V hlavním městě Reykjaviku odehrají naši reprezentanti druhý duel kvalifikační skupiny. Po vysokém vítězství 8:0 nad San Marinem před nimi nejspíš stojí daleko těžší soupeř.

Trenér Jakub Dovalil navíc musel počítat s absencí Adama Hlouška z pražské Slavie. Ten má poraněný kotník z pohárového střetnutí s Tiraspolem, kde vsítil jediný gól svého týmu, který však na postup nestačil. Jednadvacítka na Island dorazila s dvoudenním předstihem a v pondělí si na hřišti v předměstské části Reykjaviku – Hafnafjorduru stihla zatrénovat.

Včerejší program už byl čistě předzápasový. Naše redakce zastihla na telefonu forvarda Lazia Řím Libora Kozáka, kterého o něco později čekal rozbor středečního protivníka našeho týmu na videu. Rodák z Brumovic nám ochotně poskytl krátký rozhovor.

Libore, pro vás se jedná o druhou nominaci do jednadvacítky. Jak si tuto skutečnost prozatím užíváte?

Je to skvělý pocit. Jednadvacítka je vlastně poslední tým před reprezentačním áčkem, takže motivace je obrovská. Doufám, že dostanu šanci.

Drtivá většina nominovaných pravidelně hraje naši nejvyšší fotbalovou soutěž, z níž jsou v tuto chvíli odehrány tři ligová kola, kdežto Serie A ještě neodstartovala. Nemyslíte si, že pro ostatní bylo snazší nominaci získat? Přece jenom v Itálii soutěž začíná až příští víkend.

Určitě nejsem tolik na očích jako ostatní. Snad však dokážu splatit vloženou důvěru.

Troufnete si odhadnout, kolik vám dá trenér Dovalil prostoru?

Tak to nevím. Nechci tipovat. Uvidíme.

A co herní systém? V jakém rozestavení asi česká reprezentace nastoupí?

Podle mého vsadíme na hru s dvěma útočníky. Chceme vyhrát, a proto budeme preferovat ofenzivní fotbal.

Konkurence v útoku naší jednadvacítky je velká. Brněnský Michael Rabušic či Jan Vošáhlík z Jablonce. Tito fotbalisté navíc v posledním ligovém kole svými góly zajistili Brnu, respektive Jablonci vítězství. Asi nebude jednoduché se mezi nimi prosadit?

Vím, že mají střeleckou formu a jako takoví asi dostanou přednost. Domnívám se, že se mnou se počítá na post třetího útočníka, ale nechme se překvapit. Třeba přijde řada i na mě.

Pojďme teď přímo k Islandu. Jak byste tohoto soupeře charakterizoval?

Hraje specifický severský styl. Podobný jako se praktikuje v Anglii, Skotsku nebo Irsku. Založený hlavně na fyzičce a tvrdosti.

Co na něj tedy bude platit?

Island budeme studovat na videu. Osobně si však myslím, že to chce rychlý balon do nohy. Kombinovat a nechat je, ať si běhají. Island je rozhodně těžší než předchozí soupeř San Marino. Věřím, že se do nich pustíme zdravě s respektem a nakonec vyhrajeme.

Pokud teď přejdeme k vám popřípadě k Laziu… V Pekingu se hrál italský Superpohár. Váš tým po výsledku 2:1 porazil Inter Milán. Vy jste ale u tohoto triumfu chyběl. Proč tomu tak bylo?

Původně jsem měl do Číny také odcestovat. Lazio ovšem těsně předtím koupilo právě z Interu útočníka Julia Cruze a trenér dal přednost jemu.

Julio Cruz je obávaný střelec. Jak to nyní s vámi vůbec v Laziu vypadá?

Uvidíme. Chtěl bych hrát, ale konkurence je obrovská. Osobně bych preferoval hostování třeba v Serii B. Tam by byla šance větší. Ovšem nezáleží to jen na mně. Celá záležitost se musí projednat s prezidentem. Uvidíme.

Váš bývalý klub Slezský FC už má za sebou dvě kola druhé ligy. Doma nejprve porazil Vlašim 2:1, v sobotu remizoval na Spartě 0:0. Co na to říkáte?

Začátek je to dobrý, ale pořád se jedná jen o začátek. Doufám, že se klukům bude dařit i nadále a budou okupovat vrch tabulky.

(dus)