli nabídky i odjinud, ale nakonec zvolili právě Hněvošice,“ přidal několik postřehů Křempek.

Co se týče přestupových starostí, měl větší problémy hněvošický klub. „Registrace se musely vyřizovat přes Prahu. Odtamtud se kontaktovala Varšava, jenže to uvízlo na mrtvém bodě. V Polsku totiž tamní fotbalový svaz nefunguje optimálně. Nakonec se však vše vyřešilo a hráči jsou u nás legálně,“ vysvětlil hněvošický kormidelník.

Tomáš Barč a vzápětí dodal: „Polské fotbalisty máme v našem kádru už několik let. Víme, že tyto obstrukce jsou nutné zlo, které musíte podstoupit, máte-li takového hráče získat.“

Jak David Křempek, tak Tomáš Barč se shodnou na jednom. Jestli v něčem není problém tak je to vzájemná komunikace. „V Hněvošicích máme skvělou partu. Domluvíme se úplně v pohodě. Rozumíme si skvěle. Dominik dokonce umí česky i psát,“ podotýká Křempek.

Předseda služovického klubu jenom přitakává. „Hráči mezi ostatní zapadli. Tady na Prajzské umíme všichni polsky. To samé platí i o Polácích a češtině. Navíc naše obec má s již zmíněnými Krzanowicemi perfektní styky. Naše týmy se často potkávají a kamarádí se spolu. Všichni se zkrátka dobře známe,“ uzavírá.

Petr Dušek