V nedělním dopoledni jej čeká první těžký oříšek v podobě Třince. Ten může naopak výrazně promluvit do postupové matematiky. „Máme nový tým, pro který je nedělní zápas svým způsobem svátkem,“ říká kouč Hlučína Jiří Bartl.

„Kluci se na utkání těší a věřím, že z něj nevyjdeme bodově naprázdno,“ podotkl hlučínský trenér.

Hlučín již od středy trénuje na hlavním hřišti, jeho terén není ale ideální. „Malá vrstva na povrchu je měkká, pod ní je ale terén zmrzlý. Vybrat dobrou obuv bude alchymií,“ míní Bartl. Třinecký kádr disponuje zkušeným kádrem, hodně odkopáno má třeba záložník Patrik Siegl, jenž hrával jak v české, tak rakouské nejvyšší soutěži.

„Třinec má nebezpečné standardky, na ty si musíme dát pozor,“ zvedá prst trenér Hlučína.

Novou tváří ve výběru Lubomíra Luhového je Patrick Oboya, keňský útočník naposledy působící v Mostu. „O jeho kvalitách víme, na český fotbal se dobře adaptoval,“ dodal Bartl, který svému týmu věří: „Třinec má velké zkušenosti, my je musíme nahradit bojovností.“ Hlučín by měl být kompletní, drobné problémy má akorát Petr Koubek.

„Přeji si, abychom do soutěže vykročili jiným způsobem, než je to běžné. To znamená pozitivně. Dobrým výsledkem a kvalitním herním projevem,“ řekl trenér Třince Lubomír Luhový. „Chceme udělat maximum pro dobrý vstup do soutěže, v Hlučíně budeme chtít udělat vše pro vítězství. O totéž se jistě budou snažit i domácí. Chceme uspět nejen v tomhle utkání, ale rovněž v těch následujících. Na našem mužstvu musí být patrné, že chce jít za vítězstvím,“ poznamenal slovenský kouč na lavičce Třince.

Zápas začíná v neděli v 10.15.

Předpokládané sestavy:
Hlučín: Václavík – Hrtánek, Bogdaň, Pavlík, Kašpar – Bartl, Motal, Mozol, Wludyka – Bartošák, Železník
Třinec: Lipčák - Lisický, Kuděla, Hupka, Minarčík - Malíř, Hanus, Siegl, Joukl - Oboya, Mrázek

Hlučínští sní o záchraně

Generálka hlučínských fotbalistů na jarní start druhé ligy dopadla dobře. Bartlův výběr porazil na domácí umělce 2:0 divizní Havířov a naznačil, že v jarní části bude ještě bojovat o záchranu. Sportovní ředitel a trenér v jedné osobě Jiří Bartl postavil přes zimu téměř nový tým. Vždyť proti Havířovu se v zelených dresech objevilo devět nováčků plus navrátilec Koubek, který během podzimu hostoval ve třetiligovém Zábřehu.

„Odehráli jsme docela dost utkání, mužstvo mělo tak čas se sehrát, z celé přípravy mám dobrý pocit,“ řekl Jiří Bartl. Proti Havířovu vyšel jeho týmu hlavně druhý poločas. „Výkon nebyl špatný, některé naše momenty snesly fotbalové parametry.“

Během přípravného období hledal Bartl ideální jedenáctku. „Pracujeme s úzkým kádrem. Až se nám uzdraví Ondrušík, budu mít k dispozici šestnáct hráčů a dva gólmany. Z této skupiny může nastoupit kdokoliv do základu,“ poznamenal trenér.

Posledním přírůstkem v hlučínském výběru je vytáhlý útočník Libor Žondra, naposledy působící v HFK Olomouc. „Potřebovali jsme hrotového hráče, který bude chodit do soubojů. Věřím, že Libor nám pomůže,“ je si jist trenér, jenž v minulosti vedl také ligové Teplice. Hlučínští měli původně spadeno na Tomáše Vrťa z ostravského Baníku.

„Baník ho chtěl uvolnit na přestup, částku jsem akceptoval, bohužel jsme se nedomluvili s hráčem. Dal na rady svého otce a manažera. Podle mě tento hráč potřebuje pravidelně hrát, což podle mě v Baníku nebude,“ vzal si slovo generální manažer a majitel Hlučína Lumír Kot.

Hlučín vsadil v bojích o záchranu na dravé a „levné“ mládí, z atmosféry v kabině je cítit, že všichni hráči se s filozofií trenéra Bartla dokonale ztotožnili. Otázka je, zda to bude na druhou ligu stačit.

„Někteří už Hlučín odepsali, my to tak necítíme. Jsem tady krátce, ale tento tým se o záchranu porve. Chceme také ukázat, že fotbal hrát umíme, pro mě tohle angažmá výzvou,“ řekla nová posila FC Hlučín Libor Žondra, obdobně hovoří i jeho spoluhráči. „Hráči jsou hladoví po fotbalu, a to jsem chtěl. „V prvním kole náš čeká Třinec, pak jedeme do Karviné a máme dvě utkání doma. Pokud se nám podaří umazat náskok našich soupeřů, síla týmu vzroste,“ podotýká Jiří Bartl, vzápětí dodává:

„Platí to, co jsem říkal na začátku zimní přípravy: budeme bojovat o naději.“

Roman Brhel

V Karviné zavládl po přípravě optimismus

Zimní příprava fotbalistů MFK OKD Karviná vzbuzuje v hráčích i jejich fanoušcích velké naděje. Teď jen, aby druholigová soutěž nenabídla zcela jiný obrázek než přípravné duely. Trenér Karel Kula sehrál se svým mužstvem závěrečný zápas zimy na hřišti HFK Olomouc. Karvinští z 0:1 otočili na 5:1 a předváděli jako obvykle kvalitní ofenzivní kopanou.

„Jediný problém vidím v tom, že jsme se nedostali na přírodní trávu. Jinak ale mohu být s herními výkony během přípravného období opravdu spokojen,“ pochvaloval si Karel Kula.

Karvinským vyšla i sázka na nové posily. Po odchodu bratrů Zápotokových zpět do Dubnice čítá současný kádr Karviné čtyřiadvacet jmen, přičemž hned čtyři by se měla objevovat v základní sestavě. Nejvíce pozornosti na sebe poutá devětadvacetiletý Litevec Tomas Radzinevičius, který v zimě nastřílel šestnáct gólů, a pokud v tomto trendu hodlá pokračovat, ještě se stihne stát králem druholigových střelců.

„Ze zimní přípravy můžeme mít vskutku dobré pocity. Hráči neustále prokazovali vysokou tréninkovou morálku, všichni pracovali na sto procent, nikdo neodmlouval a veškerou dřinu senámdařilo v přípravných zápasech zúročit. Poslední utkání na HFK nám sice napověděla, že ne vše je ještě optimální, ale máme před sebou ještě posledních šest dní, abychom drobné nedostatky vypilovali,“ řekl týden před startem jarní části II. ligy trenér Kula.

Martin Ruščin

Fotbalový Třinec kádr ještě neuzavřel

S cílem vylepšit průběžné osmé místo po podzimu vstoupí do jarní části druhé ligy fotbalisté Třince. Ke splnění předsevzetí by mu měly pomoct zimní posily - obránce Minarčík, záložník Oboya a útočník Mrázek. Třinecká zimní příprava proběhla v poklidu. Mírně ji narušila drobná zranění a nemoci některých fotbalistů (Štyvar, Malíř, Chlebek, Onuchukwu a Rehák) a také kosmetické úpravy v zápasovém harmonogramu.

Výrazným zásahem je zraněné koleno zkušeného útočníka Štyvara, kterého čeká operace menisku. V závěrečném přípravném zápase si tým trenéra Ľubomíra Luhového snadno poradil s Českým Těšínem, porazil ho 6:0. Z jedenácti střetnutí jich Třinečtí šest vyhráli, čtyři prohráli a v jednom remizovali.

„V zimě jsme se snažili zkonsolidovat mužstvo a naučit fotbalisty vyhrávat. To byl náš hlavní cíl. Mimoto jsme se zaměřili na zlepšení fyzické kondice, k čemuž nám posloužilo kondiční soustředění v Bardejove, a též zkvalitnění herního projevu,“ podotkl kouč Luhový.

