Respektovaný klub už se na delší dobu o čtvrtou nejvyšší soutěž rvát nebude. Klub totiž opustil jeho generální partner, společnost Lama Energy a.s., společně s ním právě Karel Štěpán. Hradec nepodal přihlášku do krajského přeboru a podle posledních informací by se měl sešup zastavit na okresní úrovni. „Je to těžká rána, ani v tom nejčernějším snu jsem si nepředstavoval, že za takových okolností v Hradci skončím," říká, smutně jednašedesátiletý Karel Štěpán. „Myslel jsem si, že postavíme tribunu, zvedneme ještě výše naši mládež a já skončím, jak se říká na vrcholu," dodává jeden z hlavních strůjců hradeckých úspěchů. Více o sportovní tragédii, o které se baví celý kraj, hovoří Karel Štěpán v rozhovoru pro čtenáře Deníku.

Je pravdou, že končíte v hradeckém fotbale?

Ano, mé rozhodnutí je neměnné. Před patnácti lety jsme začali tahat hradecký fotbal na výsluní. Byly tady potíže s žáky i dorostem. S panem Poláčkem jsme vytáhli dorostence do kraje a vrhli jsme se na mužskou kategorii. Začali jsme pomalu, učili jsme se fotbalové diplomacii, základy nám dával pan Tylšar. Stavěli jsme týmy, které se prokousaly až do kraje a přepsaly hradeckou historii. Ta to práce obnášela celou řadu přemlouvání hráčů, spoustu litrů vypité kávy, ale úspěch se dostavil. Teď během pár dnů se všechno pohřbilo. Je mi smutno, až úzko. Tohle se stát nemělo, je to sportovní tragédie.

Proč končíte?

Odešel náš generální sponzor. Já nemám už osobně chuť spolupracovat s hradeckými radními. Neváži si lidí, co pracují ve fotbale. S firmou Lama v zádech jsme mohli jít ještě výše, Hradec se mohl pyšnit krásným sportovním areálem. Řeknu to takhle, peníze ležely na zemi a nedokázaly se zvednout.

Můžete čtenářům v kostce říci, v čem je hradecký problém?

Chtěli jsme v Hradci stavět tribunu se šatnami, a to z prostředků Evropské unie. To byl i důvod, proč jsme pozemky tělovýchovné jednoty převedli bezplatně na město. Bohužel městu se dotace vyřídit nepodařilo. Rozhodli jsme se, že tribunu si postavíme sami. S tím, že nám město vrátí pozemky a část stavby pokryjí peníze z daní, které pan Lamich městu odvádí. Jenomže město rozhodlo, že vrátí TJ jen hřiště, což je neakceptovatelné. To je i důvod, proč pan Lamich vystoupil z TJ, a tím pádem i z fotbalu.

Hradec bude bez dospělého fotbalu?

Muže jsme do kraje nepřihlásili. Navrhoval jsem, ať nové vedení postahuje hráče, kteří jsou na hostování v okolních klubech, a hraje okres. Mládež by měla být zachována. Byla by škoda, kdyby padla. Pánové Manderla s Kvasničkou odvedli kus práce, dokonce měli v plánu přihlásit do soutěže ještě mladší dorost.

Tím ale hradecké problémy nekončí. Společnost Lama vlastní celou budovu u koupaliště, kde mají fotbalisté šatny…

Lama ji řádně odkoupila, teď ji bude rekonstruovat, podle mě dá fotbalistům výpověď, ti se nejspíše budou muset přestěhovat do Žimrovic. Stále mi to hlava nebere, vezměte si, jak se pěkně zrekonstruovalo sport bistro u hřiště. Mohli jsme mít celý krásný areál, tak nemáme nic.

Co podle vás za vším stojí?

Závist, to je jedna z hlavních příčin. Hradec je v tom specifický.

Můžete být trochu konkrétnější?

