Nyní si již svěřenci trenéra Jiřího Nečka užívají zasloužené dovolené. Opavský lodivod si neodpočine však ani v době fotbalového volna. V Olomouci zvelebuje svůj nový dům. Samotný kouč, který bude stoprocentně u týmu pokračovat také v příštím soutěžním ročníku, již ale myslí také na letní přípravu a start další sezony, která má výkop na začátku srpna.

Jak hodnotíte uplynulou druholigovou sezonu, která přinesla Opavě třetí místo?

Hlavně bych chtěl hned na úvod zdůraznit, že sezonu nehodnotím podle posledního, nepříliš povedeného utkání. Hodnotím ji jako celek, jenž se skládá z třiceti částí. Skončili jsme na třetím místě a z toho pohledu jsem spokojen. Opět přišel v tabulce posun o jednu příčku vzhůru, což považuji za úspěch. Mrzí mne pouze, že jsme na vlastním trávníku v jarní části sezony ztratili hned čtyři domácí utkání. To je také ostatně důvod, proč jsme nepostoupili do nejvyšší soutěže. Hlubší rozbor provedeme s vedením klubu. V novinách bych to již více nerozebíral. Naši situaci určitě ovlivnila také zranění a absence v tréninku.

Kde byste hledal největší pozitiva uplynulé sezony a naopak, kde jste viděl nedostatky?

Těžko se dá mluvit o pozitivech. Kladnou věcí je určitě fakt, že se nám podařilo vstřelit nejvíce branek ze všech účastníků soutěže. Pozitivní je rovněž nesporná síla a odolnost mužstva, které se po nezdarech vždy dokázalo zvednout a vrátit se na vítěznou vlnu. To svědčí o psychické síle týmu. Proto také kluci až do samého závěru druhé ligy bojovali o nejvyšší příčky tabulky. Každé mužstvo totiž tohle nedokázalo a pak se tabulkou propadalo směrem dolů.

Co mělo největší vliv na to, že jste se nedokázali vměstnat na postupové příčky?

Nejvíce to ovlivnily individuální chyby, kterých jsme se dopouštěli v obranné činnosti. Zapomenout nemohu ani na velké množství neproměněných šancí, což nám také podráželo nohy. Domácí porážky nám v boji o postup také zrovna nepomohly. Zmiňujete čtyři jarní domácí prohry.

Co je příčinou toho, že již opavský stadion není nedobytnou tvrzí?

Někdy je to také o štěstí, které jsme neměli. Doma byla Dukla Praha jediným týmem, který si opravdu zasloužil odvézt tři body. Ostatní naši soupeři si vyhrát v Opavě nezasloužili. V podstatě nás porazili jedním povedeným brejkem. Vyplývá to z faktu, že zatímco v minulosti jezdila všechna mužstva do Opavy hrát fotbal, v současnosti zde jezdí bránit a betonovat. Protivníci většinou zalezli na vlastní polovinu a pak to bylo již pouze o proměňování šancí.

Na podzim jste se mohli spolehnout na kanonýra Libora Kozáka. Proč se na jaře talentovaný mladík gólově neprosadil?

Libor měl v zimě zdravotní problémy. Nějakou dobu musel pauzírovat, a navíc byl s reprezentační dvacítkou. Tohle mu při problémech se zraněním také příliš nepomohlo. On je typem fotbalisty, který potřebuje hodně trénovat. Druhou věcí byly studijní povinnosti. Jsem rád, že úspěšně zvládl odmaturovat. Věřím, že si teď pročistí hlavu a pak opět začne dávat góly.

Jak bude vypadat příprava na další sezonu?

Přípravu na novou sezonu začneme 23. června. Už nyní ale hráči absolvují individuálně tréninkové běhy se sporttesterem. Po nástupu k hrubé přípravě budou muset hráči doložit, že stanovené tréninkové porce absolvovali. Pak již začneme s hrubou přípravou, věnovanou nabírání fyzické kondice. Součástí tohoto bloku bude týdenní kondiční soustředění. Poté budeme trénovat deset dní doma a ve druhé polovině července následuje herní soustředění v Břeclavi, které je dnes již osvědčené. V konečné fázi se pak již budeme soustředit na mistrovská utkání.

Došlo již v týmu k nějakým změnám?

To je spíše otázka pro generálního manažera Pavla Hadamczika. Některým hráčům končí smlouvy. Uvidíme, co s nimi bude dále. Ostatní mají platné smlouvy.

(sel)