Na opavské fotbalisty čeká dnes ostrý start do Fotbalové národní ligy. Slezané míří na Andrův stadion, kde nastoupí proti ještě loni ligové Sigmě. Hanáci jsou velkými favority nejen tohoto duelu, ale celého ročníku. „Nejen tento zápas bude náročný, ale celý ročník. My chceme do něj dobře vstoupit, s tím do Olomouce jedeme," podotkl zkušený záložník Opavy Jan Schaffartzik. Osmadvacetiletý fotbalista svému týmu věří. „Nejsme bez šance, můžeme hrát s každým," dodal.

Začínáte na hřišti jednoho z největších favoritů soutěže. Může to být i výhoda?

Tento ročník bude náročný po všech stránkách. Hovoří se dokonce o tom, že bude historicky nejtěžší. Nás v prvním kole čeká Sigma, která ještě loni hrála ligu. Na to se ale nedíváme, chceme do sezony dobře vstoupit. Začínáme už v pátek a všichni se už těšíme.

Olomouc vyhlásila okamžitý návrat do ligy, nicméně na přestupovém trhu byla pasivní, vnímáte to také tak?

Je pravdou, že několik hráčů kabinu opustilo. Vsadili na mladou krev, mají kde brát, Sigma je známá svou dobrou prací s mládeží. Mají dravý tým, který bude chtít vyhrávat. Co se týká ale zkušenosti, tak ta je na naší straně a toho bychom měli využít.

Co si myslíte, že by na Sigmu mohlo platit?

Bude to první zápas. Ze začátku očekávám oboustranně opatrný fotbal. Oba týmy se na sebe dobře připravovaly, určitě více než na kteréhokoliv jiného soupeře. My jsme si v přípravě dokázali, že hrát se dá s každým, odehráli jsme třeba výborný zápas s Brnem. Musíme hrát kombinační a běhavý fotbal.

Opava má za sebou povedenou přípravu, tým je v pohodě, což by vám mohlo pomoci…

Fotbal je o běhání, míč je pořád stejně kulatý. Hlavně se nesmíme zbláznit v hlavě a nesmíme se bát hrát fotbal.

Trenér Roman Skuhravý logicky sáhl ke změně herního stylu, máte už ho dobře zažitý?

Daří se nám ho praktikovat. Z velké části máme návyky zažité, samozřejmě že k dokonalosti nám ještě něco chybí, přece jen jsme spolu teprve dva měsíce. Ale nové prvky jsou v naší hře vidět.

V pátek hrajete na Andrově stadionu, na kterém hrává národní tým, berete i z tohoto pohledu tento zápas jinak?

Vzhledem k tomu, že nejkrásnější stadion má Opava, těším se hlavně na domácí zápasy. V Olomouci to ale také špatné nebude, věřím, že přijde hodně lidí a my si domů nějaký ten bodík odvezeme.

Sigma Olomouc – SFC Opava (pátek, 18.00)

Pravděpodobné sestavy
Olomouc: Buchta – Hála, Škerle, Radakovič, Vepřek – Sladký, Houska – Petr, Plšek, Falta – Vašíček

Opava: Fendrich – Pospěch, Simerský, Žídek, Čelůstka – Schaffartzik – Grussmann, Jursa, Zapalač – Smola, Kuzmanovič.

Václav Jílek (trenér Sigmy Olomouc): „Viděl jsem Opavu v zápase s Brnem a taky s Vítkovicemi. Nechtěl bych vzbuzovat přehnanou obavu, to určitě ne. Jen říkám, že je to mužstvo, které má stabilní herní organizaci, schematické prvky, je odpovědný do obrany. Bude to těžký soupeř jako každý, který k nám přijede. Abych se upřímně přiznal, neznal jsem detailně schopnosti jednotlivců, ale Opava na mě zapůsobila. Pro nás je dobře, že se potkáme hned v domácím prostředí s ambiciózním týmem, byť to nevyhlašuje. Znám Romana Skuhravého, takže tu jejich ambici cítím."

Roman Skuhravý (trenér SFC Opava): „Chceme si od úvodního kola dokázat, že fotbal, kterým jsme se prezentovali po celou přípravu, může fungovat i v lize. Jsme si vědomi kvality soupeře, do utkání jdeme s respektem. Olomouc jsme viděli ve třech zápasech, na její hře je vidět rukopis trenéra Jílka. Obdobnou hrou se prezentovala Sparta za Víti Lavičky, to znamená, že je silná po lajnách a do kombinace, nebezpečné má útočné standardky. Mě těší, že až na Tomáše Machálka jdeme do zápasu v kompletním složení."