Zaprvé - Ústí nad Labem, Vítkovice a Sokolov. Zadruhé SFC Opava a Jiří Furik. Co mají tyto skupiny společného? Proti výše zmíněné trojici nastoupil Slezský FC v úvodu jarní části a ve všech těchto utkáních začal Furik od první minuty.

Předtím přitom nepřišel s naší druhou nejvyšší soutěží vůbec do styku. Nejinak tomu bylo i v Třinci. Tam však kouč poprvé sáhl ke střídání. Ve třiasedmdesáté minutě ho totiž střídal Ondřejem Bírem. Na osmnáctiletého hráče ale úctyhodné výkony.

Někdo možná zavzpomíná na Libora Kozáka. Jeho góly ovšem byly v konečném sumáři jasně vidět. Furikova „neviditelná“ práce spočívá v něčem jiném. Ve středu zálohy má za úkol rozvracet akce soupeře, odebírat balony a vzápětí je přerozdělovat mezi své spoluhráče.

„Tato úloha mi sedí. Odjakživa jsem hrál uprostřed s tím rozdílem, že předtím byly mé úkoly spíš ofenzivní. Na těchto pozicích jsou však v našem mužstvu lepší hráči. Z tohoto důvodu jsem si musel zvyknout na post defenzivního štítu,“ připustila vycházející hvězdička Opavy Jiří Furik.

Naše redakce si všimla pozoruhodné skutečnosti. Všechno odstartovalo vlastně už v Ústí nad Labem. Fotbalisté z šiků opavských protivníků si na Furika často vyšlápnou, a ten tak patří k nejfaulovanějším hráčům SFC. Pokud ovšem není vůbec tím nejfaulovanějším. Duel s Třincem tomu byl nezpochybnitelným důkazem.

„Určitě si to připouštím. Mám hodně kontaktů s balonem. Někdy můžu odehrát dřív, ale dávám to později. Tak možná proto. Na defenzivního záložníka by to paradoxně mělo být obráceně,“ usmívá se středopolař Slezského FC a ještě přidává pár poznámek, co se týče přechodu z dorosteneckého mužstva Opavy do A týmu.

Vždyť v současnosti již neodmyslitelně patří do základní sestavy: „Kluci mi hodně pomohli. Je zde superparta. Jasně, mezi druhou dorosteneckou a druhou ligou dospělých je rozdíl, ale možná i díky dobrému kolektivu se pro mě osobně nejednalo až o tak velký skok.“

Abychom přílišně neodbíhali od hlavního tématu, čímž je samozřejmě střetnutí Třince s Opavou, položme Jiřímu Furikovi otázku týkající se celkového zápasového resumé. „S remízou jsme spokojeni. Bod zvenku se cení. Náš tým sice sahal na tři, ale výsledek 1:1 je dobrý,“ zauvažoval. „Třinec si vytvořil dvě větší šance. Na naší straně to samé. Remíza je pravděpodobně zasloužená.“

V první půli oko fotbalového fanouška spíš trpělo. Opava byla směrem dopředu totálně jalová. Na třinecké straně však hrozil hlavně Pavel Malíř, který vsítil i vedoucí branku svého týmu. „Ve středu hřiště jsme špatně pokrývali odražené míče. Skoro všechny měli domácí. V tomto ohledu musím pochválit aspoň Zdenu Klesnila, který na hrotu naopak uhrál spoustu balonů,“ pokračoval opavský talent.

Dvanáct minut před koncem zacílil do vlastní sítě Chlebek a bylo vyrovnáno. Slezský FC v závěrečné pětačtyřicetiminutovce skutečně zabral a zajistil si třetí bodový zisk jara ze čtyř odehraných utkání. Duel s Třincem znamenal druhý po sobě jdoucí zápas na soupeřových hřištích.

„Jednoduché to nebylo, ale například ze Sokolova jsme mohli mít bod, potažmo všechny tři. Rozhodly individuální chyby a rozhodčí nám navíc neuznali jednoznačný gól,“ uzavřel poněkud rezolutně Jiří Furik.

Petr Dušek