Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Kostka, práce všeho druhu

Štítina – Štítinský fotbalista Martin Kostka platí za velkého univerzála a ostříleného borce, který by se v týmu hodil snad každému trenérovi. Umí totiž jednak branky dobře střílet, ale také jim zabraňovat.

11.12.2011
SDÍLEJ:

Martin Kostka se loučí s hájeckým dresem.Foto: archiv Martina Kostky

S fotbalem začínal v Porubě, ale poté následovalo stěhování do Háje ve Slezsku, kde se za míčem honil v dresu tamního oddílu. Do svého kádru jej pak lanařil Dolní Benešov, kde byla Kostkovi kromě fotbalu nabídnuta taky práce.

„Jenže to nešlo spojit, jako prioritu jsem zvolil školu,“ vysvětlil Martin Kostka, mimochodem syn velkého trávního odborníka Viléma Kostky. Ten tak nakonec putoval do Kravař, hrajících divizi. V Kravařích si nadějného hráče všimly tehdy druholigové Vítkovice a vše nasvědčovalo tomu, že v jejich týmu se Martin Kostka objeví, ale přišel osudový okamžik, který nadějného hráče zastavil v rozletu.

„Šlo o mé jediné zranění za celou kariéru a zrovna v nejhorší vhodný moment. Na zápas Kravař s Městem Albrechticemi se přijel podívat tehdejší vítkovický trenér Jiří Bartl na dva jiné hráče, ale mně se dané utkání vydařilo a vyšlo najevo, že pan Bartl o mě má zájem. Snad deset minut před koncem jsem se ale zranil,“ vzpomínal Kostka na oboustrannou zlomeninu kotníku, která mu vystavila půlroční stop od fotbalu.

„Na další trénink Kravař jsem pak přišel se sádrou na noze a kluci mi pověděli, že o mě Vítkovice stály,“ dodal. Do Vítkovic pak fotbalový univerzál skutečně šel a po třítýdenní zkoušce s mužstvem absolvoval i zimní přípravu, jenže půlrok bez fotbalu se v tvrdém tréninkovém drilu projevit musel, takže nyní už sedmatřicetiletý veterán nakonec vítkovický tým opustil.

Pak Kostka zamířil zpátky do Háje ve Slezsku, kde setrval až do roku 2007 a mužstvu pomohl ze čtvrté třídy až do krajského přeboru. „Bylo to fantastické, těch krásných postupů, co jsme zažili. Na Háj ve Slezsku mám krásné vzpomínky, byla tam super parta,“ pochvaloval si zkušený fotbalista.

V sezoně 2005/2006 se Kostka stal slavným, když před 2 961 diváky vstřelil v zápase proti znovuzrozenému Slezskému FC Opava jediný gól při porážce svého celku 1:5. A uznání se mu dostalo i od trenérské persony SFC Petra Žemlíka. „Vzpomínám na ten zápas velice rád. Hrálo se před vynikající návštěvou – a ruku na srdce, proti Opavě se nehraje každý den, i když to bylo pouze v krajském přeboru.

Navíc se mi podařilo vstřelit branku a přišel za mnou pan Žemlík, že opavské kluky potrestal tím, že za obdržený gól jim zvýšil tréninkové dávky, což mě samozřejmě potěšilo,“ usmíval se odchovanec porubského fotbalu.

V roce 2007 ukončil své angažmá v dresu Háje a plánoval konec kariéry. „Neměl jsem na fotbal kvůli pracovnímu vytížení čas a navíc má dcera začala hrát tenis. Jenže jsem navštívil zápas v Opavě a o řadu níž seděl vedoucí štítinského mužstva Karel Pravda a zeptal se mě, jestli bych Štítině nechtěl vypomoct, ať si zkusím jít zahrát, když budu mít čas. Na jeho nabídku jsem kývl a musím říct, že rozhodně nelituju.

Jsem moc rád, že jsem si fotbalový život ještě prodloužil, a doufám, že nějaký pátek ještě hrát vydržím. Povedlo se nám postoupit, máme skvělou partu a navíc je I.A třída ideální soutěž, protože se nejezdí příliš daleko,“ popisoval Kostka faktory, které mu umožnily pokračovat v kariéře.

