O sobotním dopoledni žila většina sportovní veřejnosti z Opavy a okolí fotbalovou exhibicí mezi současným a dřívějším výběrem SFC, která byla uspořádána na umělce v Kylešovicích. V červeno-černém ladění málokdo přehlédl opavského matadora Jana Baránka, jenž si mimochodem celou akci velmi pochvaloval.

„Ono to je hlavně o tom, že člověk potká spoustu lidí, které přes celý rok nevidí, protože naše generace fotbal už samozřejmě aktivně nehraje. Takže máme možnost zavzpomínat na staré časy, kdy Opava válčila v první lize. Jedná se především o zpestření vánočních svátků,“ zhodnotil a rázem svůj komentář obohatil o další cenné poznatky:

„Hodně jsme v kontaktu s Aloisem Grussmannem, jelikož chodíme hrát za staré gardy. Pak je tady samozřejmě Jiří Bartl nebo Radek Prasek. S tím zbytkem se scházíme jednou dvakrát do roka a jsem rád, že, jak se říká, pokecáme.“

Kdo loni zavítal na kylešovickou umělou trávu, jistě mu krom výborných fotbalových zážitků uvízla vzpomínka na skoro až hrůzostrašně mrazivé počasí. Nezapomněl ani Jan Baránek. „I dnes je sice zima, ale pořád lepší než loni, neboť před rokem to bylo něco šíleného. Letos vás to naštěstí neprofoukne. Pro fotbalistu je toto počasí příjemnější. Ve větru se holt špatně hraje,“ utrousila opavská legenda na adresu letošních relativně příznivých povětrnostních podmínek.

Když fanda žluto-modrých barev najednou spatřil pohromadě tolik fotbalových pojmů, nešlo se nezeptat, jestli si bývalý hráč Slezanů vybavil doby, které už odvála sama historie. „V Opavě jsem strávil ta nejkrásnější fotbalová léta. Zažil zde patnáctitisícové návštěvy, kdy tady liga byla. Člověk už v klubu několik let není, a když potká fanoušky, tak strašně rád zavzpomíná na staré časy,“ přiznal.

Jan Baránek se ovšem v tuto chvíli musí zaobírat něčím zcela jiným než proháněním fotbalového míče po krátce střižených zelených pažitech. Dnes totiž koučuje fotbalisty, jakým byl ještě nedávno i on sám. Vede totiž tým krajského přeboru HÁJEK a SYNOVÉ. „Je to hodně specifické. Mohl bych ještě hrát, ale chtěl jsem již skončit. Hodlal jsem zkusit trenérskou dráhu.

Uvidíme, jak se všechno bude vyvíjet dále. Jedná se samozřejmě o krajský přebor. Vidím, že to je něco jiného, než se zúčastnit utkání coby hráč. Rád bych mnohdy něco změnil, ale na to se jednoduše nedá spoléhat. Nejpodstatnější je vybrat vhodnou základní jedenáctku a správně tým motivovat,“ podotkl.

Jakubčovický celek je momentálně po podzimu druhý a nemusíme vést nějaké dlouhé debaty o tom, co asi bude jarní prioritou. „K postupovým výhledům nás předurčuje samotné postavení v tabulce. Předváděli jsme dobrý fotbal. Naše mužstvo sice zaznamenalo několik nešťastných výsledků, které jakubčovický celek stály možná i průběžné první místo po podzimu.

Jaro bude dlouhé. Zatím vede Nový Jičín, takže ještě nic není ztraceno. Nikomu rozhodně nic zadarmo nedarujeme, a pokud se postup podaří, bude to plus. Jestliže ne – fotbal je prostě někdy takový.Votázce změny ligové příslušnosti bude podstatné odehrát dobrý zápas s Novým Jičínem a zlepšit hru venku, kde jsme zaznamenali velké množství zbytečných remíz i s relativně slabšími protivníky.

Takže suma sumárum – vyhrávat na hřištích soupeřů a doma všechno snad zvládneme,“ usoudil na závěr Jan Baránek.

(dus)