„Svou první šálu jsem si koupil, když tehdejší Kaučuk Opava poprvé postoupil do ligy. Druhou jsem si přivezl z Benátek, kde jsme byli na dovolené. Začal jsem si je kupovat až se ze mě stal sběratel,“ přibližuje své začátky Tomáš Hrubý.

Jak se říká, s jídlem roste chuť. „Úplně jsem tomu propadl. Začal jsem je shánět po celém světě. „Dnes mám klubové šály také z Etiopie, Malajsie a jiných podobně exotických končin,“ hlásí Tomáš Hrubý.

Některé šály v jeho sbírce jsou opravdovou raritou. „Přes kamaráda se mi podařilo získat šálu od finského klubu Santa Claus. Hrají nižší soutěž a je to nejsevernější klub v Evropě,“ říká Tomáš Hrubý s pyšným tónem.

V jeho sbírce jsou výhradně šály s fotbalovou tématikou. „Jiné ani nechci. Fotbal patří do mého života. Samozřejmě, že nejvíce mám těch opavských. Slezský FC je mou srdeční záležitostí,“ zvedá Tomáš Hrubý prst

Jeho „bohatství“ momentálně čítá něco okolo 2500 kousků. „Troufnu si říci, že v České republice větší sbírku nikdo nemá. Chtěl jsem být jednou nejlepší na světě, ale k tomu mi chybí ještě dlouhá cesta. Světoví sběratelé mají sedmitisícové sbírky,“ prozrazuje opavský rodák.

Doma má šály od všech světových velkoklubů. Jsou ale šály, které mu chybí a které jsou obtížné sehnatelné. „Z české fotbalové scény se mi nedaří sehnat Atlantik Lázně Bohdaneč a Xaverov Horní Počernice,“ přiznává Tomáš Hrubý. Ze zahraničních prahne po Gazélec Ajaccio z Francie a Mladost Podgorica z Černé Hory. „Kdyby někdo takové šály měl, byl bych rád, kdyby se ozval,“ vzkazuje.

Svou bohatou sbírku má pečlivě zaevidovanou. „Dříve jsem měl šály na zdech. To už ale nešlo, takže je mám ve speciálních vacích. Vše mám zaevidováno na internetových stránkách scarves-hrubec.cz. Tam je vše,“ prozrazuje Tomáš Hrubý, který je v kontaktu i s dalšími sběrateli. Těší ho také fakt, že se svou vášní našel pochopení u své partnerky.

Jeho sbírka má i slušnou finanční hodnotu, když si člověk uvědomí, že jedna šála v průměru vyjde na 250 korun.

„Tak se na to nedívám. Pro mě je největším potěším, když mi přijde balíček a já v něm najdu další novinku do své sbírky,“ končí Tomáš Hrubý povídání.