Pocházím ze Žimrovic, situaci v Hradci ale vnímám takto, máte tady podnikatelé jako Samarase, Pravdu, nebo i další, jak se říká na Hradčanech, žádný z nich ale s městem nespolupracuje, a to je špatně. Lama nabídla městu spolupráci, oni ji nevyžili. Peněz je málo, dělá se kanalizace, cesta, to všechno něco stojí, a přesto si radní dovolí ten luxus Lamu ztratit. Mohl být zvelebený areál, mohla z toho časem participovat i škola. Vezměte si Kravaře. Nebýt pana Hadamczika, tak město nemá aquapark ani kluziště. Stále mi to hlava nebere, co se tady v Hradci stalo, celá řada lidí nad tím kroutí hlavou. Skupinka lidí se prostě šprajcla a rozhodla, jak rozhodla. Nevím, co Petru Lamichovi záviděla.

KAREL ŠTĚPÁNNarozen: 31. 8. 1952Sportovní profese: manažer, trenér  Fotbalový post: záložník, obránce.Hráčská kariéra: Ostroj Opava, Cheb, Hradec nad Moravicí Trenérská kariéra: Hradec nad Moravicí Úspěchy: postup s Hradcem z okresní trojky a do krajského přeboru

Jak přijali hráči konec?

Vzali to velice špatně. Po Slavkovu nebylo k slzám daleko. Tým tvořila výborná parta, ti kluci táhli za jeden provaz a teď je konec.

Myslíte, že fotbal v Hradci definitivně umřel?

Nevím. Žáci a dorost hrát budou. Otázka je, jak se bude situace vyvíjet, když klub nebude mít kabiny a bude muset kočovat. Mám strach, aby Hradec nedopadl tak jako Opava 2004, která taky neměla vlastní zázemí.

Hráči asi taky v mužstvu nezůstanou…

O hráče zájem je, už teď mám telefonáty. Podle mě tak na Hradci zůstanou dva. Otázkou je, kdo klub povede, třeba se s některými domluví. Hlavní sponzor s námi v neděli ukončil spolupráci, my ale musíme klukům vyřídit jejich pohledávky. Chceme končit s čistým štítem.

Dá se situace vnímat tak, že vám umřelo vaše dítě?

Umřelo nám všem, co jsme fotbal v Hradci dělali.

Ale v klubu jste papírově ještě neskončil…

Rezignoval jsem už nyní, ale oficiálně to bude až po valné hromadě, která proběhne třicátého června.

Z toho, co se v Hradci stalo, je pořádně zaskočena i fotbalová veřejnost…

Všichni jsou překvapeni, že to takhle skončilo. Před rokem jsme hráli v Jakartovicích, bylo to v době, kdy v klubu končil pan Brodňan, člověk, který nechal ve fotbale srdce, bylo jasné, že s jakartovickým fotbalem je zle, a to se taky potvrdilo, dnes padají z první B třídy. Říkal jsem si, že nám se tohle stát nemůže, že máme sponzora, který se o nás dobře stará. A vidíte, utekl rok a končíme taky.

Mrzí vás něco, co se vám nepodařilo udělat?

Chyba byla, že se nám nedařilo vyškolit mládežnické trenéry. Byli jsme přihlášeni na kurz, ale ten byl pro malou účast zrušen. Nakonec jsme měli v plánu uspořádat si kurz sami, bohužel teď už je pozdě.

Rodina má asi radost, že vás budou mít více doma…

Jak manželka, tak synové mě podpořili. Syn mi řekl, že když nejde o život, tak nejde o nic. Upozorňovali mě na to, abych ve volných chvílích nechodil do hospody.

Na fotbal jste nezanevřel…

V žádném případě. Budu fotbal sledovat, chodit na Opavu, do Žimrovic. Hradci nadále fandím, věřím, že přijde nová, mladší generace a přeji jí, aby u fotbalu vydržela tak dlouho jako my.

Co byste řekl závěrem?

Chci poděkovat všem co semnou fotbal v Hradci dělali, ať už funkcionářů, trenérům, hráčům, prostě všem.

Valná hromada v úterý Opava Okresní sdružení ČSTV v Opavě svolává 26. valnou hromadu OS ČSTV na úterý 25. června 2013 od 16.00 hodin do Sněmovního sálu Minoritského kláštera na Masarykově třídě 41 v Opavě. Podle statutu valné hromady OS ČSTV vysílá každý subjekt jednoho delegáta. Delegáti obdrží delegační lístek při prezenci v Minoritském klášteře. Bližší informace poskytne Ladislav Kreisel tel. 553 625 474.