Rodné vesnici byl věrný s krátkou přestávkou od svých šesti let. Nyní se rozhodl udělat razantní krok, kariéru aktivního hráče pověsit na hřebík. Své rozhodnutí udělal ve čtyřiceti letech. „Je to definitivní, přenechávám to mladým,“ řekl rázně záložník Marek Barteska.

„Mé rozhodnutí navíc umocnily problémy s mladými hráči. Nesouhlasím s názorem trenéra, že my staří jsme je nevzali mezi sebe a kvůli tomu máme jen třináct bodů. Dnešní mladí, to je úplně něco jiného, než jsme bývala naše generace. Stále hledají nějaké úlevy, někdy mi to připadá, že fotbal je obtěžuje.

My jsme na hřišti bývali každý den, dnes již to nevidíte,“ podotýká starší bratr podstatně slavnějšího Milana. „Tím ale nechci trenéra Wollnera nějak kritizovat. Své práci rozumí, dělá ji dobře, pouze s tímto názorem nesouhlasím,“ doplňuje čtyřicetiletá ikona stěbořického fotbalu.

S aktivním hraním už jednou skončil, pak se ale nechal přemluvit k návratu. „Stěbořice potřebovaly pomoc, tak jsem se vrátil. Ono, když v jednom klubu strávíte tolik let, není vám jeho osud lhostejný. Jak už jsem řekl, nyní je to definitivní. Hrát I. B třídu ve čtyřiceti letech už nejde,“ přiznává tvořivý záložník.

Svou hráčskou kariéru hodnotí pozitivně. „Byly to krásné roky, zažili jsme tři postupy, vyhráli pohár. Nemohu si na nic stěžovat,“ zdůrazňuje Barteska, který krom toho rok strávil na hostování v opavské Minervě. Od fotbalu ale úplně neodchází. „Chyběl by mi,“ říká otevřeně.

I to byl jeden z důvodů, proč přijal nabídku Dušana Mošy z opavské Slavie. „Oslovil mě, zda bych mu nechtěl dělat asistenta. Domluvili jsme se. Osmého ledna začala příprava a mohu říci, že nová práce mě baví,“ tvrdí Marek Barteska, jenž kope za tým Pouby ještě podnikovku. „Samozřejmě, že se budu chodit dívat na Stěbořice a také na Slezský FC Opava,“ zvedá prst jedna z velkých postav stěbořické kopané.

V tátových šlépějích se vydal i syn Tomáš, který se v současné době učí fotbalu ve Slezském FC. „Uvidíme, nikam ho netlačím. Pokud mu to půjde, budu rád, pokud ne, svět se nezboří, nechávám tomu volný průběh,“ pousmál se starší z bratrské dvojice fotbalových Bartesků.