Útočník Libor Kozák ve službách římského Lazia podle mnohých odborníků roste do „nového Baroše“. Uvědomili si to i v Itálii, kde s mladým forvardem prodloužili stávající kontrakt. „Prodat ho? Zapomeňte! Počítáme s ním,“ vyjádřil se o vysokém střelci kouč Lazia Eduardo Reja.

Jaká to změna. Ještě před několika měsíci to vypadalo, že si rodák z Broumovic zabalí svůj fotbalový rendlíček a slavné Lazio opustí s nepořízenou. Stačilo ale několik povedených utkání i přesných tref, a rázem je z Kozáka nepostradatelná persona v sestavě římského klubu.

„Pro mě samotného je to překvapení, protože jsem už byl jednou nohou z Lazia pryč. Nyní však hraji pravidelně a padají mi tam i nějaké góly,“ prohlásil pro italská média jednadvacetiletý forvard.

O dříve „nepotřebného“ mladíka se mezi sebou najednou přetahují trenér reprezentace do jednadvaceti let Jakub Dovalil a kouč A týmu Michal Bílek. „Domluva je taková, že při nominaci Kozáka má A tým jasnou přednost,“ prozradil Bílek. Právě on by mohl být tajnou českou zbraní v březnovém kvalifikačním duelu ve Španělsku.

Při mizérii českých útočníků jednoduchá nominační varianta. „Libor je silný v osobních soubojích, dovede si míč pokrýt a podržet ho a má velmi dobrou orientaci a pohyb v pokutovém území. Budu ho i nadále sledovat. Stále platí, že to je hráč s velkým potenciálem, který je velkým příslibem do budoucna,“ řekl o němkouč Bílek.

Uvědomili si to i v Laziu. Klub, který v minulosti táhli Češi typu Nedvěda či Pohorského, podle italských médií podepsal s Kozákem novou, vylepšenou smlouvu. Služby českého útočníka by tam měl římský celek využívat až do roku 2015. Bývalý hráč Opavy by si měl ročně přijít zhruba na pět milionů korun.

A nemusí to být jeho konečné slovo.