O všem definitivně rozhodl duel posledního kola, v němž Opava zajížděla do Vlašimi. Prohrála 1:3 a kvůli nejhorším vzájemným zápasům s ostatními aspiranty na sestup, mění ligový statut. V příští sezoně z toho bude jen Moravskoslezská fotbalová liga.

„Opava patří do první ligy a ne do MSFL,“ jakoby po zápase s Vlašimí stále nemohl uvěřit obránce hostů Martin Uvíra. Zdrcenému stoperovi naše redakce položila i několik dalších otázek.

Martine, Opava padá. Co k tomu říct?

Tragédie. Všichni jsme z toho úplně hotoví. Stačil jeden blbý bod.

Možná to teď budete slýchat ze všech stran, ale zápas s Vlašimí nebyl ten, který rozhodl. Nemyslíte?

Podle toho jak se vyvíjela celá sezona, jsme si to prohráli sami. Se všemi pod námi jsme měli horší bilanci vzájemných zápasů, takže náš celek věděl, že nesmí ve Vlašimi podlehnout. Byla by to smrt čekat, jestli klopýtnou i ostatní mužstva.

Proč to tedy opět nešlo?

Nezvládli jsme to, i když si myslím, že všichni zde nechali život. V prvním poločase soupeř jedinkrát vystřelí a je z toho branka. Přitom se Vlašim skoro nedostala za půlku. Pořád to stejné. Nevím, jestli jsme znervózněli. Pak padl druhý gól ze standardky. Květoně žďuchl jeden z vlašimských hráčů a balon proletěl až do sítě. Nakopl nás gól Milana Halašky na 2:1. Snažili jsme se vyrovnat a hnali se i víc dopředu. Muselo se to otevřít. No, a z brejku Vlašim bohužel potřetí uspěla.

Směrodatné byly výsledky z ostatních stadionů. Poté, co skončil duel s Vlašimí, dobíhalo utkání Hlučína s Duklou Praha, kde hosté ještě v nastavení vedli 2:1. Rozhodčí však v dvaadevadesáté minutě odpískal penaltu, kterou Gulajev proměnil a poslal SFC do MSFL. Věděli jste o zbylých zápasech?

Informace jsme měli. Osobně jsem slyšel o pochybném zápase v Hlučíně, kde penalta údajně vůbec nebyla. Rozhodčí prý pískl pokutový kop za strkání.

No, a když už jsme u toho, tak rezerva Sparty v osmasedmdesáté minutě srovnávala proti Sokolovu na konečných 1:1 rovněž z penalty.

Sparta taky penalta. Také v posledních minutách. Nevím, je to zvláštní.

Dá se říci, že Opava měla neskutečnou smůlu. Souhlasíte s tímto názorem? Vždyť k záchraně chyběl krůček. Vše se navíc tak nešťastně sešlo. Devětadvacet bodů měla hned čtyři mužstva, ale černého Petra si vytáhla Opava.

Vybrali jsme si hodně smůly, ale myslím si, že si to náš celek podělal sám. Zahodíme čtyři penalty po sobě. Stačil jeden jediný bod.

Někdo si možná po výsledku 3:1 bude ťukat na čelo, ovšem prohra s Vlašimí je pro hosty velmi krutá. Slezský FC opět nebyl horší. Jenže co naplat. Bez gólů se nevyhrává.

V posledních pěti zápasech jsme pokaždé byli lepší než soupeř. Tlačili ho a potom zahodíme velké množství brankových příležitostí a inkasujeme z ničeho.

Hodně lidí se v současnosti vrací zpátky. Martine, vás osobně by po podzimu napadlo, že se SFC takovou měrou zapojí do boje o záchranu, který se nakonec nezdaří?

Nikdy by mě nenapadlo, že sestoupíme do třetí ligy. Vůbec jsem si to nepřipouštěl. A to ani před tímto utkáním, přestože jsme do toho byli hodně namočeni.

Co teď bude s opavským fotbalem dál?

Chápu, že fanoušci jsou naštvaní. Na druhou stranu není ani jeden hráč, který by to vypustil. Všichni makali. Snažili jsme se. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Budeme chtít okamžitě postoupit zpátky, protože Opava patří do naší nejvyšší soutěže.

Od fanoušků jste si asi po zápase vyslechli svoje. Ti jsou snad víc zdrceni než samotní hráči a další členové klubu.

Fanoušci to logicky neustáli. Rozumím jim. Bylo toho na ně moc. Slezský FC není na takové situace zvyklý. Druhá liga se nikdy nemusela zachraňovat. Naopak se hrálo o první.

Petr Dušek