Vicemistr Evropy a vítěz Poháru UEFA s německým Schalke Radek Látal se navždy zapsal do historie ostravského klubu, což ale nic nemění na tom, že dnes udělá vše pro to, aby proti němu uspěl.

„Na roky strávené v Baníku se nedá zapomenout, byla to krásná tečka za aktivní kariérou,“ říká kouč slezského FC Opava. „Sentimentální ale nejsem, dnes vedu Opavu a budu stejně jako všichni hráči chtít uspět,“ poznamenal Látal.

Už kvůli vzájemné rivalitě obou klubů si zachoval nadhled. „Je to pro mě stejné, jako kdybych vedl tým v souboji proti Schalke, kde jsem také strávil velký kus života. I Schalke bych chtěl porazit. Tak to ve fotbale má být,“ poznamenal Látal.

V roli kouče máte s Baníkem zatím příznivou bilanci. Jak vzpomínáte na duel, kdy jste s třetiligovým Frýdkem-Místkem v poháru Baník slavně vyřadil?

Určitě hodně rád, protože jsem v roli kouče začínal. Na takové zápasy se nezapomíná, na stadioně bylo šest tisíc lidí a nám se podařilo senzačně uspět. Stejně jako já na ten zápas určitě rádi vzpomínají i hráči, protože Baník se vám podaří vyřadit jednou v kariéře.

Je reálné, aby se dnes historie opakovala?

I mě hodně mrzí, že ve druhé lize se nám zatím nedaří podle představ. I proto se spíše dívám na sobotní druholigový zápas s Duklou Praha, který je pro nás klíčový. Tím ale rozhodně nechci říct, že proti Baníku něco vypustíme. To nepřichází v úvahu (důrazně). Je ale taky jasné, že pokud bychom měli v tabulce o sedm bodů více, šli bychom do derby z jiné pozice.

V posledních týdnech váš tým stíhá jedna pohroma za druhou.

Tak to prostě někdy ve fotbale chodí, musíme se s absencemi klíčových hráčů vyrovnat. Je ale taky jasné, že Mezlík, Zapletal nebo Půda budou právě v tak těžkém duelu citelně chybět. V sestavě se tak dají očekávat změny, šanci dostanou mladí kluci.

Třeba vás Baník podcení…

To rozhodně nehrozí. Opava není Frýdek-Místek. Navíc všichni víme, jak to při zápasech Opavy s Baníkem chodí. Mezi kluby panuje velká rivalita, přijde hodně diváků, hráči do toho půjdou naplno. V zápase s Frýdkem-Místkem to bylo jiné, přece jen Baník hrál s týmem, který byl uprostřed tabulky třetí ligy. My jsme se dostali do dvoubrankového vedení, a Baník se už vzchopit nedokázal.

Těšíte se na derby?

Moc! I když mám z utkání trošku obavy. Věřím, že kluci do toho dají všechno a Baník potrápíme. Hodně se těším na atmosféru, která by mohla být výjimečná. Opava s Baníkem dlouho nehrála, takže se dá očekávat plný dům.

Vyhrocená derby jste zažil i jako hráč v německém Schalke.

Vzájemné zápasy s Dortmundem, to bylo vždycky něco. Fanoušky obou klubů zajímal při losování jenom tenhle zápas, hodně se o tom psalo v novinách. Pamatuji si na jednu sezonu, kdy senám v lize vůbec nedařilo, ale vyhráli jsme v Dortmundu a fanoušci nám špatné výsledky z bundesligy odpustili. Když se vyhrálo derby, všichni byli spokojení.

Jako hráč si pamatujete i derby, ve kterém příznivci Dortmundu spílali Andreasi Möllerovi a mávali na něj bílými kapesníky.

(směje se) To bylo hned v prvním zápase po jeho přestupu do Schalke. Tehdy tím transferem žilo celé Německo, Andy Möller byl velkou hvězdou.

Pojďme zpátky do Česka, něco podobného hráčům Opavy ani Baníku v případě přestupu nehrozí.