Začínal jako útočník, ale je platný jak v záloze, tak obraně. Vyzkoušel si dokonce i pozici brankáře. „Je fakt, že postů jsem prostřídal hodně, nyní jsem zaskakoval i za gólmana, který si zlomil ruku. Protože jako mladý jsem zkoušel i chytat, takže jsem nějaké zkušenosti, i když minimální, měl. Postupem času člověk couvá v sestavě dozadu, což je dáno fotbalovým životem a někdy i výjimečnými situacemi, které mohou nastat. Člověk si musí na každý post zvyknout, protože plní jinou úlohu, ale já s tím problém nemám,“ poznamenal téměř dvoumetrový fotbalista.

Štítině podzim vyšel, coby nováček I.A třídy totiž skončil na vynikajícím pátém místě. „Je to tak, uplynulou část sezony hodnotíme velice zdárně, na závěrečné jsme se na tom všichni shodli. I našemu rezervnímu mužstvu se celkem daří, takže je všechno rozjeto dobře. Nyní se budeme muset dobře připravit také na druhou polovinu letošního ročníku,“ uzavřel Martin Kostka.

Martin Kostka
Narozen: 5. 7. 1974
Výška: 196 cm
Váha: 75 kg
Post: univerzál
Působiště: Poruba, Háj ve Slezsku, Kravaře, Štítina
Nejhezčí fotbalový zážitek: zápas proti svému otci, kterému vstřelil tři góly
Nejhorší fotbalový zážitek: zranění v utkání Kravař proti Městu Albrechticím

Jan Šimek

Dušan Christoph: Na novou soutěž jsme se adaptovali

Štítinský fotbal šel za poslední čtyři roky neskutečně nahoru. Mnozí si na Štítinu vzpomenou jako na průměrný celek okresního přeboru. Od doby, co se trenérského kormidla ujal Dušan Christoph, se ale karta obrátila a mužstvo je po prvním podzimu v I.A třídě páté.

Když jsme asi před dvěma lety hovořili s velezkušeným obráncem Dušanem Christophem, tvrdil, že do další sezony už jako hrající kouč nenastoupí. Tehdy Štítina v áčkové skupině I.B třídy obsadila druhé místo za Slavkovem a nepostoupila. Christoph však své slovo nedodržel a v podzimní části letošního ročníku odehrál maximální počet minut.

„Tuto půlsezonu jsem si neskutečně užil. V I.A třídě to bylo samé derby. Před začátkem ročníku jsme se potýkali s problémy v sestavě. S vedením jsem se dohodl, že budu hrát. Podzim byl neskutečný,“ rozplýval se právě Dušan Christoph.

Předávání zkušeností

Setrvání Christopha v základní sestavě Štítiny docení především jeho mladí spoluhráči, kteří se od něj můžou ledasčemu přiučit. „S dalším křížkem jako bych chytil novou mízu. V I.A třídě nejsem nejstarší. Je tady například Martin Rozhon. Vzhledem k mému věku už to hraji více hlavou, mladší fotbalisté mohou přebírat zkušenosti. Z tohoto pohledu jsem pro tým stále prospěšný,“ pokračovala nyní již štítinská legenda.

„V současnosti musím přiznat, že jsem správně nabuzený. Do jarní části určitě nastoupím. Co bude dál, nevím. Uvidíme na konci sezony.“

Rychlá adaptace

První sezona po postupu nebývá pro tým zpravidla jednoduchá. Štítina se ale ukázala v úplně jiném světle. Chvíli dokonce sahala po průběžném vedení. Nováčci občas umí překvapit, ovšem takhle… klobouk dolů.

„V I.A třídě jsme se rychle zabydleli. Po úvodní porážce s Ludgeřovicemi se mužstvo chytilo, vyhrálo několik zápasů v řadě a byli jsme v euforii,“ přidal několik postřehů Dušan Christoph. První plácnutí přes nos se dostavilo v domácím duelu s Markvartovicemi. Štítinští vyhořeli v útoku a hosté si odvezli vysoké vítězství 5:1.

„Na každé mužstvo musí zákonitě padnout krize. Nám se příliš nepovedl závěr podzimu. Trochu jsme vypadli z tempa, “ dodal Christoph.

Neznámá Štítina

Nováček soutěže má vždy tu výhodu, že nikdo neví, co od něho může čekat. Na Prajzské se sice všechny místní týmy dokonale znají, ale I.A třída není jen o celcích z Opavska a Hlučínska.

