Hlučínské fotbalistky v závěru o záchranu bojovaly, seč jim síly stačily. Přestože se na jaře předvedly v zářivějším světle než na podzim, fotbal se počítá na body a těch měly Hlučíňanky pouhých jednadvacet, čili o čtyři méně než první nesestupující soubor celkově osmých Pardubic.

„Nesplnili jsme sice cíl, ale i tak musím holkám poděkovat za jaro, které bylo podle mě výkonnostně i výsledkově nejlepší za celých pět let mezi českou elitou. Prohráli jsme jen se Spartou, Slavií, Slováckem a Libercem, z čehož první tři jsou naše nejlepší týmy. Čtyřikrát se nám podařilo remizovat a třikrát vyhrát, z toho jsme poprvé v historii remizovali s 1. FC Brno a vyhráli nad Hradcem Králové a to ještě na jeho půdě. Bohužel to na setrvání v první lize nestačilo,“ prozradil klubový prezident Milan Matýsek.

Rozhodujících faktorů hlučínští funkcionáři po důkladné analýze našli hned několik. „Nejhlavnější důvod vidíme v tom, že se počet sestupujících zvýšil na čtyři. Za normálních okolností bychom se udrželi. Soutěž se letos velmi srovnala. Vždyť mezi mužstvy od čtvrtého do jedenáctého místa tabulky se hrály naprosto vyrovnané zápasy. Kdyby sestupovaly jen dva týmy, mohli jsme být úplně klidní. V závěru jsme totiž přeskočili Liberec a na předposlední Starou Lysou měli náskok osmi bodů. Mnohdy chybělo i trochu štěstíčka, ale i to je fotbal,“ pokračoval hlavní pohlavár Hlučína.

Uplynulá sezona je tedy již minulostí a nasnadě tak je, co přinese ta další: „Pro ženy už sice ročník skončil, dorostenky však pokračují turnaji v Chuchelné a mezinárodním Fragaria Cupem. Holky teď budou mít pár dní volno a od druhé poloviny července začnou pomalu trénovat. V té době nás čeká i přátelský zápas na oslavách v Kobeřicích. Sezona nejspíš odstartuje 24. srpna ale uvidíme, kdy budeme nasazeni do Poháru ČMFS žen.“

Jaký výkonnostní skok bude znamenat pád druhé ligy? „Rozdíl mezi první a druhou ligou jsme poznali před pěti lety teprve po postupu mezi nejlepší celky v ČR. Z druhé ligy není až tak znatelný. Přesto je nemístné nějak snižovat výkonnost a sílu celků ve druhé lize. Letos poprvé se bude hrát druhá liga jako celomoravská, takže se s námi porovná velká konkurence. Navíc každý z těchto celků bude chtít na sestupujícího z první ligy vytáhnout, takže budeme mít těžkou pozici,“ přidal pár postřehů Milan Matýsek.

V nejbližších dnech 1. DFC Hlučín výrazné změny nečekají. Na odchodu je Gabriela Macháňová, jinak ovšem nic závratného, tedy až na jednu záležitost: „Podařilo se nám domluvit se Spartou na tom, že Lucka Hlavenková, která byla v klubu na výpomoc ze Sparty, zůstane i nadále. Opačným směrem naopak putuje již zmíněná Macháňová. O dalších posilách budeme teprve uvažovat. Jiné změny v Hlučíně prozatím neregistrujeme.“

Právě Hlavenková patřila k oporám týmu, což naplno dokázala v závěrečné půli sezony. „Máme hodně mladý tým, který má budoucnost před sebou. Utvořila se zde skutečně dobrá parta. Lucka Hlavenková oživila hru našeho celku a přinesla do jeho řad potřebný klid a zkušenosti ze Sparty Praha či Ligy mistrů. Jinak bych nerad vyzvedával jednotlivce, protože jsme se prezentovali především jako tým, jenž většinu bodů vybojoval srdíčkem,“ uzavřel prezident Hlučína Matýsek.

(dus)