Je totiž na cestě za naplněním svého snu, zahrát si v kolébce fotbalu – Anglii. Na týdenní stáž si ho pozval přední anglický klub Portsmouth. Ať dopadne Kozákova stáž jakkoliv, přepíše se tím historie opavského fotbalu. V minulosti totiž nebyl do tak prestižní soutěže pozván žádný z fotbalistů hrajících v Městských sadech.

Osmnáctiletý Kozák vyletěl před rokem na českou fotbalovou scénu jako kometa. Věkem ještě dorostenec se rychle aklimatizoval v kategorii dospělých a začal střílet góly jako na běžícím pásu. Na jaře vytáhl svými brankami Slezský FC až na 4. příčku, po podzimu se pak usadil na trůnu pro nejlepšího střelce II. ligy, jeho tým navíc figuruje na druhém postupovém místě do I. ligy. Výkony rodáka z Brumovic nezůstaly bez povšimnutí ani u stavitelů České reprezentace do 19 let a trenér Jakub Dovalil mu dal šanci na mezinárodním poli. I na něm se dokázal Libor střelecky prosazovat. Bylo tak jen otázkou času, kdy nad jeho hlavou zasviští nějaké to přestupové laso.

„O Libora Kozáka mělo již během jara a na podzim zájem několik klubů ať českých, nebo zahraničních,“ uvedl generální manažer Slezského FC Opava Pavel Hadamczik. Samotný hráč snil o anglické lize. „Mým snem je hrát v Anglii,“ řekl před Vánocemi. Avšak minulý týden se mu začalo jeho přání plnit. Na týdenní stáž si ho pozval přední anglický klub Portsmouth, což asi nikdo, včetně Libora, nečekal.

„Pozvánka z Anglie mi vyrazila dech a zároveň hodně potěšila. Vím, že to ještě nic neznamená, ale beru to jako velkou zkušenost a další krok v kariéře. Trénovat s tak velkým týmem je pro mne čest a další poznání, jak vypadá profesionální fotbal,“ řekl před odletem Kozák a dodal: „Udělám vše pro to, abych se ukázal v nejlepším světle.“ Potěšen byl i Liborův otec Ladislav. „Je to bomba,“ vyhrkl ze sebe. „Má šanci zkusit si něco jiného, porovnat anglický fotbal s českým,“ doplnil Kozák senior.

Jako velkou událost berou Kozákovu stáž i samotní fanoušci. „Svým způsobem je to pro Opavu svátek a výborná reklama. Fotbal zde znovu žije, a to je důležité. Přejeme Liborovi, aby uspěl,“ řekl za fanoušky Jan Pitřík. Kozáka čeká na jižním pobřeží Anglie týdenní stáž, končící v pátek. Co bude dál, ukáže čas. „Na nějaké předčasné závěry je příliš brzy. Chytřejší budeme na konci týdne,“ konstatoval Hadamczik.

A jak vidí anglickou misi reprezentační trenér devatenáctky Jakub Dovalil? „Libor je velmi dobrý hráč, a navíc hodně skromný kluk. Měl raketový nástup do druhé ligy, jeho silnou zbraní je dobrá orientace a výběr místa v pokutovém území. Obecně si ale myslím, že tito kluci, věkem ještě dorostenci, by měli nejdříve alespoň do těch dvaceti kopat ligu, pak je pro ně přechod do kvalitnější soutěže snazší,“ míní Dovalil.