Rodák z Rýmařova patřil k oporám opavského dorostu, nyní již bojuje o místo v kabině druholigového áčka. Dosavadní průběh přípravy si užívá.

„Je to pro mě dobrá zkušenost. Jsem vděčný za šanci, kterou jsem dostal,“ svěřil se mladý záložník. „Udělám vše pro to, abych se v kádru udržel,“ dodal vzápětí. Věkem ještě ale může nastupovat za dorost.

Mladý Furik je odchovancem Rýmařova a původně měl nakročeno do ostravského Baníku. „V Ostravě jsem byl na půlročním hostování. Měl jsem tam zůstat, jenomže Rýmařov šel na postup, tak mě nepustil,“ vysvětloval devatenáctiletý fotbalista.

V šatně prvního mužstva se rychle adaptoval. „V tom problém nebyl, kluci mě mezi sebe vzali,“ pousmál se talentovaný fotbalista. Opavští mají za sebou dvě přípravná utkání. Jiří Furik v obou nastoupil, proti Frýdku mohl dokonce dát branku, ale napálil balon do tyče.

„Takové šance se musí dávat. Měl jsem to řešit jinak,“ sypal si po utkání popel na hlavu.

Roman Brhel

Jan Schaffartzik: Zatím je to dost makačka

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce druhého přípravného zápasu (sobotní utkání s Frýdkem-Místkem) se na hrotu opavského útoku představil Jan Schaffartzik.

„Hřiště bylo docela super. Jenže ta hra. Ve druhé půli jsem měl dvě tutovky, avšak nepovedlo se mi je proměnit. Je to škoda. Samozřejmě rozhodovalo i štěstí. Jinak se však hrálo nahoru dolů a je vidět, že i třetí liga má svou úroveň. Dobrý bod přípravy,“ zauvažoval na začátek dvaadvacetiletý hráč Opavy.

Zápas lépe rozjeli Slezané. Zapletal přesnou hlavičkou dostal svůj tým do vedení. V úvodu závěrečného dějství však fatálně selhala domácí obrana a Juřica vyrovnal. Běžely poslední minuty utkání, když centr zleva prolétl až do vápna, míč se mihl kolem Schaffartzika a za ním stojící Furik jej z metru napálil pouze do tyče. Největší branková příležitost tak byla spálena.

„Jednalo se teprve o druhý zápas. S postupem času to do noh dostaneme a vyladíme formu. Remíza 1:1 s třetiligovým celkem - určitě jsme měli zvítězit. Ovšem šance byly na obou stranách,“ doplnil útočník SFC, který v podzimní části nastupoval hlavně na krajích záložní formace.

Zimní příprava odstartovala pod taktovkou nového trenéra Jaroslava Horáka. Co Jan Schaffartzik prozatím říká jeho způsobu vedení mužstva? „Začalo se docela zostra. Aspoň ten první týden. Druhý byl trošku volnější, protože do našeho programu se začlenila dvě přípravná utkání. Zatím je to dost makačka,“ přiznal.

„S žádným trenérem jsem neměl problém. Je vidět, že má zkušenosti z ciziny. Preferuje to i u nás. Hlavně taktické věci. Video apod. Myslím si, že nám rozhodně pomůže.“ Přestože ve středu žluto- -modří rozstříleli jiný třetiligový celek, HFK Olomouc, 4:1, duel s Frýdkem-Místkem odhalil nedostatky, které je třeba odstranit.

„Musíme zapracovat na útočné fázi, a hlavně na koncovce, protože nám to tam nepadá tak, jak bychom si představovali. Šance máme, ale neproměňujeme je. Věřím však, že do začátku jarní části to zlepšíme,“ posunul se dále rychlonohý fotbalista Opavy.

Jeho názor na posily v podobě Ondřeje Bíra a Davida Korčiána jsou jasné: „Oba dva to jsou ofenzivně ladění hráči. Už mají i něco za sebou. Podle mého tyto příchody náš kádr vyztužily.“

Pro Jana Schaffartzika mělo sobotní střetnutí pikantní příchuť. Postavil se totiž proti bývalým spoluhráčům. Vzpomínky na Frýdek-Místek se tak rázem staly opět aktuální.

„Mám tam spoustu kamarádů. Rád si s nimi vždycky popovídám a rád si proti nim i zahraji. Pro mě osobně je to ještě víc vyhecované. Ve Frýdku se mi líbilo,“ podotkl a na závěr se zamyslel nad tím, proč zimní přípravu nemají fotbalisté zrovna v oblibě. „Žádný fotbalista nemá rád zimní přípravu. Letní není zase až tak hrozná. Přece jenom je léto, teplo. Nemaká se tak moc. Zimní je horší.

Jsou drsnější podmínky, musí se běhat a pro každého hráče je nejdůležitější nabírání fyzické kondice. Musí to být, přestože to fotbalisté nemají rádi,“ zakončil Jan Schaffartzik.

Petr Dušek