Sedmapadesátiletý rodák ze Žiliny má na starosti gólmany. V rodné Žilině má brankářskou školu a obchod se sportovním zbožím. Práci v Hlučíně bere jako únik ze stereotypu a hlavně je to pro něj nová motivace. Do Slezska ho přivedl současný ředitel FK Hlučín Lubomír Puček.

„S panem Pučkem se dobře známe už z dob, kdy on končil hráčskou kariéru v Karviné a já v Havířově. Poté jsme se dvakrát potkali na zápasech v Žilině, kde hrála Slavia,“ začal hovořit o svém příchodu do Hlučína Ivan Žiak.

„První nabídka přišla v listopadu, druhá, konkrétnější v prosinci. Nakonec jsme se domluvili,“ pousmál se Slovák s českými kořeny. Kvůli odchodu do Slezska opustil fungující brankářskou školu i obchod. „Moje práce byla monnotoní, chtělo to změnu.

Navíc v Hlučíně chytá Jaro Steiniger, který chodil ke mně do školy, byl jsem to právě já, kdo ho panu Pučkovi doporučil a můžu se mu tak opět věnovat. Je to talentovaný kluk. S mladým Hampelem mají před sebou velkou budoucnost,“ míní Ivan Žiak a dodává:

„Škola stále funguje, mám za sebe náhradníka, obchod nyní vede manželka,“ usmívá se nová posila realizačního týmu Hlučína. Jeho brankářská škola například vyprodukovala oba současné gólmany lídra slovenské nejvyšší soutěže ze Žiliny Martina Dúbravku a Matěje Rakovana.

„Maťko Dúbravka odchytal za Žilinu celý podzim,“ říká pyšně Ivan Žiak. „Navíc jednoho kluka máme ještě v třetiligových Bánovcích,“ dodává. V Hlučíně je zatím bývalý gólman Košic, Žiliny, Olomouce a Havířova spokojený.

„Nestěžuji si na nic, je zde o mne dobře postaráno. Navíc když chci domů, sednu do auta a vyrazím,“ směje se pozitivně naladěný Slovák. Jak již bylo řečeno v Hlučíně jsou zatím v mužském týmu dva mladíci Hampel se Steingerem.

„To zda někdo ještě přijde, není otázkou na mě. Chci ale říci, že já těmto dvěma mladým věřím,“ dodává jejich trenér.

Ivan Žiak je napůl Čechem

Nový kouč hlučínských gólmanů Ivan Žiak mák České republice blízko. Nejen, že v Česku oblékal dres Olomouce a Havířova, jeho rodiče jsou rovněž českého původu. „Pocházíme od Hradce Králové, rodiče se poté přestěhovali na Slovensko. Já, když chci, také mluvím česky,“ podotýká Ivan Žiak.

Svou brankářskou kariéru začal v Žilině, po dorostenecký věk dokonce chytal i hokej. „Vojnu jsem strávil v Prachaticích a zájem o mě projevila brněnská Zbrojovka. Nakonec ale z angažmá sešlo, vzali Pepíka Hrona z Pelhřimova a já se vrátil zpět do Žiliny, “ vzpomíná dnes sedmapadesátiletý brankář. Následoval přesun do Košic, ještě před tím se ale po zranění šel rozchytat do Humenného a poté opět návrat do Žiliny…

„Žilina chtěla zpět mezi elitu, proto si stáhla všechny své odchovance. V Žilině jsem vydržel pět let,“ pokračoval Žiak. Nakonec přišla ještě jedna změna dresu, v třiatřiceti letech přestoupil do olomoucké Sigmy, která si brousila zuby na mistrovský titul.

Na Hané se mezi tyče příliš nedostával, jedničkou byl Zdeněk Tulis, nicméně v pohárové Evropě chytal proti Pize. Z Olomouce měl zamířit do Českých Budějovic, tento přesun ale zhatila matriční komise a Ivan Žiak nakonec svou kariéru končil v Havířově.

„Byl to krásný konec. U mužstva pracovali Jirko Dunaj s Jarko Kopeckým. Podařilo se nám postoupit do české národní ligy, já tehdy inkasoval jen devět gólů. Smlouvu jsem poté ještě o půl roku prodloužil, ale nakonec kvůli zranění přišel úplný konec,“ zakončil Ivan Žiak krátké vzpomínání.