„Samozřejmě s Kobeřicemi, Štěpánkovicemi jsme se střetávali často v rámci přípravných zápasů, ale týmy z Bruntálu nebo Bílovce ani nevěděly, kde nějaká Štítina leží. Myslím si, že pro naše krásné fotbalové prostředí i kvalitní fotbal jsme se jim velmi výrazně vryli do povědomí,“ připojil Christoph.

Výš nechtějí

Krajský přebor nebo divize. Myslíte si, že pro mužstva I.A třídy je hlavní cíl postoupit? Kdepak. Této variantě se všichni spíše vyhýbají. Důvod je jednoduchý, v soutěži se to hemží samými derby a liga je pro fanoušky nesmírně zajímavá. Hrající kouč Štítiny si všiml ještě jedné skutečnosti.

„Pamatuji doby, kdy na fotbal ve Štěpánkovicích nebo Kobeřicích chodilo běžně okolo sedmi stovek lidí. V současnosti se fanoušci na tribuny vracejí. Když je derby, přijde se na nás podívat i čtyři sta diváků,“ komentoval.

Z okresu až na vrchol

Jsou to asi čtyři roky, co Dušan Christoph začal Štítinu koučovat. Tenkrát se mužstvu zrovna nedařilo. Nacházelo se na 12. místě tabulky a nový kouč měl jediný úkol – vyvarovat se sestupu. „Na jaře jsme předvedli neskutečný obrat. Naše výkony šly neuvěřitelně nahoru a nakonec jsme skončili na vrchu tabulky.

Po postupu z přeboru, jenž se konal asi o rok později, jsme v premiérovém roce v I.B třídě obsadili druhé místo za postupujícím Slavkovem. Tento celek si tehdy změnu ligové příslušnosti skutečně zasloužil,“ uznal. Štítina však mířila výš. Z I.B třídy zmizela už v další sezoně, když ve finiši zdolala nejbližšího pronásledovatele – Břidličnou: „Štítinskému vedení se I.A třídou splnil sen. Všichni moc dobře vědí, že jde o ideální ligu.“

Vyčníval Patrik Dřizgevič

I když Dušan Christoph vyzdvihuje činnost kolektivu, najde se fotbalista, který s přihlédnutím k jeho věku podával nadstandardní výkony. Řeč je o teprve sedmnáctiletém Patriku Dřizgevičovi.

„Myslím, že působení ve Štítině mu pro jeho další fotbalovou budoucnost pomohlo. Nejspíš se však pro jarní část vrátí do dorostu Slezského FC. Pro nás je zásadní, abychom udrželi mužstvo pohromadě a stabilizovali kádr, který bychom rádi doplnili o dva nebo tři nové hráče,“ mínil štítinský stratég.

Šest let v Opavě

Pokud se zaměříme na osobu Dušana Christopha, zjistíme hned několik velice zajímavých údajů. Narodil se ve Svobodě u Štěpánkovic a poprvé přišel s fotbalem do kontaktu právě ve Štěpánkovicích. Následoval přesun do opavského dorostu. Po návratu z vojny v Hradci Králové se dokonce ocitl na soupisce áčka Ostroje Opava a zahrál si také druhou ligu. „Celkově jsem zde prožil šest let. Opava je pro mě vyloženě srdeční záležitost,“ doplnil.

Osudový klub – Dolní Benešov

Nejdelší čas ovšem Christoph strávil v Dolním Benešově, kde nyní plní roli správce hřiště. „Za Benešov jsem hrál třináct let po boku takových jmen, jakými jsou Jan Nezmar nebo Marcel Melecký,“ poznamenal čtyřicetiletý obránce, který na závěr prozradil, že by chtěl se Štítinou zakončit sezonu do pátého místa.

„Nejdřív jsme si stanovili cíl, abychom se v I.A třídě vyhnuli sestupu. Pokud udržíme kádr pohromadě, myslím si, že můžeme klidně skončit pátí nebo šestí,“ zakončil Dušan Christoph.

Dušan Christoph
Narozen: 30. 11. 1971
Výška: 183 cm
Váha: 75 kg
Stav: ženatý (manželka Karin, syn Jan)
Dřívější působení: Štěpánkovice, Ostroj Opava, VTJ Hradec Králové, Ostroj Opava, Dolní Benešov, Kravaře, Štítina

Petr Dušek

11.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení