Rozhodně s prázdnou se nechtějí v sobotu vracet opavští fotbalisté z Třince. Trenér Jaroslav Horák má pozitivní zprávu. Do sestavy se vrací marodi Václav Zapletal s Jaroslavem Kolínkem. „Oba by měli nastoupit,“ potvrdil Horák.

„Třinec má za sebou zatím dvě utkání, která odehrál vzadu s nulou, obrannou fázi má opravdu dobrou,“ chválil dnešního protivníka opavský kouč a doplnil: „Disponují také kvalitní záložní řadou, ale trápí se v ofenzivě. Alespoň to ukázaly první dva zápasy jara. Já jsem je viděl hrát proti Vítkovicím, kdy si nevytvořili téměř žádnou šanci.“

Opavští chtějí v Třinci uspět. „Potřebujeme body, nemůže si je dovolit ztrácet. Věřím, že v Třinci uspějeme,“ podotkl Horák, který oproti Sokolovu výrazné změny v sestavě dělat nehodlá.

Fotbalisté Karviné budou chtít na hřišti Hlučína konečně zvítězit. Ve všech třech jarních případech měli k tříbodovému zisku velmi blízko, avšak skutečnost je taková, že si do tabulky připsali chudičké dva body. „Jednoznačně musíme zlepšit koncovku. Dobrou kombinací jsme si vypracovali opravdu hromadu šancí, zvláště proti Mostu a Zlínu, ale zakončení vázne.

V tréninku jsme se na to hodně zaměřili,“ podotkl před dnešním derby trenér Karviné Leoš Kalvoda.

Na první jarní výhru se však čeká i v Hlučíně, který se stále nemůže vymanit z kalných spodních vod tabulky. „Rádi bychom už naši poměrně atraktivní hru přetavili ve tři body. Doufám, že se konečně začneme prosazovat v koncovce, v níž dosud trochu tápeme, a to i přesto, že nám dnes budou chybět dva stabilní útočníci Gulajev s Koubkem,“ vyslovil přání asistent trenéra Václava Daňka Peter Drozd.

Neček: Dva body bereme, teď bychom však rádi zvítězili

Bezpochyby nejprestižněji bude vnímat sobotní střetnutí Třince s Opavou jeho trenér Jiří Neček. Než se přemístil do Třince, pracoval pro Opavu – jako asistent trenéra, hlavní trenér a posléze sportovní konzultant.

V prvních dvou jarních zápasech vaši svěřenci uhráli dvě remízy. Je to moc, nebo málo?

Dva body bereme. Zápasy proti týmům z konce tabulky jsou mnohdy těžší než obvykle, protože teď už jde o sestup. Mrzí mě ovšem, že jsme prozatím nedali gól. Málo se tlačíme dopředu, málo střílíme. Pohybujeme se kolem šestnáctky, ale ve vápně nám schází důraz. Tam je to o osobní odvaze jednotlivců. Klukům nemohu vyčítat nedostatečné úsilí, protože duel ve Vítkovicích odjezdili. V útočné fázi jsme tam ale nepředvedli vůbec nic, byla to bída.

Příčinou neučesaného herního projevu je nerozehranost a nedostatek kontaktů s přírodní trávou?

Možná ano. Před Vítkovicemi jsme na trávě trénovali jen jednou. Shodnu se s Lubomírem Vlkem, že hřiště bylo rozbité. Je sice uválcované, ale hrozně to na něm skáče. Ani třetí Baník, který hraje o poháry, to na trávníku ve Vítkovicích proti Budějovicím nezvládl. Nechci se na to vymlouvat, trávník je pro oba týmy stejný.

Čím by vám Opava mohla zatarasit cestu k prvnímu jarnímu vítězství?

Síla Opavy spočívá zejména v kombinaci, sází na svižný a důrazný fotbal. Do útočení se zapojují i krajní beci, i na to musíme být připravení. Na pravé straně budou hrozit sehraní Kolínek s Partyšem, středem hřiště rychlý Gonda se Zapletalem a v útoku urostlý Klesnil. V zimě u nás nastoupil za juniorku Olomouce a podal výborný výkon. Věřím, že proti Opavě to bude úplně jiný fotbal, kombinační a útočný.

Dnešní střetnutí pro vás bude velice pikantní, je to tak?

Před utkáním mě hecoval Džeky (Pavel Jatzek – vůdce opavských příznivců – pozn. red.), abych své svěřence naváděl k tomu, aby nehráli na maximum a umožnili Opavě u nás bodovat. To ale nehrozí. Silného soupeře musíme něčím překvapit. Chceme zvítězit a potvrdit tak dva body z trávníků našich rivalů. Doufám, že kluci do toho dají všechno a zápas zvládneme. Pro jistotu pro ně do kabiny vypíšu nějakou prémii.

Jsou už v pořádku útočníci Szmek s Onuchukwem, které jste postrádal ve Vítkovicích?

Szmek nebude, má problémy s kotníkem. Ebus v nominaci chybět nebude, trénoval naplno.

Na hřiště však i přesto půjdete s jednoznačným cílem…

Ano. Určitě bychom rádi zvítězili. Tři body by nás jistě nakoply.