Během zimy se obsazení kabiny jeho mužstva příliš nezměnilo. Po skončení podzimu se Třinečtí rozloučili s obránci Cihlářem (Jihlava), Bednarkem (Polsko) a útočníkem Doležalem (Olomouc). Další forvard Radzinevičius dal přednost konkurenční Karviné a záložník Maroši byl zapůjčen do prvoligového Brna.

Novými posilami se stali útočník Mrázek (naposledy Nové Zámky), středopolař Oboya (Most) a krajní obránce Minarčík (Žilina). „Není vyloučeno, že k nám ještě někdo přijde. Hodil by se nám ofenzivní krajní hráč, nebo s výsledem do budoucna třeba stoper. Hráčský trh budeme bedlivě sledovat,“ zdůraznil Luhový.

Odvetnou část druhé ligy fotbalisté Třince zahájí v první březnovou neděli na stadionu beznadějně posledního Hlučína. „Už vím, které fotbalisty pošlu na hřiště. Nad jedním místem v sestavě váhám, konkrétně v ofenzivě. Před námi je nesmírně náročný zápas proti houževnatému protivníkovi.

Pevně věřím, že se s ním vypořádáme a do soutěže vstoupíme pravou nohou,“ zakončil trenér Třince.

Robert Schedling

Nepodceňujte nás, varuje brankář Michal Václavík

Hlučínská omladina jde bojovat o naději. Klubu ze Slezska, kterému krachlo manželství s pražskou Slavií, téměř nikdo před startem druholigového jara nevěří. I pohled na soupisku k tomu vybízí, až na výjimky se jedná o soubor neznámých mladíků.

Jediným zkušeným plejerem je pouze čtyřiatřicetiletý brankář Michal Václavík, majitel 103 prvoligových startů. „Nepodceňujte nás. Šanci na záchranu máme,“ říká bývalý brankář pražské Slavie, Brna, Lublinu či pražských Bohemians. „Naše šance vidím tak padesát na padesát,“ říká možná odvážně zkušený brankář.

Před startem zimní přípravy měl Hlučín finanční problémy. Rozpadal se jeho vztah s pražskou Slavií. Hráči nedostávali výplaty. „Naštěstí jsou finanční potíže zažehnány, výplaty nám začaly opět chodit, a to je důležité. Čeká nás těžké jaro a kabina musí být v klidu,“ podotýká Michal Václavík.

Přípravu hodnotí pozitivně, tedy až na úterní duel, ve kterém jeho tým prohrál s divizní Orlovou 3:1. „I takové zápasy jsou, nedělal bych z toho žádnou vědu, pro nás je důležitá neděle a celý úvod jara. V prvních čtyřech kolech hrajeme třikrát doma, a pokud tyto zápasy vyhrajeme, jsme zpátky ve hře,“ míní Michal Václavík.

„Naše konkurenty jako Čáslav, Most, Kladno nebo Znojmo bychom dostali pod tlak. Možná, že se po prvních kolech jara namočí do sestupových potíží ještě někdo další, což by bylo pro nás ještě lepší,“ míní nejzkušenější hráč hlučínské sestavy.

Během zimy prošla hlučínská kabina slušným zemětřesením. „Jasně, že máme mladé nezkušené kluky, ale podle mě tento tým je lepší, než ten co hrál na podzim, a to i po charakterové stránce,“ tvrdí Václavík.

Kamenem úrazu na podzim byla hlučínská defenziva. Stalo se, že tým dal třeba tři branky, přesto prohrál. „Obrana nám moc nefungovala. Na jaře to bude lepší. Přišli vysocí hráči jako Pavlík nebo Cverna. Už příprava naznačovala, že v tomto směru došlo ke zlepšení,“ poznamenala gólmanská jednička FC Hlučín, která hráče před sebou během zápasu docela hlasitě komanduje.

„Někdy to není na škodu,“ pousměje se největší hvězda Hlučína.

Roman Brhel