Možná by to bylo jiné, kdyby Opava hrála první ligu. Fanoušci, ale spíše hráči, nikdy neodpustí přestup do Sparty, což ostatně poznal třeba Míra Matušovič, když odcházel po mistrovské sezoně z Baníku.

Jako rodák z Olomouce jste se na severu Moravy zdržel možná o nějaký čas déle, než jste sám čekal.

(směje se) Mám to tady rád. Na Ostravsku jsem od roku 2001, což už bude vlastně osm let. I když s rodinou bydlíme v Olomouci, na sever Moravy stále dojíždím. Začal jsem tu trénovat a cítím se tady fakt dobře. Mám tu hodně dobrých přátel, určitě více, než kolik jich je nyní v Olomouci, protože Pavel Hapal nebo Jirka Neček trénují také v jiných městech.

Roman Brhel, Aleš Uher

Lístky na Baník znají majitele

Opavský a hlučínský deník ve spolupráci se Slezským FC Opava vyhlásil vědomostní soutěž o 2 x 10 vstupenek na dnešní pohárový zápas s Baníkem Ostrava. Otázka zněla, který ze současných hráčů Slezského FC Opava v minulosti působil v ostravském týmu. Stačilo napsat jednoho hráče.

Výběr byl přitom pestrý, vždyť na Bazalech působili: Rostislav Kiša, Petr Cigánek, Vladimír Čáp, Vít Přecechtěl, Patrik Breškovec a dlouhodobě zraněný Radomír Víšek. Navíc za Baník hrál i současný kouč Radek Látal.

Na dvě vstupenky se mohou těšit: Marek Mikšan, Ota Řehula, Petr Skřivánek, Michal Vágner, Tomáš Vehovský, Petr Dostál, Tomáš Stoček, Lukáš Werner, Jan Kuchyňa a Michal Vícha.

Všichni vylosováni si mohou své dvě vstupenky vyzvednout v den zápasu, a to od 17.00 do 18.00 u vchodu pro hráče ze strany parkoviště Parkhotelu.

Lístků na slezské derby je stále dost

Fotbalová bitva mezi Opavou a ostravským Baníkem je tady. V hledišti se dá očekávat bouřlivá atmosféra. „V Opavě jsme prodali něco kolem patnácti stovek vstupenek,“ hlásil tiskový mluvčí Slezského FC Opava Ondřej Ludvík.

„Tisícovku si již odvezl Baník. Lidé ale zájem mají i nadále, blokují si vstupenky i telefonicky,“ doplnil Ludvík. Vstupenky se budou moci zakoupit také v dnes, tedy v den utkání. Vstup do ostravského sektoru bude kromě vchodu pro hosty mimořádně také pokladnou číslo šest u hlavního vstupu.

„Jedna pokladna by nestačila. Proto byla pro hosty vyhrazena také jedna pokladna u hlavního vstupu,“ uvedl Ludvík. „Naši fanoušci budou mít u hlavního vchodu otevřeny pokladny číslo jedna až tři.“

U hlavního vstupu se budou příznivcům Opavy prodávat pouze lístky na sektory F1 – F6, vstupenky na tribunu G a do sektorů F7 – F9 budou v prodeji u pokladen od řeky.

„U řeky bude vyhrazena jedna pokladna pro prodej lístků na hlavní tribunu do sektoru A1, zbývající dvě budou prodávat lístky na tribunu G a do domácího kotle. Vedle vstupu na sekretariát se budou prodávat lístky do sektorů A2 a A3,“ uvedl Ludvík.

„Stadion bude otevřen už od 17 hodin, nad všemi vchody bude uvedeno, do kterých sektorů se v nich prodávají lístky. Chtěli bychom požádat příznivce obou klubů, aby na utkání dorazili s časovým předstihem. Vzhledem k očekávané vysoké návštěvě se mohou těsně před utkáním tvořit u pokladen fronty,“ uzavřel Ondřej Ludvík.

Roman Brhel