Česká jednadvacítka splnila v Severním Irsku roli favorita a v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy porazila v Ballymeně domácí výběr 2:1. Jedním z nejlepších hráčů lvíčat byl dvacetiletý rodák z Brumovic Libor Kozák, který v současné době obléká dres Brescie v italské Serii B.

Kozákovo jméno přitom v původní nominaci trenéra Jakuba Dovalila nefigurovalo. „Byl jsem rád, že si na mě trenér vzpomněl,“ pochvaloval si po dodatečné nominaci dvacetiletý útočník.

S tím, že by se na stadionu Showgrounds v Ballymeně objevil v základní sestavě, vůbec nepočítal. „Podle týdenních tréninků nebylo poznat, kdo bude hrát v základu, trenér to hodně měnil. Osobně jsem si myslel, že hrát od začátku nebudu,“ přiznal se Libor Kozák.

„To, že jsem hrál, mě hodně překvapilo, samozřejmě mile,“ uculil se.

Do zápasu vletěl jako raketa. Hned v úvodu měl velkou šanci. „Dostal jsem dobrý balon, podařilo se mi udělat kličku gólmanovi, ale dostal jsem se do úhlu a míč nakonec obránce vykopl,“ popisoval svou gólovku opavský útočník v italských službách. Čechy poslal do vedení sparťan Zeman. Kozákova gólová chvíle přišla ve 37. minutě utkání, kdy si naběhl na Marečkův centr a hlavou poslal míč za záda brankáře Carsona.

„Ani nevím, jak jsem to trefil. Jen jsem poté sledoval, jak míč letí do sítě,“ vracel se Kozák ke gólovému momentu.

Trenér Jakub Dovalil označil exopavského hráče za nejlepšího na hřišti. „Určitě to potěší. Jsem rád, že jsem se mohl ukázat. Měl jsem obrovskou chuť,“ svěřil se do telefonu přímo z Irska Libor Kozák, který by se rád v reprezentaci udržel.

Brumovický rodák se přímo z dějiště utkání v Ballymeně stěhuje zpět do Itálie. „V sobotu nás čeká zápas, takže žádná zastávka doma, povinnosti volají,“ pousmál se střelec vítězného gólu.

Za Brescii nastoupil v italské Serii B zatím k dvanácti zápasům. „Čtyřikrát to bylo v základní sestavě. Musím být trpělivý, věřím, že to bude ale lepší a lepší. Nyní nám vyměnili trenéra, takže uvidím. Cíl klubu je jasný, okamžitý postup do nejvyšší soutěže,“ řekl Kozák.

A kdy se objeví mladý útočník doma v Česku? „Dříve než 20. prosince to nebude,“ dodal.